Zdrowie

Metody badania słuchu

Rozmowa z panią Agnieszką Kołaczek – protetykiem słuchu w Gabinecie Modelowania Słuchu w Ursusie

 Jak i gdzie mogę sprawdzić, czy mój słuch jest prawidłowy?

Badanie słuchu przeprowadzi specjalista w placówce Modelowania Słuchu. Podstawowym badaniem będzie audiometria tonalna. Jest to krótki test pozwalający określić jak dobrze słyszysz, czyli przy jakim poziomie głośności zaczynasz słyszeć określone dźwięki. Twoim zadaniem będzie reagowanie polegające na przyciśnięciu specjalnego przycisku odpowiedzi w momencie usłyszenia dźwięku podawanego przez słuchawki do ucha. Uszy będą badane kolejno, a więc dźwięki będą eksponowane najpierw w jednym, potem w drugim uchu. Ważne, żeby skupić się na dźwięku zasłyszanym w słuchawce i w odpowiednim momencie zareagować. Takie badanie przeprowadzane jest w kabinie ciszy, specjalnie wyciszonym pomieszczeniu, w którym dźwięki z zewnątrz nie zakłócają testu.

Wiele osób narzeka, że nie może uczestniczyć w rozmowach, albo reagować odpowiednio na pytania czy polecenia. Chociaż słyszą dźwięki, to słowa są bardzo niewyraźne, muszą się ich „domyślać”, co powoduje duży dyskomfort. Czy jest na to rada?

Tak! Służy temu audiometria słowna, czyli test rozumienia mowy. Bardzo często osoby niedosłyszące opisując swój niedosłuch relacjonują, że słyszą, a nie rozumieją słów. Test rozumienia mowy jest bardzo przydatny, bo pozwala określić, w jakim stopniu niedosłuch powoduje trudności w rozumieniu mowy. Wykonywany jest za pomocą certyfikowanego i odpowiednio skalibrowanego elektronicznego sprzętu medycznego – tzw. audiometru. Zadaniem osoby badanej jest powtórzenie usłyszanego w słuchawkach słowa. Słowa są różne i eksponowane na różnym poziomie głośności. W naszym gabinecie zbadamy, przy jakim poziomie głośności pacjent jest w wstanie powtórzyć bezbłędnie wszystkie usłyszane słowa. Wynikiem audiometrycznego badania jest audiogram, czyli wykres obrazujący poziom słyszenia i rozumienia mowy.

Czy można określić powód słabszego słyszenia, znaleźć przyczynę pogarszającego się słuchu?

W takim przypadku wykonywana jest tympanometria – badanie pomocnicze w ocenie występowania niedosłuchu oraz określeniu jego rodzaju. Badanie pomoże w rozpoznaniu infekcji ucha środkowego, wysięków, a także umożliwi sprawdzenie czynności trąbki słuchowej. Oceni też odruchy mięśnia strzemiączkowego oraz napinacza błony bębenkowej. Tympanometria to tzw. test ucha środkowego, inaczej audiometria impedancyjna, pozwalająca ocenić sprawność tej części ucha odpowiedzialnej za przekazywanie dźwięków dochodzących z otoczenia przez małżowinę uszną do błony bębenkowej, która oddziela ucho zewnętrzne od ucha środkowego. Jest to badanie bardzo przydatne również w diagnostyce dzieci.

Jak wygląda takie badanie?

Badanie jest nieinwazyjne i polega na zmierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w kanale słuchowym. Najpierw do przewodu słuchowego zewnętrznego wprowadzana jest sonda pomiarowa wraz z zatyczką uszczelniającą. W uchu osoby badanej pojawią się dość intensywne dźwięki i uczucie rozpierania. Zmiany ciśnienia skutkują wychyleniami błony bębenkowej, które są rejestrowane przez tympanometr – elektroniczne urządzenie do przeprowadzania badania tympanometrycznego, a następnie zobrazowane w postaci wykresu tzw. tympanogramu. Badanie nie jest bolesne, ale może wywołać uczucie dyskomfortu powodowane przez zmiany ciśnienia i dźwięki. W czasie badania pacjent jest proszony o to, aby nie mówił i nie przełykał. Dokładnych instrukcji zawsze na bieżąco udziela specjalista.

Czy to wszystkie badania, jakie można wykonać w Gabinecie Modelowania Słuchu?

W placówkach Modelowania Słuchu dostępne są również: otoemisja, testy specjalne, ABR. O potrzebie ich wykonania zadecyduje lekarz, a o szczegółach dowiemy się na miejscu. Już dziś zapraszam do umówienia na badania.

MS 9/2022, 9 czerwca 2022