NASZE STRONYZdrowie

Ładowalne aparaty słuchowe

Rozmowa z panią Agnieszką Kołaczek – protetykiem słuchu w Gabinecie Modelowania Słuchu w Ursusie

  • Czy to prawda, że nowoczesne aparaty słuchowe nie potrzebują baterii?

– Może niezupełnie tak. Każdy aparat słuchowy, wymaga źródła zasilania, by móc działać. Jednak najnowsze modele mają wbudowany akumulator, który zastępuje jednorazowe baterie. To spora oszczędność finansowa i wygoda dla użytkownika. Nie trzeba przejmować się koniecznością ciągłej wymiany baterii i noszenia przy sobie zapasu. Przy okazji jest to rozwiązanie „eko”, czyli przyjazne dla środowiska.

  • Jak ładuje się aparaty słuchowe?

– Ładowanie aparatów jest bardzo proste i wygodne. Pozostawiamy aparaty słuchowe w specjalnej ładowarce indukcyjnej na noc, a po naładowaniu możemy je użytkować przez cały dzień. W rzeczywistości wystarczą 3 godziny ładowania, by aparaty słuchowe mogły działać przez 24 godziny bez dodatkowego ładowania. Co ciekawe, ładowarka również wyposażona jest w akumulator, który automatycznie ładuje się po podłączeniu do kontaktu lub do laptopa i magazynuje energię. W ten sposób, za każdym razem, gdy ładujemy aparaty słuchowe nie musimy podłączać ładowarki do źródła zasilania. Powiedzmy, że taka ładowarka działa, jak powerbank dla aparatów słuchowych. Zapewnia nawet trzy pełne cykle ładowania. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki niemu, możemy ładować aparaty słuchowe w dowolnym czasie i miejscu, np.: w trakcie podróży czy spaceru.

  • Skąd wiemy, że ładowarka i aparaty słuchowe są naładowane?

– Stan naładowania ładowarki i aparatów sygnalizują wbudowane w etui ledowe diody. Diody mienią się różnymi kolorami. W ten sposób można odróżnić, czy ładowarka lub aparaty słuchowe jeszcze się ładują, czy już są naładowane.

  • Jak wygląda taka ładowarka?

– Ładowarka ma formę małego, eleganckiego etui, które można schować do kieszeni i mieć zawsze przy sobie. Znajdujące się w etui indukcyjne komory ładujące zapewniają bezpieczeństwo i łatwość użytkowania.

  • Dlaczego warto mieć ładowalny aparat?

– Obecna technologia pozwala na bezprzewodową łączność aparatów słuchowych z różnymi urządzeniami audio, telefonami komórkowymi, czy też dodatkowymi systemami wspomagającymi słyszenie, jak np.: mikrofony zewnętrzne. Dzięki bezprzewodowej łączności, rozmowa telefoniczna może być przetransferowana bezpośrednio do aparatów słuchowych. Przesyłanie sygnału w taki sposób wymaga jednak sporo energii. Stąd użytkując aparaty słuchowe na baterie, musimy liczyć się z ich relatywnie szybszym zużyciem i częstszą wymianą.

Z ładowalnymi aparatami jest prościej i ekonomiczniej. Wystarczy naładować akumulatory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *