OŻARÓW MAZOWIECKI

Koncert z okazji Jubileuszu Kościoła w Ołtarzewie

16 maja 1953 roku prymas Stefan Wyszyński dokonał konsekracji Kościoła pod wezwaniem Królowej Apostołów w Ołtarzewie. Był to wówczas kościół seminarium pallotynów, gdzie w 1967 roku władze kościelne zezwoliły na prowadzenie ksiąg metrykalnych. Natomiast dopiero w marcu 1988 roku powstała parafia ołtarzewska pod wezwaniem NMP Królowej Apostołów.

Z okazji podwójnego jubileuszu: 70-lecia konsekracji kościoła i 35-lecia istnienia parafii, w niedzielę 21 maja 2023 roku o godz.19.00 odbędzie się nadzwyczajny koncert. W wieczorze tym, obok Chóru Kameralnego Ab Imo Pectore, wystąpi Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej (kierownictwo artystyczne Jan Lewtak). Zaprezentują się również śpiewaczki: Ewelina Siedlecka-Kosińska – sopran, Joanna Gontarz – alt oraz najwybitniejszy polski wiolonczelista młodego pokolenia – Marcin Zdunik. W programie usłyszymy dwa utwory barokowe: Koncert wiolonczelowy D-dur Luigi Boccheriniego oraz Gloria Antonia Vivaldiego.

Wirtuoz wiolonczeli – MARCIN ZDUNIK

Marcin Zdunik to wirtuoz wiolonczeli, solista i kameralista. Wykonuje muzykę od renesansu po dzieła najnowsze, improwizuje, aranżuje i komponuje. Zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie. Był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych.

W 2007 roku został laureatem I nagrody, Grand Prix oraz 9 innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W 2008 roku reprezentował Polskie Radio w Bratysławie na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU), zwyciężając i zdobywając tytuł New Talent 2008. W 2009 roku otrzymał nagrodę Gwarancja Kultury przyznaną przez TVP Kultura.

W czerwcu 2009 roku ukazała się debiutancka płyta Marcina Zdunika z udziałem Orkiestry Kameralnej Wratislavia pod kierownictwem Jana Staniendy, zawierająca m.in. nagrania dwóch koncertów wiolonczelowych J. Haydna (nagroda Fryderyk 2010). Artysta nagrał także komplet utworów na wiolonczelę i fortepian Roberta Schumanna (z pianistką Aleksandrą Świgut; NIFC 2014), Fantazję na wiolonczelę i orkiestrę Mieczysława Weinberga (z Orkiestrą Sinfonia Varsiovia pod dyr. A. Mustonena; TWON 2015).

Kolejny, dwupłytowy album Marcina Zdunika Bach Stories, zawierający m.in. autorskie improwizacje na temat kompozycji Bacha, został nagrany z pianistą Aleksandrem Dębiczem i wydany nakładem Warner Classics.

W albumie z roku 2019 (CD Accord) znalazły się nagrania w duecie ze skrzypaczką Marią Sławek: inwencje dwugłosowe J.S. Bacha we własnym opracowaniu na skrzypce i wiolonczelę oraz utwory Sofii Gubajduliny i Krzysztofa Pendereckiego. Dwie płyty z solowym udziałem artysty (z muzyką na chór i wiolonczelę oraz kompozycjami Pawła Mykietyna) otrzymały nagrodę Fryderyk 2022. Najnowsza płyta Marcina Zdunika to wydany w lutym 2023 roku album z Orkiestrą Filharmonii Narodowej (dyr. Andrzej Boreyko), poświęcony polskim dziełom z XX wieku z solową wiolonczelą (kompozycje Aleksandra Tansmana, Grażyny Bacewicz, Henryka Hubertusa Jabłońskiego oraz Miłosza Magina).

Artysta ma ponadto w swoim dorobku szereg płytowych nagrań kameralnych, dokonał też wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Radia Słowackiego.

Marcin Zdunik kształcił się pod kierunkiem wybitnych muzyków – Andrzeja Bauera (dyplom Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i medal Magna cum Laude) i Juliusa Bergera (Leopold Mozart Zentrum, Augsburg).Wiedzę muzykologiczną zgłębiał podczas studiów w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Szymona Paczkowskiego. Praca magisterska Bach w poszukiwaniu ideału. Cztery wersje Pasji Janowej BWV 245 otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie im. Zofii Lissy.

Artysta prowadzi klasy wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.W kwietniu 2021 roku, w wieku 33 lat, otrzymał tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne.

W roku 2020 otrzymał przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Mariusz Latek

MS 3/2023, 27 kwietnia

Na zdjęciach: Marcin Zdunik

Fotografie pochodzą z FB Marcin Zdunik Cellist