URSUS

Karmniki od MPO Warszawa dla przedszkoli i szkół w Ursusie

Akcja „Ptasi Przyjaciel”

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie kontynuuje inicjatywę polegającą na zimowej pomocy ptakom. Spółka rozpoczęła drugą odsłonę projektu „Ptasi Przyjaciel”. Inicjatorem akcji jest Andrzej Daniluk, Członek Zarządu MPO Warszawa. Główny cel działania to uwrażliwianie dzieci i młodzieży na los zwierząt oraz uświadomienie, że każdy może pomóc.

W ramach akcji „Ptasi Przyjaciel” pracownicy Zakładu „Kampinoska” z MPO Warszawa przygotowali 16 drewnianych karmników dla ptaków, które 26 stycznia zostały przekazane przedszkolom i szkołom podstawowym w Ursusie. Zadaniem każdej placówki, która bierze udział w projekcie, będzie zawieszenie domku dla ptaków w dowolnym miejscu na terenie ogródka. Jest to druga – po inauguracji na Targówku w grudniu 2021 roku – odsłona projektu MPO skierowana do warszawskich przedszkoli.

– „Ptasi Przyjaciel” to kolejna akcja naszej Spółki, której celem jest uświadamianie dzieci i młodzieży, że los zwierzaków powinien być ważny dla wszystkich warszawiaków. Zima to niezwykle trudny okres dla ptaków. Przede wszystkim ze względu na brak owadów, które stanowią ich główne pożywienie. Dlatego też tak ważne jest dokarmianie ich nasionami, zbożem czy owocami. Wierzymy, że dzieci chętnie to zrobią i będzie im to sprawiało wiele radości – wyjaśnia Andrzej Daniluk, Członek Zarządu MPO Warszawa.

26 stycznia karmniki dla ptaków zostały dostarczone przez przedstawicieli MPO Warszawa do Przedszkola Integracyjnego nr 137 przy ul. Zagłoby 11 w Ursusie, skąd, przy wsparciu władz Dzielnicy Ursus, trafią do kolejnych placówek. W wydarzeniu wzięły udział dzieci oraz kadra pedagogiczna placówki, a także pomysłodawca akcji, Andrzej Daniluk, Członek Zarządu MPO Warszawa oraz przedstawiciele władz dzielnicy – m.in. Burmistrz Bogdan Olesiński oraz Zastępca Burmistrza, Wiesław Krzemień.

– Dokarmianie i obserwacja ptaków goszczących w karmniku to świetny sposób na kształtowanie wrażliwości dzieci na los dzikich zwierząt. Pomoc ptakom w tym trudnym dla nich czasie sprawia dzieciom ogromną satysfakcję, uczy odpowiedzialności oraz szacunku dla otaczającej nas przyrody – mówi Burmistrz Dzielnicy, Bogdan Olesiński.

Zalety projektu „Ptasi Przyjaciel” zauważają także wychowawcy, którzy przede wszystkim doceniają rozwój empatii i element wsparcia tych, którzy mogą nie poradzić sobie w pojedynkę.

– Dzięki inicjatywie „Ptasi Przyjaciel”, organizowanej przez MPO Warszawa, nasi wychowankowie mają możliwość rozwijać świadomość ekologiczną, wrażliwość i gotowość niesienia pomocy ptakom w trudnych zimowych warunkach. Deklarujemy, że każdy karmnik przekazany dla placówek oświatowych w Dzielnicy Ursus będzie  przyjaznym i gościnnym miejscem dla ptaków. Cieszymy się, że możemy poprzez działanie uczyć naszych wychowanków odpowiedzialności i troski o świat przyrody – mówi Justyna Szczerbakow–Wojtala, Dyrektor Przedszkola Integracyjnego nr 137 im. Janusza Korczaka.

 MPO Warszawa

MS 2/2022, 17 lutego 2022