KulturaOŻARÓW MAZOWIECKIWydarzenia

III Festiwal Polskiej Muzyki Dawnej

W dniach 6 – 20 czerwca 2021 na terenie Miasta i Gminy Ożarów Mazowiecki odbędzie się III Festiwal Polskiej Muzyki Dawnej. Wydarzenie jest realizowane we współpracy z Burmistrzem Ożarowa Mazowieckiego.

Celem Festiwalu jest prezentowanie arcydzieł muzyki dawnej, a przede wszystkim – przywracanie do repertuaru wartościowych, a nieodkrytych dotąd kompozycji polskich twórców, tym samym – uchronienie od zapomnienia utworów oraz kompozytorów działających w Rzeczypospolitej w XVI – XVIII wieku.

W tym roku zapraszamy na trzy koncerty w trzech świątyniach na terenie Gminy Ożarów Mazowiecki (kościół w Płochocinie, Sanktuarium w Ożarowie i kościół seminaryjny w Ołtarzewie).

Koncert w Płochocinie

Koncert inauguracyjny III Festiwalu Polskiej Muzyki Dawnej odbędzie się 6 czerwca 2021 r. o godz.19.00 w kościele św. Wojciecha w Płochocinie. Wystąpi zespół muzyki dawnej Kapela Polonica ze śpiewaczką Barbarą Rogalą, solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. W wykonaniu artystów usłyszymy utwory takich kompozytorów, jak Mikołaj Gomółka, Jan Sebastian Bach czy Georg Philipp Telemann.

Koncert w Ożarowie Mazowieckim

Drugi koncert odbędzie się 13 czerwca 2021 r. o godz.16.15 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim. Wystąpi zespół muzyki dawnej Musarion pod kierownictwem artystycznym skrzypaczki Judyty Tupczyńskiej. Zespół Musarion zaprezentuje utwory Adama Jarzębskiego, G. Ph. Telemanna i Antonio Bertaliego.

Koncert w Ołtarzewie

Na zakończenie festiwalu w kościele NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie wystąpi zespół muzyki dawnej Musarion i Chór Kameralny Ab Imo Pectore pod dyrekcją Mariusza Latka. Usłyszymy dwie kompozycje Simona Ferdinanda Lechleitnera (XVII/XVIII w.) – Exultate Jubilate i Requiem Es-dur.

Będą to dwa prawykonania zapomnianych utworów, które w ostatnim czasie zostały odnalezione w bibliotekach parafialnych. Rękopisy, zachowane często w złym stanie, wymagają profesjonalnej muzykologicznej rekonstrukcji, aby mogły posłużyć jako materiał do wykonania dzieła. Rekonstrukcji utworów podjął się wieloletni wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego Pallotynów w Ołtarzewie – ks. dr Dariusz Smolarek SAC. Ks. Smolarek jest również adiunktem w Katedrze Polifonii Religijnej Instytutu Muzykologii KUL.

Aby przybliżyć słuchaczom kontekst historyczny i muzyczny, w którym powstawały prezentowane dzieła, przed koncertem w Ołtarzewie zaplanowano 15-minutowy mini-wykład ks. dr Dariusza Smolarka.

W dotychczasowych edycjach festiwalu występowały takie zespoły jak: Chór Narodowego Forum Muzyki, zespół instrumentów dawnych Ars Nova, Collegium Musicum Varsoviensis, kameralny zespół wokalny Favola in Musica i zespół instrumentów dawnych Canor Anticus.

Mamy nadzieję, że po spowodowanej pandemią przerwie w działalności kulturalnej tegoroczna edycja Festiwalu Polskiej Muzyki Dawnej stanie się szczególnie interesującym i długo oczekiwanym wydarzeniem.

Serdecznie zapraszamy na ciekawe koncerty w wykonaniu utalentowanych artystów.

Mariusz Latek

Dyrektor Artystyczny Festiwalu

MS 08/2021, 27 maja 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *