Dla mieszkańcówEkologiaMICHAŁOWICE

Działania antysmogowe w Gminie Michałowice

Gmina Michałowice rozpoczyna wdrażanie działań antysmogowych. Wyłoniony w przetargu wykonawca – firma GlobalECO – będzie doradzał i pomagał mieszkańcom w pozyskaniu środków na modernizację ogrzewania, co pozwoli wszystkim oddychać zdrowszym powietrzem.


Spotkania informacyjne DLA MIESZKAŃCÓW odbędą się w 4 miejscowościach Gminy Michałowice:

  • 15 lipca godz. 19.00 – świetlica w Nowej Wsi, ul. Główna 52A
  • 10 sierpnia godz. 18.00 – świetlica w Opaczy–Kolonii, ul. Ryżowa 90
  • 25 sierpnia godz. 17.00 – szkoła w Michałowicach, ul. Szkolna 1
  • 25 sierpnia godz. 19.00 – świetlica w Komorowie, ul. Kaliszany 18

O programie:

Warunkiem przystąpienia do programu będzie likwidacja ogrzewania węglowego i chęć dokonania zmian w budynku, które przyczynią się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię, np. wykonanie termomodernizacji.

Pilotażem zostanie objętych około 100 beneficjentów – mieszkańców Gminy Michałowice.

Jak będzie działać program?

■ Eksperci z firmy GlobalECO poinformują Państwa, co trzeba zrobić, żeby skorzystać z dostępnego dofinansowania, a także dobiorą je do indywidualnej sytuacji mieszkańca (finansowej i mieszkaniowej).

Głównym celem gminnych działań jest pomoc mieszkańcom w znalezieniu i pozyskaniu dofinansowania do realizacji zadań inwestycyjnych przeciwdziałających zjawisku smogu z dostępnych środków zewnętrznych, m.in. z programu „Czyste Powietrze”, ale również za pomocą środków pożyczkowych i kredytowych.

■ Ekspert przeprowadzi mieszkańca przez wszystkie etapy realizacji inwestycji – od dokonania indywidualnej oceny technicznej domu (m.in. świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, badanie termowizyjne), zdiagnozowania najpilniejszych potrzeb energetycznych budynku, kwalifikacji – do właściwego źródła finansowania, złożenia wniosku o dofinansowanie, kończąc na pozyskaniu i rozliczeniu dofinansowania.

W praktyce oznacza to pomoc przy skompletowaniu wymaganej dokumentacji w taki sposób, by jak największa kwota trafiła do konkretnego mieszkańca, który np. chce wymienić ogrzewanie na niskoemisyjne oraz dokonać zmian w budynku, przyczyniających się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię.

■ Wykonawca zatrudniony przez gminę zaangażuje kompetentnych doradców, którzy wyjaśnią wszelkie wątpliwości i pomogą pozyskać pieniądze mieszkańcom gminy. Będą doradzać indywidualnie i grupowo, na spotkaniach w urzędzie i w terenie, a także poprzez specjalnie utworzoną infolinię.

■ W ramach pakietu działań zostanie również przeprowadzona na terenie całej Gminy Michałowice szczegółowa inwentaryzacja źródeł ciepła, która wynika z nowych obowiązków dla wszystkich gmin z terenu województwa mazowieckiego w związku z uchwaleniem 8 września 2020 r. nowego Programu Ochrony Powietrza.

Czego dowiedzą się mieszkańcy Podczas spotkań prowadzonych przez ekspertów z firmy GlobalECO:

■ jak pozyskać dofinansowanie do realizacji działań inwestycyjnych przeciwdziałających zjawisku smogu (wymiana pieca, ocieplenie domu, OZE, wymiana okien i drzwi, ulga termomodernizacyjna itp.)

■ na jaką pomoc mogą liczyć w doborze dofinansowania do indywidualnej sytuacji finansowej i mieszkaniowej

■ na jaką pomoc mogą liczyć w przejściu przez wszystkie etapy realizacji inwestycji – od oceny technicznej domu i diagnozy najpilniejszych potrzeb, przez złożenie wniosku – skończywszy na pozyskaniu i rozliczeniu dofinansowania

■ na czym będzie polegać inwentaryzacja źródeł ciepła na terenie Gminy Michałowice

Zapraszamy!

Gmina Michałowice
MS 11-12/2021, 15 lipca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *