BRWINÓW

Brwinów pamięta o historii

W drugi weekend września odbyły się Dni Brwinowa, podczas których została upamiętniona bitwa pod Brwinowem.

Wrześniowa data Dni Brwinowa nie jest przypadkowa. 12 września 1939 r. w okolicach Brwinowa ciężkie jednodniowe walki stoczyły oddziały Armii Łódź podążające w stronę Warszawy. W walce brali udział żołnierze różnych oddziałów, w tym głównie 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej.

Fot. M. Klajnowski

W niedzielę 11 września odbyły się oficjalne obchody 83. rocznicy bitwy pod Brwinowem. Po mszy św. w kościele św. Floriana przy pomniku Niepodległości odbyła się inscenizacja historyczna przekazania Wojsku Polskiemu ciężkiego karabinu maszynowego ufundowanego przez mieszkańców Brwinowa wiosną 1939 r. Następnie przed pomnikiem 36. pp Legii Akademickiej wygłoszono przemówienia okolicznościowe, a na cmentarzu zostały złożone kwiaty na mogiłach poległych żołnierzy.

Wśród obecnych gości byli poseł na Sejm RP i sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anita Czerwińska oraz poseł na Sejm RP Bożena Żelazowska, a także gen. bryg. Piotr Kriese, który pełni funkcję Inspektora Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Tradycyjnie przybyli goście z zaprzyjaźnionej gminy Trzebiatów z zastępcą burmistrza Grzegorzem Olejniczakiem.

UG Brwinów

MS 16/2022, 22 września 2022