AktualnościZdrowie

Aparaty słuchowe „szyte na miarę”

Wracamy do rozmowy z panią Agnieszką Kołaczek – protetykiem słuchu w Gabinecie Modelowania Słuchu w Ursusie

Czym należy się kierować, aby dobrać aparat słuchowy maksymalnie dostosowany do naszych potrzeb?

Dobór aparatów słuchowych to niełatwe zadanie. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Aparat dobieramy nie tylko w oparciu o wyniki badań, budowę i kondycję ucha, ale również mając na uwadze indywidualne potrzeby, oczekiwania i styl życia. Aparat powinien być „szyty na miarę”, czyli dobrze dopasowany, wygodny, bezpieczny, a przede wszystkim funkcjonalny. Inaczej nie będziemy z niego korzystać i schowamy go do szuflady. Źle dobrany i dopasowany aparat potrafi zniechęcić użytkownika. To dość powszechny problem. Wiele osób zwraca się do mnie z prośbą o pomoc, gdyż źle dobrano i dopasowano im aparat, w ogóle go nie noszą i mają poczucie straty pieniędzy.

Czy istnieje dobry sposób na takie dopasowanie aparatu słuchowego, aby jego działanie było optymalne? Jak to wygląda w praktyce?

Trudno w to uwierzyć, ale procesory cyfrowych aparatów słuchowych, choć bardzo niewielkich rozmiarów, mają możliwości porównywalne do komputerów. Zadaniem aparatów słuchowych jest przede wszystkim poprawa rozumienia mowy. Dopasowanie aparatów odbywa się poprzez oprogramowanie dopasowujące. Daje ono możliwość zaprogramowania aparatów tak, aby słyszenie w nich nie było ani zbyt ciche, ani zbyt głośne i bezpieczne dla ucha, a mowa wyraźna na tle innych dźwięków. Najlepiej, jeśli dzieje się to w sposób automatyczny i bez naszego udziału. Aparaty powinny dynamicznie dostosowywać swoje ustawienia reagując na zmiany w naszym otoczeniu słuchowym. Na przykład, jeśli prowadzimy rozmowę stojąc przy ruchliwej ulicy, aparaty powinny przyciszyć szum nadjeżdżających samochodów, by nie przeszkadzał nam rozumieć tego, co mówi osoba, z którą prowadzimy dyskusję. Tak samo powinno dziać się w przypadku zatłoczonego sklepu czy restauracji. Aparaty słuchowe w znacznym stopniu pomagają w rozumieniu spikerów w TV, czy radio, a także osób zwracających się do nas np.: zza pleców, z oddali, czy po prostu mówiących szeptem.

Jakie aparaty słuchowe są dostępne na rynku?

Istnieje wiele modeli cyfrowych aparatów słuchowych. Są niewielkich rozmiarów i można je skutecznie ukryć w uchu lub za uchem. Aparaty najnowszej generacji łączą się bezprzewodowo z telefonami, odbiornikami TV oraz innymi urządzeniami audio umożliwiając użytkownikowi bezpośredni odbiór dźwięków. Dostępne są również specjalne aplikacje służące do samodzielnego sterowania i dokonywania zmian w ustawieniach przez samych użytkowników. Jednak zanim podejmiemy decyzję o zakupie – warto przetestować działanie różnych aparatów. Można je bezpłatnie wypożyczyć i sprawdzić ich działanie podczas codziennego funkcjonowania.

Czy aparaty słuchowe są drogie? Zapewne cena idzie w parze z jakością?

Na pewno nie warto inwestować w najtańsze rozwiązania. W przypadku aparatów słuchowych, tak jak w przypadku innych urządzeń, wyróżniamy różne poziomy zaawansowania technologicznego. Im wyższa klasa tym lepsza jakość i większe możliwości dopasowania aparatów do naszych indywidualnych potrzeb. Nie należy jednak zapominać, że możemy skorzystać z dofinansowania, a zakupy rozłożyć na raty. O wszystkim powinien poinformować protetyk słuchu. Złota zasada – nie zwlekać. Im szybciej zaczniemy przeciwdziałać niedosłuchowi, tym większe są szanse na spowolnienie procesu jego pogłębiania. Pierwszy krok to wykonanie badania słuchu.

MS 15/2022, 8 września 2022