Zdrowie

3 marca – Światowy Dzień Słuchu

Rozmowa z panią Agnieszką Kołaczek – protetykiem słuchu w Gabinecie Modelowania Słuchu w Ursusie

Niedosłuch staje się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 466 milionów ludzi boryka się z problemami związanymi ze słuchem.

Jak bardzo powszechnym zjawiskiem stał się niedosłuch?

Społeczeństwa europejskie dość szybko starzeją się, a to sprawia, że wzrasta odsetek osób z tzw. głuchotą starczą (presbyacusis), a więc niedosłuchem wieku podeszłego. Już co trzecia osoba powyżej 65. roku życia ma kłopoty ze słuchem. Bezpośrednią przyczyną niedosłuchu wieku podeszłego są nieodwracalne uszkodzenia komórek słuchowych. Takiego niedosłuchu nie można wyleczyć, ale można skutecznie opóźniać jego rozwój. Dodatkowo na pogorszenie słyszenia wpływają zaburzenia krążenia, cukrzyca, nowotwory, stosowanie niektórych leków, a także wszechobecny hałas. Niedosłuch to zjawisko złożone. Ważne jest nie tylko fizjologiczne niesłyszenie, ale przede wszystkim jego społeczne i psychologiczne skutki. Kluczowe jest jego wczesne wykrycie i szybkie podjęcie działań rehabilitacyjnych.

Jakie są najbardziej typowe objawy niedosłuchu?

O swoim niedosłuchu dowiadujemy się od innych. To najbliższe otoczenie najszybciej zauważa nasze problemy słuchowe. W pierwszej kolejności pojawiają się trudności ze zrozumieniem mowy. Często prosimy o powtórzenie. Przekręcamy wyrazy. Odpowiadamy nieadekwatnie do zadawanych pytań. Domownicy zwracają nam uwagę, że zbyt głośno oglądamy telewizję i „krzyczymy”, a nie mówimy. My sami mamy wrażenie, że słyszymy „jak przez watę”. Słowa „zlewają się”. Słyszymy, a nie rozumiemy. Najgorsze, że ciągły stres i zakłopotanie wywołane obawą, że czegoś nie usłyszymy prowadzą do wycofania się i rezygnacji z kontaktów z otoczeniem. W konsekwencji zamykamy się w sobie, a nawet izolujemy, co może doprowadzić do depresji. Jeśli niedosłuch pogłębi się, może zagrażać naszemu bezpieczeństwu, a nawet życiu. Osoba z głębszym niedosłuchem może np.: nie usłyszeć nadjeżdżającego samochodu i ulec wypadkowi lub też nie usłyszeć, że ktoś włamuje się do domu.

Co zrobić, gdy zaobserwujemy u siebie lub swoich bliskich objawy niedosłuchu?

Przede wszystkim zbadać słuch. Osoby po 65. roku życia powinny wykonywać badanie słuchu przynajmniej raz w roku. Jest ono najczęściej bezpłatne, więc warto skorzystać już dziś.

A jeśli zdiagnozowany zostanie niedosłuch?

Wtedy warto zaopatrzyć się w aparaty słuchowe. Można je bezpłatnie przetestować i sprawdzić, czy spełniają nasze oczekiwania, zanim podejmiemy decyzję o zakupie. Warto skonsultować się z protetykiem słuchu i zadbać o dobre słyszenie. Dobre słyszenie zdecydowanie poprawia komfort życia.

MS 03/2022, 3 marca 2022