URSUS

Wspólne kolędowanie w Ursusie

W niedzielę, 7 stycznia, w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Ursusie odbył się koncert kolęd, przygotowany przez siostrę Zuzannę Joannę Skopiak z Bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza (potocznie Obliczanki).

Wiele osób pamięta przygotowany przez siostrę Zuzannę w 2021 roku i wystawiony na wielkiej scenie Ośrodka Kultury „Arsus” wspaniały autorski spektakl (scenariusz, reżyseria, scenografia, wokal) o prymasie Stefanie Wyszyńskim – „Siła Miłości”. Przedstawienie, świetnie zagrane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 14, w której siostra jest katechetką, oraz chór z parafii, zostało przyjęte niezwykle gorąco.

Tym razem siostra również nie zawiodła. W nawie zajęli miejsca m.in. ksiądz proboszcz Zbigniew Sajnóg, przełożona generalna sióstr Obliczanek Marietta Pstrągowska, zastępca burmistrza dzielnicy Wiesław Krzemień, Dyrektor OK „Arsus” Bogusław Łopuszyński, grono pedagogiczne ze szkół podstawowych nr 14, 4, 360 i 382, których uczniowie wzięli udział w koncercie oraz goście. Wymienieni zapełnili prawie cały kościół.

Przed ołtarzem, punktualnie o godz. 17.00 stanął 18-osobowy chór, w którego skład wchodził chórek Józefowe Promyczki i koło wokalne z SP nr 14, a towarzysząca mu 7-osobowa orkiestra przyszykowała instrumenty. Zebranych niezwykle ciepło przywitali młodzi konferansjerzy – Kinga i Łukasz. Pierwszy utwór – wzruszającą „Kolędę Maryi” autorstwa Wojciecha Trzcińskiego i Ernesta Brylla – pięknie zaśpiewała siostra Zuzanna. Trwający ponad godzinę niezwykły koncert dostarczył słuchaczom wielu wzruszeń, przyjemności obcowania ze sztuką, mistyką i emocjami. Siostra kolejny raz wyróżniła się zaangażowaniem, zdolnościami dyrygenckimi i organizacyjnymi oraz niezaprzeczalnym wokalnym talentem.

Kiedy wybrzmiewały bardziej znane kolędy – do śpiewu dołączali również zebrani w świątyni słuchacze, którzy po zakończeniu występów nagrodzili artystów długotrwałymi oklaskami na stojąco. Wspólne kolędowanie to piękny polski zwyczaj, scalający rodziny i budzący najbardziej wzniosłe uczucia.

Ostatnim utworem odśpie­wanym tego dnia przez wszystkich była jedna z najpiękniejszych i bardziej znanych polskich kolęd – „Bóg się rodzi”.

Na zakończenie ksiądz proboszcz podziękował wszystkim bez wyjątku – …od najmniejszych dzieci do tych ze szkół podstawowych, przez liceum, przez naszą Oazę i przez dorosłych oraz zespołowi muzycznemu, który animuje liturgię do mszy świętej w dolnym kościele o 11.00. Bardzo dziękuję matce generalnej, siostrze Kamili – przełożonej, siostrze Stanisławie. Bardzo się cieszę z obecności pani Zofii Łuby, dziękuję naszej kochanej wicedyrektor z SP nr 14, nauczycielom, personelowi, bardzo dziękuję za obecność panu dyrektorowi „Arsusa” i zastępcy burmistrza Wiesławowi Krzemieniowi. Dziękuję wszystkim występującym i słuchaczom. Ksiądz proboszcz nie zapomniał oczywiście o siostrze Zuzannie bez której całej uroczystości by nie było.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 01/2024, 25 stycznia 2024