PIASTÓW

Wirtualna Strzelnica w Piastowie

W Zespole Szkół im. Fridtjofa Nansena w Piastowie 27 stycznia 2023 r. z inicjatywy Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie” została otwarta wirtualna strzelnica, z której będą mogli korzystać nie tylko uczniowie szkoły.

Program „Strzelnica w powiecie” funkcjonuje od 2018 roku. Dzięki niemu powstało już 48 strzelnic: trzy klasyczne, 43 wirtualne i dwie pneumatyczne, a wiele następnych powiatów oczekuje na realizację zawartych już umów. Piastowska strzelnica została ulokowana w jednej ze szkolnych sal gimnastycznych. Jest to kompletny, multimedialny, przenośny, strzelecki system, działający w wirtualnej rzeczywistości, zaprojektowany i zbudowany przez Wojskowy Instytut Uzbrojenia na bazie systemów wojskowych na potrzeby rynku cywilnego.

Szeroko pojęta nauka posługiwania się bronią

Zarząd Powiatu Pruszkowskiego, wychodząc naprzeciw potrzebom kształtowania umiejętności i postaw strzeleckich zdecydował o powstaniu wirtualnej strzelnicy właśnie w Piastowie, ponieważ w „Nansenie” kształcą się m. in. klasy mundurowe. Jak dowiadujemy się z informacji na stronie Powiatu, strzelnica uczy bezpiecznego posługiwania się bronią, obsługi manualnej, zmysłu obserwacji, refleksu oraz celności, a także wykonywania zadań zespołowo. Umożliwia trening indywidualny i grupowy. Szkolenia są wydajne oraz wszechstronne, oparte o różnorodne scenariusze na bazie wirtualnej przestrzeni 3D. Obiekt pozwala także na organizowanie zawodów i rozgrywek strzeleckich z wykorzystaniem różnych rodzajów broni, co uczy pracy zespołowej i zdrowej, odpowiedzialnej rywalizacji. Strzelnica będzie udostępniona dla uczniów szkół średnich oraz mieszkańców. Zajęcia poprowadzą instruktorzy zarówno z Zespołu Szkół, jak i z Zespołu Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Pruszkowie. Treningi dla mieszkańców powiatu pruszkowskiego będą odbywały się również w weekendy i na pewno okażą się pasjonującym i rozwijającym sposobem spędzania czasu.

Zadanie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej kwotą 120 tys. zł. Wartość całego zadania to 150 tys. zł.

W uroczystości otwarcia udział wzięli m.in: Mariusz Błaszczak Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej, Zdzisław Sipiera Poseł na Sejm RP, Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski, Członkowie Zarządu Powiatu Pruszkowskiego: Agnieszka Kuźmińska i Wojciech Herner, Artur Świercz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego, Radni Powiatu Pruszkowskiego: Magdalena Beyer, Ewa Borodzicz, Przemysław Sieciński, Jarosław Stolarski – Dyrektor Zespołu Szkół im. Fridtjofa Nansena w Piastowie, kadra pedagogiczna i uczniowie oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i dyrektorzy szkół z terenu powiatu pruszkowskiego.

Informacje zebrał – Jacek Sulewski

MS 1/2023, 23 lutego 2023