PIASTÓW

Wielki Karnawałowy Bal Integracyjny

Doroczny, piąty już, piastowski bal karnawałowy w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego odbył się trzeciego lutego, w przedostatnią sobotę karnawału.

Bal rozpoczął się tradycyjnym polonezem, który znany jest w Polsce od przeszło czterystu lat. Wokół pięknie udekorowanej sali sunęły para za parą, następnie tworzyły się czwórki, pary tworzyły skomplikowane figury, przechodziły pod tunelem tworzonym przez innych tancerzy, mijały się. Długi, kolorowy wąż krążył po całej sali.

OD KAŻDEGO – DOBRE SŁOWO. Po tym pięknym rozpoczęciu nastąpiła krótka przerwa, przeznaczona na okolicznościowe przemówienia. Pierwszy zabrał głos Tomasz Sarnacki ze Stowarzyszenia „Nasz Piastów”, który powitał wszystkich gości, Starostę Powiatu Pruszkowskiego Krzysztofa Rymuzę, gospodarzy miejsca – Burmistrza Piastowa Grzegorza Szuplewskiego, dyrektor SP nr 3 Agnieszkę Leję, proboszcza parafii św. Michała Archanioła w Piastowie, ks. Dariusza Bartykę, dyrektor MOK-u Wandę Przybylak, uczniów i nauczycieli z SP nr 3 oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Krzysztof Rymuza wspomniał poprzednie piastowskie bale, w których uczestniczył i życzył wszystkim wspaniałej zabawy. Burmistrz Szuplewski zauważył, że spotykają się tu wszyscy w gronie przyjaciół, podziękował za obecność staroście, po raz pierwszy obecnemu na tym wydarzeniu ks. proboszczowi. Proboszcz podziękował za zaproszenie organizatorom i zapowiedział obecność ks. Rafała Buksińskiego, który ma wspaniałą kondycję i doświadczenie, więc dotrzyma kroku pozostałym uczestnikom i postara się we wspólnej zabawie wziąć czynny udział.

Dyrektor szkoły również życzyła wszystkim dobrego humoru, udanej zabawy i miłego wieczoru, a kolejnym tańcem, zaproponowanym przez prowadzącego był walc.

TAŃCE, ZABAWY I POCZĘSTUNEK. Dalsza wspólna zabawa rozwijała się coraz bardziej. W kazaczoku niektórzy goście wykazali się bardzo dużą sprawnością, były tańce żywiołowe i wolniejsze w parach oraz różne zabawy. Na spragnionych i głodnych czekały stoły zastawione napojami, owocami, przekąskami i najróżniejszymi słodkościami. Nawiązywały się nowe relacje. Widać było pary, które wcale się nie rozglądały za zmianą tanecznych partnerów. Sala była pięknie udekorowana, kolorowe balony, serpentyny, maski stworzyły świetną atmosferę zabawy i święta dla księżniczek, książąt, policjantów, misiów i postaci bajkowych.

SŁOWO OD BURMISTRZA. Burmistrz Szuplewski na moją prośbę przybliżył kulisy przygotowania tej bardzo udanej imprezy.

– „Nieprzypadkowo ten piąty już bal integracyjny odbywa się w tej szkole, ponieważ jest to od lat szkoła integracyjna, przyjmująca uczniów z niepełnosprawnościami. Uczęszczający tutaj uczniowie, jak i nauczyciele są szczególnie uwrażliwieni, empatyczni, otwarci na drugiego człowieka.

Pani Monika Szuplewska z panią Urszulą Zaorską zawsze były i są siłą napędową tego wydarzenia. Od dwóch lat głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Nasz Piastów, zaangażowane zarówno organizacyjnie jak i personalnie. Zawsze w tym balu bierze duży udział wolontariat z tej szkoły, ale również wolontariusze z LO im. A. Mickiewicza. W Piastowie od 20 lat jest organizowana Piastowska Olimpiada Niepełnosprawnych. Jest to działanie integracyjne poprzez dobrze pojętą rywalizację, poprzez sport. Organizatorem głównym jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejski Ośrodek Kultury i nasze Stowarzyszenie Sprawni Razem. Przyjeżdżają do nas reprezentacje ośrodków, działających z osobami niepełnosprawnymi z okolic”.

Jak jest finansowana taka impreza?

– „To nie są duże środki. Zawsze wspomagają nas sponsorzy. W tym roku mamy znaczącą pomoc ze strony pana Starosty i samorządu powiatu pruszkowskiego. Stowarzyszenie Nasz Piastów – również angażujące się finansowo – oraz społeczność szkoły nr 3. Nasz zaprzyjaźniony plastyk, Jarosław Babikowski zaangażował się w przygotowanie weneckich masek. Patrząc na autentyczną, wspólną zabawę wolontariuszy, nauczycieli i naszych gości, którzy bawią się wspaniale i są szczęśliwi, bardzo się cieszę, że kolejny raz możemy zorganizować takie wydarzenie.

Dyrektor szkoły, Agnieszka Leja, uzupełniła informacje burmistrza:

– „Jestem dumna ze swoich uczniów z klas VI–VIII, którzy po raz kolejny włączyli się w organizację balu integracyjnego. To jest dla nas wszystkich cudowne doświadczenie. W tej szkole zawsze była młodzież niepełnosprawna. Większość bawiących się tutaj osób z niepełnosprawnościami to są absolwenci naszej szkoły. Przychodzą na nasze bale osoby ze świetlicy środowiskowej im. Jana Pawła II z Piastowa, z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Pruszkowa i nasi absolwenci. Na dzisiejszą imprezę przybyło ok. 40 gości. Wolontariuszy jest nawet nieco więcej. W naszej szkole jest aktualnie ok. 40 uczniów z niepełnosprawnościami spośród 403 uczniów łącznie. Nie jest brana pod uwagę rejonizacja. W klasach integracyjnych może być maksymalnie 20 uczniów, w tym 5 osób z niepełnosprawnościami, w klasach ogólnodostępnych nie ma takiego ograniczenia i klasa może liczyć 25 osób. W każdej klasie powinien być nauczyciel wspomagający”.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 2/2024, 22 lutego 2024