LESZNO

W 160. rocznicę bitwy pod Budą Zaborowską

15 kwietnia, w sobotnie deszczowe przedpołudnie, ponad pięćdziesięciu mieszkańców gminy Leszno przybyło do Mogiły Powstańców 1863 r.

Około godziny 12:00 w asyście harcerzy złożono kwiaty, zapalono znicze i odśpiewano hymn Polski. W uroczystości wzięli udział radni gminy Leszno z przewodniczącym Rady gminy Leszno Michałem Dominiakiem oraz wiceprzewodniczącym Rady powiatu warszawskiego zachodniego Robertem Dudą. Obecny był również przedstawiciel gminy Stare Babice Marcin Łada.

Fot. M. Ładna

Fot. Kinga Tomaszewska-Bagan
Fot. M. Ładna

Mieszkanka Zaborowa – 91-letnia Kazimiera Paradowska – wyrecytowała okolicznościowy wiersz. Uroczystość uświetnił Jakub Adwentowski w stroju powstańca styczniowego. Wydarzenie objął patronatem wójt gminy Leszno Grzegorz Banaszkiewicz.

Bitwa była najważniejszym epizodem powstańczym w tych okolicach. Poległo wówczas 73 powstańców (z czego 26 znanych jest z imienia i nazwiska) oraz dowódca Walery Remiszewski. Rosjanie zabronili czczenia miejsca pochówku powstańców. Pierwszy, drewniany krzyż na mogile, ufundowany przez lokalnego przedsiębiorcę Arona Engelmana, stanął dopiero 1908 r. Kolejny, już metalowy krzyż istniejący do dzisiaj wykonali pracownicy Cukrowni Michałów w Lesznie w 1922 r. Na tablicy żelaznej umocowanej do jego podstawy widnieje napis „Ku czci i pamięci bohaterom poległym 1863 r. za sprawę narodową. Wdzięczni rodacy 1922”. 

Rajd pieszy do Zaborowa Leśnego w hołdzie poległym w bitwie pod Budą Zaborowską 14 kwietnia 1863 roku odbył się z inicjatywy Biblioteki Publicznej Gminy Leszno i we współpracy ze Świetlicą w Zaborowie, Zespołem Sportowo-Rekreacyjnym oraz Lesławem Kuczyńskim – radnym Gminy Leszno.

 UG Leszno

MS 3/2023, 27 kwietnia