PIASTÓW

Seria pożarów w Piastowie

Pożar domu przy ul. Mazurskiej

W nocy z poniedziałku (1 lutego) na wtorek dramatyczne sceny rozegrały się w budynku wielorodzinnym przy ul. Mazurskiej 33.

Ogień pojawił się około godziny 23.00. Przybyli na miejsce strażacy ewakuowali 7 osób, w tym dwoje dzieci, przez okna. Poszkodowani zostali odwiezieni do szpitala. 5 osób zostało podtrutych czadem, a 2 osoby były w stanie poważnym, m.in. z poparzeniami. W akcji gaśniczej uczestniczyły jednostki Straży z Pruszkowa, Piastowa i Raszyna oraz Zespoły Ratownictwa Medycznego, Policja i Pogotowie Energetyczne. Wszyscy mieszkańcy spalonej kamienicy otrzymali wsparcie od Gminy. Pomoc jest koordynowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Piastowie.

Mieszkańcy za zaprószenie ognia obwiniają cieszących się nie najlepszą opinią – nadużywających alkoholu – sąsiadów.

Pożar w kamienicy przy ul. Dworcowej

W niedzielę, 7 lutego, o godzinie 8.00 straż pożarna otrzymała wezwanie do pożaru w kamienicy przy ul. Dworcowej w Piastowie. W mieszkaniu na poddaszu doszło prawdopodobnie do zaprószenia ognia.

Około godziny 8:00 doszło do pożaru w kamienicy w Piastowie przy ulicy Dworcowej 4. W akcji ratowniczej uczestniczyło 11 zastępów państwowej i ochotniczej Straży Pożarnej z Powiatu Pruszkowskiego, Warszawy i Ożarowa Mazowieckiego. Akcja gaśnicza była trudna i skomplikowana. Żeby dostać się do środka, strażacy musieli rozcinać blachy, strop, prowadzić ręcznie prace rozbiórkowe. Niestety, strażacy po dotarciu do źródła pożaru, do mieszkania na poddaszu budynku, znaleźli ciała dwóch osób, które poniosły śmierć. Poza tym były dwie osoby poszkodowane, które trafiły do szpitala z objawami podtrucia. 26 osób zostało ewakuowanych z budynku.

Działania przy pożarze na ul. Dworcowej zakończyły się po godzinie 15:00.

Pożar w bloku przy ulicy Wysockiego

Tego samego dnia po godzinie 11.30 wpłynęło kolejne zgłoszenie o pożarze. Tym razem pożar objął kuchnię w bloku przy ulicy Wysockiego 5. Na miejsce przybyły zastępy Straży Pożarnej z Pruszkowa, Raszyna, oraz Falent.

Pożar wybuchł w kuchni mieszkania znajdującego się na 6 piętrze. Sąsiedzi, zaalarmowani wydobywającym się dymem, natychmiast wezwali straż pożarną. Właściciele bardzo szybko pojawili się na miejscu i otworzyli strażakom drzwi. – Pożar objął tylko kuchnię. Nie znamy dokładnej przyczyny, ale prawdopodobnie doszło do zwarcia – poinformował mł. bryg. Karol Kierzkowski z Wojewódzkiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Pożar nie zdążył się rozprzestrzenić. Nikt nie ucierpiał.


POMOC POSZKODOWANYM

Z informacji uzyskanych z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piastowie oraz Urzędu Miasta Piastowa dowiedzieliśmy się, że każda z rodzin poszkodowanych w pożarach kamienic komunalnych została objęta natychmiastową pomocą ze strony władz Miasta w postaci zapewnienia mieszkania i wyżywienia. Osoby poszkodowane (jest ich 55) zostały umieszczone w hotelu poza granicami Piastowa. Aktualnie wszyscy znajdują się już na terenie Piastowa. Zdecydowanie ułatwia to funkcjonowanie rodzin, szczególnie rodzin z dziećmi. Docelowym etapem wsparcia dla rodzin jest zapewnienie lokali mieszkalnych znajdujących się w zasobach Gminy. Dwa takie lokale zostały już zapewnione, kolejne – po niezbędnej adaptacji – zostaną wskazane w najbliższym czasie.

Wspólne działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Urzędu Miasta, parafii, mieszkańców

W sukurs działaniom Urzędu Miejskiego i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przybyli piastowianie. Działania, które oferuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Piastowie są skoordynowane z działaniami Urzędu Miejskiego, działaniami parafii i działaniami naszych mieszkańców. Ośrodek pośredniczy w przekazywaniu darów, udziela i będzie udzielał w miarę potrzeb wsparcia finansowego dla poszkodowanych. Każdorazowe zgłoszenie o pomoc jest weryfikowane przez pracowników socjalnych, tak aby udzielana pomoc była celowa, zgodna z potrzebami rodzin i możliwościami Ośrodka. Pomoc oferowana przez Ośrodek jest planowana jako długofalowa i uwzględniająca dodatkowe elementy wsparcia wynikające ściśle z ustawy o pomocy społecznej. W ramach naszej oferty mieści się również wsparcie w postaci pracy socjalnej, którą zapewnimy każdej z rodzin. Wsparcie (i pomoc) w załatwianiu rozmaitych spraw urzędowych czy innych.

Aby pomoc oferowana była zgodna z potrzebami i oczekiwaniami zgłaszanymi przez samych zainteresowanych niezbędna jest ciągła współpraca i koordynacja dalszych działań. MOPS Piastów prosi o kontakt telefoniczny wszystkie osoby chcące włączyć się w pomoc. Pracownicy socjalni z Działu Pomocy Środowiskowej będą przyjmować każde Państwa zgłoszenie i informować o potrzebach osób poszkodowanych pod numerem telefonu: 733-888-442

Ludzie o wielkich sercach

Ogromny odzew ze strony mieszkańców Piastowa w zakresie pozyskiwania odzieży, środków czystości, drobnego AGD czy chemii, przerósł najśmielsze oczekiwania. Akcja pomocowa ciągle się rozszerza i udaje się pozyskiwać meble dla poszkodowanych. W pomoc dla osób poszkodowanych włączyły się także parafie piastowskie, spontaniczną i skuteczną akcję zbiórki najpotrzebniejszych ubrań, chemii i suchej żywności zorganizowała Świetlica Socjoterapeutyczno-Integracyjna w Piastowie.
Zbiórki organizowane są również w szkołach piastowskich, a dary pozyskiwane przekazywane są osobom poszkodowanym.
Wiele firm działających na terenie miasta Piastowa (i poza jego granicami) zorganizowało już i organizuje nadal zbiórki dla poszkodowanych.
Najwięcej rzeczy przekazanych dla poszkodowanych pochodzi od osób prywatnych. Wiemy, że w akcję pomocy włączają się osoby z ościennych miejscowości: Pruszkowa, Reguł czy Warszawy.


Opracował Jacek Sulewski
MS 02/2021, 18 lutego 2021

MOPS Piastów prosi o kontakt telefoniczny wszystkie osoby chcące włączyć się w pomoc. Pracownicy socjalni z Działu Pomocy Środowiskowej będą przyjmować każde Państwa zgłoszenie i informować o potrzebach osób poszkodowanych pod numerem telefonu: 733-888-442

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *