AktualnościMICHAŁOWICEWydarzenia

Przedszkole w Regułach – spełnienie współczesnych wyzwań ekologicznych

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego przedszkola w Regułach stała się okazją do zaprezentowania tej wyróżniającej się pod każdym względem w całym powiecie pruszkowskim placówki, której budowa jest na ukończeniu.

Na wydarzenie, które przebiegło niezwykle uroczyście, zostali zaproszeni m.in.: Starosta Pruszkowski Krzysztof Rymuza, przedstawiciel  Marszałka Województwa Mazowieckiego, wójt Gminy Raszyn Andrzej Zaremba, wójt Gminy Nadarzyn Dariusz Zwoliński, radni Gminy Michałowice z przewodniczącą Beatą Rycerską na czele, sołtysi i przewodniczący osiedli z całego terenu gminy Michałowice, a także przedstawiciele urzędu gminy, szkół i przedszkoli, jednostek organizacyjnych i oczywiście firm realizujących budowę.

Akt erekcyjny

Spisany ręcznie akt erekcyjny, podpisany przez wszystkich chętnych, obecnych na uroczystości został włożony do ozdobnej tuby – kapsuły czasu ze stali szlachetnej, ufundowanej na tę okazję przez firmę ASMET z Reguł. Obecna była członkini Zarządu firmy ASMET Sp. z o.o. Magdalena Orlicka-Sajnaga. Wójt Małgorzata Pachecka skierowała do firmy ASMET, zawsze wspierającej samorząd, specjalne podziękowania za atrakcyjny dar w postaci tuby i wręczyła pani Orlickiej dyplom z podziękowaniem. Zaznaczyła, że szczególnie cieszy ją fakt, że jest to przedsiębiorca lokalny.

Akty erekcyjne ważnych inwestycji zwykle podpisuje się na samym początku budowy. Jednak moment, w którym budowa przedszkola ruszała – sam środek pandemii COVID 19 – sprawił, że uroczystość przesunięto na jej finał. W tubie znalazły się gazety z dnia podpisania aktu (m.in. „Mocne Strony” nr 16 z dnia 22.09.2022 r.), proporzec gminy Michałowice, medal okolicznościowy z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego, medal upamiętniający Konstytucję 3 Maja i pióro wieczne. Tuba została zamknięta i symbolicznie  „wmurowana” w ladę przedszkolnej recepcji.

O energoefektywnym budynku

Słowo wstępne przed zwiedzaniem budynku i dachu przedszkola wygłosiła Małgorzata Pachecka, Wójt Gminy Michałowice: – Przed nami ciekawa inwestycja, którą zaczęliśmy w trudnym czasie pandemicznym, potem rozpoczęła się wojna w Ukrainie. Ta sytuacja spowodowała, że możemy w tej radosnej chwili spotkać się dopiero dzisiaj. Jest to budynek, jakiego nie było w powiecie pruszkowskim, jeżeli chodzi o technologie, które są w nim zastosowane. Przedszkole budujemy z dobrym partnerem, który zna się na budownictwie energoefektywnym. W tym roku zostaliśmy docenieni przez Politechnikę Rzeszowską, która między innymi za ten budynek dała nam wyróżnienie w kategorii „energoefektywnego samorządu”. Mam nadzieję, że kiedy Państwo go obejrzą, przyznają mi rację, że jest to budynek piękny, funkcjonalny i budynek, który będzie oszczędny”.

Podziękowania

Pani wójt podziękowała publicznie osobom i firmom nie wymienionym wcześniej, a często pozostającym w cieniu: – Dziękuję pani kierownik referatu inwestycji Iwonie Popowicz i całemu zespołowi. Bardzo dziękuję projektantom, firmie MOC Architekci. Dziękuję radnym za uchwalenie budżetu, który umożliwił nam tę budowę, pani Sołtys za wsparcie, którego mi codziennie udziela, zamówieniom publicznym, że nas przez to przeprowadziliście, panu mecenasowi Lisowskiemu za to, że trzyma rękę na pulsie. Dziękuję oczywiście Policji, która będzie naszymi sąsiadami i oczekujemy, że policjanci będą mieli oko również na dzieci. Bardzo dziękuję Centrum Usług Wspólnych, czyli organizacji, która wkrótce doprowadzi do tego, że w przedszkolu będą dzieci i że będzie tu się dobrze pracowało także wykonawcom. Cieszę się, że jest dzisiaj z nami Pani Dyrektor Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.


Zielony dach

O roślinności na dachu ze szczegółami opowiadał Mariusz Zawadzki z firmy Xseroflor. Dowiedzieliśmy się, że dach jest pokryty lawą wulkaniczną (porowatą skałą), na której posadzone są rośliny z rodzaju rozchodników, które rosną na suchych i piaszczystych podłożach. Rozchodniki zatrzymują wilgoć, niezbędną do życia tych roślin, które mają bardzo delikatny system korzeniowy. Surowe warunki sprawiają, że nic poza rozchodnikami na dachach sobie nie poradzi, a co za tym idzie nie ma potrzeby nawożenia czy koszenia tych roślin. Dach sam się utrzymuje w dobrej kondycji, a to bardzo ważne, bowiem taka zieleń obniża radykalnie temperaturę dachu w upalne dni, co stanowczo zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne do klimatyzowania sal. Ten roślinny kożuszek zwiększa też żywotność pokrycia dachu i jest w stanie pochłonąć w ciągu roku od 10 do 20% szkodliwych pyłów i gazów unoszących się w powietrzu, a w zamian produkuje tlen.

Na dachu budynku zainstalowano również panele fotowoltaiczne o mocy 40 kWp, podłączone do sieci energetycznej za pośrednictwem licznika dwukierunkowego. Moc paneli pozwala na zaspokojenie sporej części zapotrzebowania budynku na energię elektryczną, co wydatnie pomaga obniżyć koszty bieżącej eksploatacji.

Budynek ogrzewany jest za pomocą powietrznych pomp ciepła i kotłów gazowych. Pompy zapewniają ciepłe kaloryfery i gorącą wodę w kranach do temperatury –5 stopni Celsjusza na zewnątrz budynku. Dopiero poniżej –5 stopni Celsjusza uruchamiane są kotły gazowe.

Wypowiedzi gości

Sekretarz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika przekazał w imieniu marszałka list gratulacyjny do Pani Wójt i dodał: – Jest mi niezmiernie miło uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu również dlatego, że jestem sąsiadem z gminy Raszyn, pochodzę z Rybia. Gratuluję Wam idei energoefektywnego przedszkola w Regułach, które będzie nie tylko przyjazne i dobrze wyposażone, ale przede wszystkim energoefektywne. Życzę sprawnego, terminowego i bezpiecznego przebiegu wszystkich prac, związanych z realizacją inwestycji.

Członek zarządu, wiceprezes Grupy Ekoenergia, Łukasz Król stwierdził: – Jestem zaszczycony, że jesteśmy wykonawcą tego niezwykłego obiektu. Misją naszej firmy jest tworzenie lepszego jutra dla przyszłych pokoleń. Ten obiekt świetnie wpisuje się w to hasło. Mamy tutaj m.in. pompy ciepła i instalacje fotowoltaiki. Zadanie było bardzo trudne, ponieważ rozpoczynaliśmy w czasie pandemii, a kończymy, kiedy za naszą granicą toczy się konflikt.

Przedszkole i jego otoczenie jest „inne niż wszystkie”. To piękny, o bardzo ciekawej, nowoczesnej formie budynek. Do elewacji i wnętrz użyto przede wszystkim drewna.

Jest tam oczywiście nowoczesna kuchnia i jadalnia, 9 sal dydaktycznych z zapleczem sanitarnym, sale rekreacyjne, patio doświetlające wnętrze, obszerny hol, szatnie. Pomieszczenia techniczne niektórym zwiedzającym kojarzyły się ze scenografią do filmu fantastycznego, padały nawet porównania do filmu „Seksmisja”.

Zakończenie prac i odbiory budynku powinny zakończyć się jeszcze w listopadzie i  już niedługo zawita tutaj życie. Nowe przedszkole przewidziane jest na 200 dzieci.

Treść aktu erekcyjnego

Działo się to 32 lata od uzyskania przez naród polski możliwości suwerennego i demokratycznego decydowania o losie ojczyzny, 31 lat od reaktywowania opartego o zasadę pomocniczości samorządu terytorialnego, w ósmym roku pontyfikatu papieża Franciszka, w czasie gdy prezydentem RP był Andrzej Duda, prezesem rady Ministrów Mateusz Morawiecki, marszałkiem sejmu Elżbieta Witek, marszałkiem senatu Tomasz Grodzki, marszałkiem województwa mazowieckiego Adam Struzik, starostą powiatu pruszkowskiego Krzysztof Rymuza, wójtem Gminy Michałowice Małgorzata Pachecka. Uwzględniwszy liczne i różnorodne potrzeby lokalnej wspólnoty samorządowej, w trosce o dobro wspólne i pomyślny rozwój Gminy Michałowice, świadomi głównej misji administracji samorządowej, jej roli w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego czynimy zadość wspólnej inicjatywie mieszkańców gminy, jej władz samorządowych wznosząc nowe energoefektywne przedszkole w Regułach. Dla pamięci przyszłych pokoleń tym uroczystym aktem powyższą inicjatywę potwierdzamy i upamiętniamy. Budynek został zaprojektowany przez MOC Architekci Sp. z o.o. z Katowic. Jego realizację powierzono firmie Grupa Eko energia Sp. z o.o. ze Skierniewic. Umowa na realizację inwestycji została podpisana dnia 6 maja 2021 r. przez Prezesa Zarządu Grupy Ekoenergia Andrzeja Szewczyka i członka Zarządu Dariusza Nastarowicza. Podczas uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowego przedszkola w Regułach obecni byli i dokument podpisali 23 września 2022 roku:

(kilkadziesiąt podpisów)

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 19/2022, 10 listopada 2022