Muzyka, która łączy pokolenia
26 kwietnia br. o godz. 17:00 w filii ursuskiej Biblioteki Publicznej „Skorosze” odbył się koncert o znamiennym tytule „Biesiada Wielopokoleniowa”. Przed zgromadzoną widownią wystąpił zespół wokalny „Leszczyna” z Klubu Seniora w Dzielnicy Ursus. Było to spotkanie otwarte, promujące znaczenie solidarności międzypokoleniowej.
Wiele pokoleń
Faktycznie było to wydarzenie łączące pokolenia. Widownia zgromadziła zarówno osoby starsze, dorosłe, jak i najmłodszych uczestników. – Bardzo mnie to cieszy, że przyprowadzacie tu Państwo swoje dzieci i wnuki. Cieszę się, że młodzi będą mogli poznać nieco lepiej to starsze pokolenie – ich pasje. A dziś jedną konkretną pasją się z nami podzielą. Życzę miłych wrażeń i miłego słuchania – tymi słowami organizatorzy wydarzenia rozpoczęli koncert. Aspekt czerpania z doświadczenia ludzi starszych pojawiał się podczas tego spotkania wielokrotnie. A można się od nich uczyć np. dotrzymywania danego słowa. Przykładem na to może być fakt, że występujący seniorzy brali tego dnia udział w jeszcze innym wydarzeniu – w zakończeniu Festiwalu Piosenki Polskiej pod hasłem „Kocham Cię Ojczyzno”. Obecny w bibliotece „Skorosze” zespół był laureatem tego konkursu. Pogodzenie dwóch wydarzeń jednego dnia było na pewno wyzwaniem. Ale ludzie starsi nie zawodzą. Dana przez nich deklaracja zawsze jest dotrzymywana. To zatem pierwsza nauka.
Gwiazdy spotkania
Warto podkreślić, że seniorzy z zespołu „Leszczyna” mają duże doświadczenie w koncertach wielopokoleniowych. Grają często w przedszkolach, zdarzyło im się grać nawet w żłobku. Bardzo chwalą sobie takie wydarzenia – muzyka jest, jak podkreślali, mocno integracyjna. Ich dorobek jest duży więc tego dnia mogli przedstawić tylko część swoich możliwości i tylko fragment swojego repertuaru – pozostawiając w widzach niedosyt na więcej. Wielkim walorem koncertu było to, że grane były popularne utwory – publiczność mogła więc szybko się w nich odnaleźć, dołączyć do śpiewania, przeżyć je w bardziej emocjonalny sposób. Wśród nich były m.in. „Takie tango”, „Wsiąść do pociągu byle jakiego”, „Ale to już było”, „Paloma”, „Hej Sokoły”, „W tym małym kwiatku czerwonym”. A na koniec miał miejsce także obowiązkowy bis. Całe wydarzenie było bardzo wesołe – zwłaszcza na koniec, gdy na scenę do seniorów dołączyły dzieci. Było elegancko – na to wrażenie wpłynął sam strój śpiewaczek – miały one na sobie białe bluzki ozdobione piękną, czerwoną różą. Było także wzruszająco i refleksyjnie – zwłaszcza przy niektórych utworach. Słowem, było dużo emocji – a te najbardziej interesujące były u dzieci – od ciekawości po zachwyt. Niemożność zamknięcia się w jednym epitecie wynika z tego, że trudno przedstawić wydarzenie muzyczne na papierze lub w zdjęciach. Żeby poczuć je w pełni trzeba na nim być.
Dzień Solidarności Międzypokoleniowej
Takich międzypokoleniowych wydarzeń zostało zorganizowanych w Warszawie dużo – w dniach 24–30 kwietnia odbyło się ich w stolicy ponad sto. Były one związane z obchodzonym 29 kwietnia Europejskim Dniem Solidarności Międzypokoleniowej. To święto ustanowione przez Komisję Europejską w 2011 roku. Ma ono na celu promowanie nici porozumienia pomiędzy ludźmi starszymi a młodszymi pokoleniami. Wskazuje ono na to, jak wielką wartość i mądrość można czerpać z relacji z seniorami. Ważnym jego aspektem jest także tworzenie przyjaznej do życia przestrzeni dla wszystkich grup wiekowych. Koncert w Ursusie z całą pewnością doskonale podkreślał wszystkie te aspekty.
Lekcja dla nas
Biesiada w filii „Skorosze” zakończyła się sesją zdjęciową i poczęstunkiem dla wszystkich. Natomiast ja chciałabym zakończyć tę relację ze spotkania słowami jednego z zagranych na nim utworów. Jest to znana piosenka Stanisławy Celińskiej pt. „Gdzie jesteś dziewczyno z tamtych lat”. Zawarte w niej słowa stanowią piękną kwintesencję całego spotkania, jak również ważną myśl dla nas wszystkich.
Niech zostaną z nami zatem te słowa:
A może spróbować na nowo
Żyć każdego dnia
Szczerze cieszyć się
I nie czekać na sen
Smakować to życie,
dostrzegać jak wiele ma barw
Trzeba zacząć od dziś
tworzyć swój świat.
Tekst i zdjęcia Marlena Hess
MS 04/2023, 25 maja 2023