URSUS

Muzyczna jesień

We wtorek, 14 listopada, w Ośrodku Kultury „Arsus” odbył się koncert Laureatów XIII Festiwalu Piosenki z Dobrym Tekstem „Muzyczna Jesień”, który jest organizowany od 2010 roku przez Szkołę Podstawową nr 11 w Ursusie, Ośrodek Kultury „Arsus” oraz Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

W festiwalu mogą brać udział zarówno dzieci, jak i dorośli z całego woj. mazowieckiego. Uczestnicy zostają podzieleni na cztery kategorie wiekowe i następnie uczestniczą w dwuetapowych eliminacjach. Kategorie wiekowe: I – do 10 lat, II – od 11 do 14 lat, III – od 15 do 18 lat i IV – od 19 lat. W tym roku zgłosiło się aż 158 solistów i 21 zespołów wokalnych. Festiwal objęli patronatem honorowym: Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński, Burmistrz Dzielnicy Ursus Bogdan Olesiński oraz Przewodniczący Rady Dzielnicy Ursus Dariusz Pastor. Urząd Dzielnicy ufundował dla laureatów trgorocznej edycji festiwalu karty podarunkowe do sklepów Empik o wartości 300 zł za pierwsze miejsca w każdej kategorii, 200 zł za drugie i 100 zł za trzecie, a Rada Rodziców przy SP nr 11 – statuetki i słodycze.

Na koncert finałowy, w który wystąpiło ośmioro solistów i 9 zespołów przybyło kilkaset osób i chyba nikt nie żałował. Poziom wokalny artystów był naprawdę wysoki, urok – wyróżniający, a dodatkowo większość prezentowanych utworów to wielkie polskie przeboje, np.: Gdzie ci mężczyźni, W moim magicznym domu, W drodze do Fontainbleau, Psalm stojących w kolejce, Konie Apokalipsy, (Dni, których nie znamy), Nie żałuję, a wśród twórców tych utworów byli najwięksi mistrzowie pióra i kompozytorzy.

W kilku przypadkach zaskakiwały zupełnie nowe aranżacje, nie mówiąc o interpretacji. Były wzruszenia, emocje, uśmiechy i moc oklasków. Osób znudzonych nie zanotowaliśmy. Przedział wiekowy artystów – od kilkulatków do seniorów. Zwracał uwagę znaczący udział, również przy podziale nagród, artystów z Ursusa (OK „Arsus”, DK „Miś”, SP11), ale również z ZSP w Nowej Wsi, z Płochocina (Stowarzyszenie Strasna Zaba), z MOK „Kamyk” w Pruszkowie, Centrum Kultury w Raszynie, Domu Kultury „Włochy”.

Nagrody zwycięzcom wręczali zastępcy burmistrza dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik oraz naczelnik wydziału kultury Dzielnicy Ursus Katarzyna Świtalska.

Koncert poprowadziła Anna Kałużna (pedagog, wokalistka, animator i menadżer kultury, prowadząca od lat zespoły wokalne, m.in. Crescendo, Swing, Wesołe Nutki w OK „Arsus” i DK „Miś”), która zajmowała się także organizacją całego konkursu.

Na zakończenie Pani Anna podziękowała wszystkim pomagającym w realizacji koncertu i przeprowadzeniu konkursu. Przede wszystkim pracownikom z „Arsusa” i „Misia” oraz rodzicom i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej nr 11. Nie zapomniała również o członkach jury, którzy w składzie: Mariola Strukowska, Edyta Kiesewetter i Artur Stachowski – poświęcili wiele godzin na przesłuchania i ocenę uczestników festiwalu.

Jury zwracając się z podziękowaniami i pochwałami do młodych i nieco starszych artystów, przekazało im, że najważniejsze, co wynika z ich pasji muzycznej jest to, jak dużo wrażliwości i wspaniałej energii dają od siebie ludziom.

UWAGA! Wypis z protokołu jury XIII Festiwalu Piosenki z Dobrym Tekstem „Muzyczna Jesień” można zobaczyć na https://mocnestrony.com.pl/. Tam również do obejrzenia obszerna galeria zdjęć z Koncertu laureatów.

Tekst i zdjęcia: Jacek Sulewski

Fot. Jacek Sulewski

MS 09/2023, 23 listopada 2023