Jak się pozbyć dokuczliwych szumów usznych
Rozmowa z panią Agnieszką Kołaczek – protetykiem słuchu w Gabinecie Modelowania Słuchu w Ursusie
Szumy uszne to uciążliwa dolegliwość, z powodu której cierpi aż 10–15% populacji. Objawiają się słyszeniem dźwięków, które nie pochodzą z otoczenia.
Czym są szumy uszne?
Szumy uszne to dźwięki słyszane w głowie, w jednym uchu lub obojgu uszach, bądź w głowie i w uszach jednocześnie. Pacjenci opisują je m.in. jako piski, dzwonienie, pukanie, dudnienie, gwizdy, czy szelesty. Szumy uszne w większości przypadków mają charakter subiektywny, co oznacza, że są słyszane tylko przez osobę, u której występują. Zdarzają się jednak i takie szumy, które dają się zarejestrować z zewnątrz – obiektywne, a więc słyszalne przez innych, a nie tylko przez cierpiące na nie osoby.
Jak bardzo uciążliwe są szumy uszne?
Szumy uszne mogą być bardzo uciążliwe dla jednych pacjentów, podczas gdy u innych – nawet towarzysząc im na co dzień – nie stanowią żadnego problemu. Szumy uszne „ciągłe” to dźwięki słyszane bez przerwy, natomiast „szumy uszne okresowe” odbierane są z przerwami trwającymi od kilku godzin do kilku dni lub tygodni.
Mimo, że szumy uszne nie są chorobą, często prowadzą do znacznego rozdrażnienia, niepokoju i braku koncentracji. Mogą być przyczyną depresji i problemów ze snem.
Jakie są przyczyny szumów usznych?
Szumy uszne nie są chorobą, lecz objawem najczęściej niewielkich zmian w uchu wewnętrznym. Chwilowe, przemijające dźwięki nie mają znaczenia klinicznego i nie wymagają konsultacji lekarskiej. Najczęstsze przyczyny szumów usznych to: utrata słuchu w wyniku starzenia się, perforacja błony bębenkowej, infekcja ucha środkowego, uraz akustyczny spowodowany dużym hałasem, uraz głowy, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego, stres. Zdarza się, że szum w uszach może być objawem chorób, takich jak choroba Méniere’a czy otoskleroza.
Co robić jeśli odczuwamy szumy uszne?
Jeżeli utrzymują się dłuższy czas i są dokuczliwe – wymagają diagnostyki, która pomoże określić ich źródło i prawidłowo zainterweniować. Pierwszym krokiem zatem jest udanie się do lekarza otolaryngologa i wykonanie podstawowych badań, w tym badania słuchu.