MICHAŁOWICE

IV Półmaraton – „Lasy nad Utratą”

Powoli staje się tradycją, że w połowie września odbywa się Półmaraton „Lasy nad Utratą” – największe wydarzenie biegowe w gminie Michałowice. W sobotę, 17 września, odbyła się jego IV edycja.

W Otwartej Strefie Rekreacji nad Zalewem w Komorowie zgromadzili się uczestnicy, ich najbliżsi, znajomi i wszyscy zainteresowani obserwowaniem zmagań sportowych. Trasa w większości prowadziła drogami leśno – szutrowymi. Jedynie początkowy i końcowy odcinek biegnący pokonywali asfaltem. Tradycyjnie wyścigi odbyły się na dystansach 5 km i 21 km (z małym kawałkiem). Nowością były sztafeta oraz biegi dzieci w trzech kategoriach wiekowych i na 3 różnych dystansach. Start i meta były w tym samym miejscu. Zawodnicy startowali znad Zalewu, biegli do Lasu Chlebowskiego, gdzie biegnący na 5 km robili jedną pętlę i kierowali się do mety, natomiast „półmaratończycy” po dotarciu do lasu musieli zrobić na jego terenie cztery okrążenia i dopiero wtedy ruszali w kierunku mety.


Frekwencja

Na starcie stanęło 375 biegaczy, w tym 136 zawodników wybrało dystans 5 km, a 137 – to uczestnicy półmaratonu. Pozostali to czteroosobowe sztafety i dzieci. O ocenę tegorocznej frekwencji i całej imprezy poprosiłem Komandora Biegu – Radosława Chlebickiego. – Liczba uczestników była podobna, jak w latach ubiegłych. Kto chciał – to się zapisał. Widać, że to się ustabilizowało na pewnym poziomie i jesteśmy z tego zadowoleni. Nie ma potrzeby limitowania uczestników. To taki kameralny leśny bieg i taka ilość uczestników jest dobra. Biegałem w różnych biegach i lubię takie, kiedy nie jest za ciasno na trasie, szczególnie na 5km, bo tempo wtedy jest szybsze, biegnie się przez las i można się przewrócić. W przypadku półmaratonu może to dotyczyć pierwszego okrążenia.


Nowości

Po raz pierwszy zorganizowano bieg sztafetowy. Czteroosobowe zespoły startowały razem z uczestnikami półmaratonu i miały do pokonania taki sam dystans. Pierwszy i czwarty zawodnik mieli trasę trochę dłuższą, bo musieli najpierw dobiec do lasu, a potem z lasu do mety. Cała czwórka pokonywała po jednym „leśnym” okrążeniu przekazując sobie pałeczkę na poszczególnych etapach. Wystartowało 7 drużyn.

Radosław Chlebicki: – Pomysł wyszedł od Działu Sportu i Promocji Urzędu Gminy Michałowice. Ja od początku byłem „za”, to bardzo integrujące. Nawet jeśli tych sztafet było tylko kilka, to kilka następnych próbowało się stworzyć. Bardzo mi się to spodobało, podobnie jak biegi dzieci. To duże uatrakcyjnienie biegu.

Dzieci biegły w trzech kategoriach wiekowych. Trasy dla nich były poprowadzone tymi samymi drogami, co dla dorosłych, jednak odcinki były znacznie krótsze. Najpierw startowali najmłodsi, z rocznika 2015, na dystansie ok. 200 m. Po nich dzieci urodzone w latach 2012–2014 miały do pokonania odcinek ok. 400 m, i na koniec roczniki 2009–2011 – dystans ok. 1000 m.

Zapytałem o sztafetę i biegi dzieci – Czy to świeży pomysł?

– Chcieliśmy to wprowadzić już w zeszłym roku, ale wtedy pogoda to była „czarna rozpacz” – mówi Radosław Chlebicki. – Padało nie tylko w dzień zawodów, ale i przed. Mimo to frekwencja była przyzwoita. Było błoto i duże kałuże na trasie. Oczywiście jest to bieg terenowy, więc nie narzekamy na nierówne podłoże i korzenie. To zaleta naszego biegu. Biegów ulicznych jest wszędzie dużo, a leśnych zdecydowanie mniej. Sztafetę i biegi dzieci wprowadziliśmy w tym roku. Zalew w Komorowie przeszedł gruntowny remont, co widać, ale pewne prace są jeszcze kończone, więc dzieci biegły po ulicy Leśnej, a nie wokół zalewu, jak było planowane.


Na przyszłość

– Jak Pan widzi kolejne edycje, można się spodziewać jakiś zmian, czy jeszcze za wcześnie o tym mówić?

– Będą biegi dzieci wokół zalewu (pętla ma 1km), sztafety. Być może uda się włączyć jakieś inne zajęcia sprawnościowe. Impreza ma swoich stałych, wiernych uczestników, stałą wierną grupę sponsorów, patrona medycznego, własną oprawę. Już ugruntowała się w świadomości mieszkańców gminy. Za rok mała rocznica – piąta edycja. Postaramy się zrobić coś dodatkowego.

– Czy wśród uczestników przeważają osoby, które startują po raz kolejny, czy też ci, którzy biegną tutaj pierwszy raz?

– Nie analizowałem tego pod tym kątem, ale dużo osób startuje w kolejnych edycjach. Znaczna część uczestników jest od nas z gminy, sporo z Pruszkowa. Jeśli chodzi o kluby sportowe – to szpicę stanowi Filipides Teresin – Uczniowski Klub Sportowy na bardzo wysokim poziomie. Na dystansie 5 km, wśród kobiet na podium stanęły 3 zawodniczki tego klubu, a zwyciężczyni – Eliza Galińska, zajęła 3 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Powrót na starą trasę

W ubiegłym roku z powodu prac remontowych na Zalewie organizatorzy musieli zmienić miejsce rozgrywania imprezy, w tym roku biegi wróciły na starą trasę. Rok temu na obydwu dystansach pobiegło w sumie 225 osób. W tym roku frekwencja była trochę wyższa (273). Na wszystkich uczestników czekały pamiątkowe medale. Zdobywców miejsc 1–3, wśród kobiet i mężczyzn, uhonorowano statuetkami i nagrodami rzeczowymi. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a członkowie najszybszej sztafety w kategorii męska, damska i mieszana – statuetki.

Radosław Chlebicki: – Dzieci za pierwszym razem nie chcieliśmy klasyfikować, bo widzieliśmy na innych imprezach, że niektórym było przykro, a młodsze nawet płakały. Nie było podium, wszystkie dzieci dostały takie same medale, jak pozostali biegacze.

Zawody

Jako pierwszy zaplanowano bieg na 5 km. Punktualnie o 10.00 sygnał do startu dała wójt Gminy Michałowice – Małgorzata Pachecka. Start półmaratonu zaplanowano na 11.00, a w czasie, kiedy jego uczestnicy byli na trasie, odbyły się biegi dzieci. Na trasie na biegnących czekały napoje i odżywcze przekąski, a zaraz po przekroczeniu linii mety zawodnicy otrzymywali z rąk wolontariuszy pamiątkowe medale. Chętni mogli posilić się na stoisku Koła Kobiet Kreatywnych z Suchego Lasu, a także poddać odnowie w strefie masażu przygotowanej przez Specjalistyczne Centrum Rehabilitacji Vita.

WYNIKI

Bieg na 5 km

Kategoria Open:Kategoria Mieszkańcy Gminy Michałowice:Najstarsi uczestnicy biegu na 5 km:
Panie:
■ I miejsce – Eliza Galińska
■ II miejsce – Lena Suchowolak
■ III miejsce – Oliwia Rylska 
– wszystkie z klubu UKS Filipides Teresin
■ Najszybsza mieszkanka – Małgorzata Bujanowska.
■ Najszybszy mieszkaniec – Filip Chyłkowski z grupy „Rozbiegane Michałowice”.
■ Krystyna Tomaszewska i Julian Nowacki
Panowie:
■ I miejsce – Filip Chyłkowski z grupy „Rozbiegane Michałowice”;
■ II miejsce – Krzysztof Wójcik – trener grupy „Rozbiegane Michałowice”;
■ III miejsce – Marcin Gruza.

Półmaraton „Lasy nad Utratą”

Kategoria Open:Kategoria Mieszkańcy Gminy Michałowice:Wyniki sztafet:
Panie
■ I miejsce – Beata Zaręba;
■ II miejsce – Anna Sobianek;
■ III miejsce – Anna Ślusarczyk.
■ Najszybsza mieszkanka – Ewa Roman;
■ Najszybszy mieszkaniec – Patryk Tkacz.
■ Sztafety Męskie: I miejsce – Kojoty Team.
■ Sztafety Kobiece: I miejsce – Rozbiegane Michałowiczanki.
■ Sztafety Mieszane: I miejsce – Big Bad Wolf.
Panowie
■ miejsce – Damian Falandysz;
■ II miejsce – Daniel Pluta;
■ III miejsce – Łukasz Korbacz

Oficjalne wyniki zawodów można znaleźć na: datasport.pl

Organizatorzy: Gmina Michałowice, AZS Warszawa i Komandor Biegu – Radosław Chlebicki.

Współorganizatorzy: AZS Warszawa oraz Ekobrygada.

Impreza została zorganizowana w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych.

Zobacz także: Półmaraton „Lasy nad Utratą” – fotorelacja

Tekst, zdjęcia oraz rozmowa z Komandorem Biegu: Wojciech Grzesik

MS 17/2022, 6 października 2022