Eco piknik w Regułach, czyli… jak Gmina Michałowice promuje zdrowie i ekologię
W sobotę, 11 września, na parkingu w Regułach, przed urzędem gminy Michałowice odbył się wielki „Eco Piknik”. Celem tego przedsięwzięcia była edukacja ekologiczna i poinformowanie mieszkańców o wielu możliwościach i działaniach dostępnych na terenie gminy, a także danie możliwości wielu małym firmom i osobom prywatnym pokazania swoich ekologicznych wyrobów.
Od kilkudziesięciu lat powietrze, ziemia i jej produkty, całe nasze otoczenie jest w coraz gorszym stanie. Życie w zdrowym, czystym otoczeniu zależy przede wszystkim od nas samych, od trybu życia, sposobu odżywiania się, wychowania naszych dzieci.
Programy proekologiczne
Na pikniku dużą popularnością cieszyły się stoiska urzędu gminy Michałowice i firmy Global Eco. Tu można było uzyskać informacje o aktualnych programach, m.in.: „Gmina bez Smogu”, „Wymień Kopciucha”, „Wodołapacz”, „Wdrażanie działań antysmogowych w gminie Michałowice”, o dotacjach celowych na usuwanie i utylizację odpadów zawierających azbest, a także o dofinansowaniach na wymianę kotła, ocieplenia domu, odnawialnych źródeł energii, wymianę okien i drzwi w ramach ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”.
Zatrzymaliśmy się przy co bardziej przyciągających wzrok stoiskach i poprosiliśmy o krótkie informacje o ekspozycjach.
Stowarzyszenie ABC
Marta Ożóg prezes Stowarzyszenia ABC. – Jesteśmy lokalnym stowarzyszeniem, zajmujemy się szeroko pojętą aktywnością fizyczną oraz bezpieczeństwem. To my odkryliśmy na nowo kajaki na Utracie, to my tę Utratę sprzątamy, po niej pływamy i zachęcamy innych, żeby zobaczyli jakie to jest piękne miejsce. Zainstalowaliśmy na rozlewiskach Utraty fotopułapki i pokazujemy na naszych stronach, jakie zwierzęta żyją tuż obok nas i jak sobie dają radę. Również rozpoczęliśmy rajdy rowerowe w Michałowicach. Zajmujemy się bezpieczeństwem, wśród naszych członków są ratownicy, którzy aktywnie uczestniczą w stołecznych samarytanach. Zabezpieczamy m.in. pochody, protesty, marsze w Warszawie. Organizujemy też szkolenia z pierwszej pomocy. Wszyscy jesteśmy mieszkańcami gminy Michałowice, lub gmin ościennych. Stowarzyszenie powstało w 2019 roku. Inicjatorkami byłyśmy my trzy. Najpierw była to grupa znajomych, która miała dużą potrzebę działania. Na takich wydarzeniach, jak dzisiejsze promujemy lokalne, zdrowe produkty. Mamy warzywa i owoce, które kupiliśmy od lokalnych rolników z Gminy Michałowice, wędzone ryby z gospodarstwa rolno-rybackiego w Pęcicach. Z takich lokalnych produktów można przygotować wspaniały obiad. Na co dzień można je kupić na stawach w Pęcicach.
Pszczele skarby
Jedna z pań przywiozła ze swojej pasieki w Owczarni miód, wosk, pyłek kwiatowy i propolis, który też pszczoły przynoszą. Jak powiedziała: – To wszystko są bardzo cenne rzeczy dla człowieka. Wosk jest przerabiany na świece. Miód, tak jak pszczoła przyniosła, tak się do słoika włożyło. Na jej stoliku przyciągały wzrok własnej roboty fantazyjne świece i figurki zwierząt z wosku.
Ekologiczne zabawy edukacyjne
Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie przyprowadził na piknik ekologiczną śmieciarkę dwudzielną, która może odbierać dwie frakcje, najczęściej papier i szkło lub tworzywa i szkło. Dzieci mogły nawet zasiąść w jej kabinie za kierownicą. Celem obecności MZO była przede wszystkim edukacja ekologiczna. Ponieważ dzieci doskonale uczą się i zapamiętują bawiąc się, pracownicy firmy poszli tym tropem. Wykorzystali do tego produkty z odpadów – butelki pet, słoiki i butelki szklane, ponownie wykorzystywane po umyciu. Dzieci je malowały. Z opakowań kartonowych po mlekach, po sokach można robić piękne domki. Każde dziecko, a nawet dorośli, którzy coś przygotowali, mogli losować nagrody na kole fortuny. Jedna z osób z działu obsługi klienta powiedziała: – Ponieważ staramy się również edukować w zakresie kompostowania odpadów, mamy ziemię wymieszaną z kompostem. Jest to u nas wytwarzane. Najważniejsze jest, żeby wszyscy pamiętali o segregowaniu odpadów, ponieważ duża ich część nadaje się do dalszego wykorzystania. Mamy ekspozycję pojemników w różnych kolorach do segregowania odpadów.
Agnieszka Zaborek z Koła Gospodyń Wiejskich z Reguł, które powstało tuż przed pandemią, opowiedziała z czym panie przyjechały na piknik. – Dzisiaj pokazujemy, jak ze słoika albo z zużytej, plastikowej butelki zrobić lampion, albo podwieszany pojemnik na roślinkę, jak można ozdobić ekologiczną torbę na zakupy, wystawiamy też nasze rękodzieło, np. woreczki, zrobione ze starych firanek, które można zabrać na zakupy, przechowywać w nich warzywa, pieczywo, mamy też eko-myjki ze sznurka konopnego, który jest trwały, nie śmierdzący i ekologiczny i różne wyroby, robione szydełkiem. Mamy też skrzynie ze skarbami. Dzieci zgadują, jakie warzywa schowały się w środku. Największą popularnością cieszy się quiz na poprawną segregację odpadów i tutaj zarówno dzieci jak i rodzice odkrywają, że wiele rzeczy wrzucali źle. Na przykład paragony należy wrzucać do pojemników na odpady zmieszane, tak samo, jak zużyte ręczniki papierowe, ale rolki papierowe, na które są nawinięte ręczniki – do papierów.
Wyroby ze sznurka
Pani emerytka z Reguł hobbystycznie robi fantastyczne koszyczki. Wykonane są z papierowego, usztywnionego sznurka. Robi też przepiękne bombki, jajka, ptaszki. Jest absolutnym samoukiem. Zaczęła 2 lata temu. Dorosłe dzieci już się wyprowadziły, na emeryturze jest dużo czasu, ale tylko w zimie, bo w lecie czeka ogród. Tutaj pani przyniosła to, co jest ekologiczne. – Jak jest jakiś kiermasz, to przynoszę, żeby zaprezentować. Jeżeli komuś się spodoba, to za symboliczną cenę można zakupić. Nawet się trochę muszę ograniczać z robieniem, bo już nie mam gdzie trzymać. Cała rodzina i znajomi są już obdarowani. Te rzeczy są niepowtarzalne, każda jest inna. To jest moja przyjemność. Nie potrafiłabym robić taśmowo na sprzedaż.
Dbałość o czyste powietrze
Firma Auto Wimar informowała o swoim salonie i serwisie Škody w Alejach Jerozolimskich. Jak powiedziała Pani Natalia, zajmująca się marketingiem – przyjechali na zaproszenie Gminy Michałowice, żeby wypromować Škodę Enyak – w pełni elektryczny suv, którego cena rozpoczyna się od 180 tys. zł oraz hybrydę SUPERB iV. Były osoby zainteresowane, które zadawały wiele szczegółowych pytań i obiecywały, że pojawią się w salonie.
Naturalne dermokosmetyki
Organic Life to lokalna prywatna firma z Reguł. Produkuje naturalne dermokosmetyki, oparte na 120 ziołach i na 30 olejach. Podobno są unikatowi w skali światowej. – Zależy nam, żeby przeciętna Polka czy Polak przestali kupować w sieciach drogeryjnych, a żeby wspierali polskich, lokalnych producentów. Produkujemy też ekologiczne produkty dla mężczyzn. Szef sięga do bardzo starych źródeł, opisów z różnych kultur, różnych kontynentów – mówi Pani Magda.
Bawełniane koronki, haftowane serwetki…
Pani z Grodziska Mazowieckiego: – Ja zbieram, a i ludzie przynoszą do mnie, stare, często przedwojenne firanki, koronki. Potrafię je naprawiać tak, że ubytek czasu jest prawie niewidoczny, doprowadzam je do porządnego stanu, czasami krochmalę, prasuję. To są wszystko ręcznie robione, oryginalne rzeczy, często haftowane, robione na drutach, szydełkiem. Ja jestem plastykiem, ale kiedyś w szkole podstawowej przez rok uczyłam się naprawiać koronki i teraz do tego wróciłam. Ludzie obecnie poszukują firanek, zwłaszcza tych przedwojennych, kołkowych.
Zdrowa kuchnia
Dorota Seń, prezes Koła Kobiet Kreatywnych czyli Koła Gospodyń Wiejskich z Suchego Lasu: – Staramy się uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, organizowanych przez Gminę Michałowice. Na ostatnich dożynkach furorę zrobiły nasze pierogi z kapustą i z grzybami, a za tydzień na półmaraton w Suchym Lesie przygotujemy zupę – krem. Dzisiaj częstujemy tradycyjnym chlebem ze smalcem i ogórkiem małosolnym. Zapraszamy też dzieci na watę cukrową.
Policja kontroluje i ostrzega
Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja, przygotowana przez miejscową policję. Prezentowany był sprzęt przekazany komisariatowi przez Gminę Michałowice. Jak poinformował st. sierż. Michał Kozikowski, było to urządzenie do kontroli emisji spalin w silnikach diesla i benzynowych. – Możemy pokazać, jak się mierzy i po co. Tłumaczymy również zasadę działania oraz jakie grożą konsekwencje, jeżeli pojazd nie spełnia norm emisji spalin. Zostaje zatrzymany dowód rejestracyjny, kierujemy na badanie techniczne i kierowca zostaje ukarany mandatem karnym do 500 zł. Oczywiście dużo surowiej podchodzimy, jeżeli jedzie stary diesel i już z odległości pół kilometra widać chmurę dymu, a inaczej, jeżeli przekroczenie normy jest niewielkie i kierowca mógł nie zdawać sobie z tego sprawy. Prezentujemy też standardowy motocykl dla funkcjonariuszy ruchu drogowego (piękna Honda – od red.). Sprzęt jest własnością Gminy Michałowice, a my jako Wydział Ruchu Drogowego z niego korzystamy. Naszymi pojazdami, również nieoznakowanymi samochodami, jesteśmy w stanie dogonić większość seryjnych aut.
Rajd rowerowy wzdłuż Raszynki
W trakcie trwania imprezy wystartował rajd rowerowy „Pętelka Regulska”, do którego zgłaszały się całe rodziny. Trasa, mająca 6 km długości, przebiegała wzdłuż rzeki Raszynki. Uczestnicy na mecie mogli liczyć na atrakcyjne nagrody. Jazda na rowerze to oczywiście jeden z elementów zdrowego, aktywnego trybu życia.
Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski
MS 16/2021, 30 września 2021