NASZE STRONY

Budżet obywatelski. Jakich pomysłów pragną mieszkańcy?

Rozpoczęła się formalna ocena projektów X edycji budżetu obywatelskiego. Ponad połowa projektów spłynęła ostatniego dnia przed końcem terminu zgłoszeń. Bemowo, Ursus i Włochy nie znalazły się tym razem na podium, jeśli chodzi o największą liczbę przesłanych pomysłów.

Mieszkańcy stolicy mogli zgłaszać projekty przez blisko 2 miesiące. Zdecydowaną większość warszawiacy zgłosili w ciągu trzech ostatnich dni. A ponad 50 proc. wszystkich projektów wpłynęło ostatniego dnia. Najaktywniejsi okazali się mieszkańcy: Bielan (130 zgłoszonych projektów), Mokotowa (124 projekty) oraz Wawra (117 projektów). Jeśli chodzi o nasz region, aż 100 projektów przechodzi obecnie ocenę formalną na Bemowie (2 wycofał autor), 93 we Włochach oraz 76 w Ursusie (1 wycofany przez autora).

Bemowo: prawie jedna trzecia pomysłów to szeroki wachlarz warsztatów

Na Bemowie wśród najdroższych pomysłów edycji na 2024 rok znalazły się: „Wyznaczenie brakujących przejazdów rowerowych” (973 700 zł), „Bezpłatna siłownia z sauną na Pływalni Pingwin” (970 tys zł), „Usprawnienia rowerowe na ul. Radiowej” i „Przejazd rowerowy na Kocjana” (oba po 950 tys zł), „Bezpłatna, całoroczna gimnastyczna hala sportowo-rekreacyjna dla bemowskich dzieci” (930 500 zł) „Aktywna Rodzina – bezpłatne, rodzinne wejścia na Pływalnię wraz z modernizacją szatni mokrych i recepcji” (923 700 zł). Aż 35 projektów to różnorodne warsztaty, także poprawiające sprawność fizyczną, np. „Zabawki mojego dzieciństwa – warsztaty z tworzenia tradycyjnych zabawek z drewna i innych materiałów naturalnych w Bemowskiej Szopie”, „Bezpłatne pływanie dla dzieci do 8. roku życia”. Jest także kilka pomysłów pielęgnujących lokalną historię, np. „Upamiętnienie lotników na Bemowie” czy „Upamiętnienie architektki osiedla Boernerowo – Wandy Boerner w 90. rocznicę powstania osiedla”. Kilka propozycji dotyczy wsparcia lokalnych bibliotek. Nie brakuje oczywiście projektów infrastrukturalnych (blisko 10) i zwiększających zieleń w dzielnicy (8). Są też projekty dotyczące zwierząt domowych: „Psi park na Boernerowie”, „Spacery socjalizacyjne z psami na Bemowie”, „Wybieg dla psów na Bemowie”.

Włochy: jedna czwarta propozycji ma zazielenić dzielnicę

We Włochach mieszkańcy nie zgłosili aż tak wielu kosztownych projektów jak na Bemowie. Najdroższy ze wszystkich oszacowany na kwoty 1 500 000 zł to „Ścieżka rowerowa wzdłuż al. Krakowskiej”. Do tych droższych mieszczących się w przedziale 300–400 tys. zł należą: „Zielona droga dla rowerów na Chrościckiego i stacja przy Kinie ADA” (344 852 zł), „Alejka spacerowa dla Nowego Rakowa”, „Remont placu zabaw” „Przystanek Okęcie – Park Kieszonkowy” oraz „Skwer Miasta Ogrodu Włochy na Starych Włochach” (wszystkie 4 po 340 tys zł), „Tam quan – potrójna brama prowadząca do targowiska przy ul. Bakalarskiej” oraz „Skwer miejski na Rakowie. Wreszcie jakiś zielony teren. Etap 1” (oba po 300 tys zł). Jedna czwarta ze wszystkich pomysłów (23) to projekty wokół zieleni miejskiej i większej ilości koszy na śmieci, np. „Zielony Skwer Chrobrego czyli jak poprawić okolice Zapustnej i Tynkarskiej”, „Więcej koszy na śmieci”, „Rekultywacja zbiornika wodnego – Staw Zbarski, Okęcie”, „Ratujmy pszczoły! Nasadzenia drzew i krzewów miododajnych!”, czy „Zielone parkany we Włochach”. 16 projektów to różne warsztaty, spotkania plenerowe, kino i potańcówki. Jest oczywiście kilka projektów dla lokalnych bibliotek. 2 pomysły dotyczą utworzenia parkingów, a 8 infrastruktury rowerowej i aktywności z tym sportem związanej. Są 3 projekty zakładające budowę monitoringu. Wśród oryginalnych pomysłów można wymienić „Stacja pogody: obserwuję, doświadczam, rozumiem”, „Poradnik architektoniczny – Włochy”, czy „Nie dla Wenecji we Włochach” – profilaktyczne czyszczenie studzienek na wiosnę i jesienią na terenie całej Dzielnicy, ze szczególnym uwzględnieniem Nowych i Starych Włoch. Tylko jeden projekt dotyczy lokalnej historii. Chodzi o „Tablicę informacyjną o Antonim Nowakowskim” – pierwszym kierowniku obecnej Szkoły Podstawowej nr 94 założonej w 1932 roku, osobie zasłużonej dla ówczesnego miasteczka Włochy.

URSUS: dzięki kilku projektom może stać się bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami

I znów przyglądamy się najdroższym projektom. Mowa w przypadku Ursusa o mieszczących się w przedziale 400–500 tys. zł, a są to np.: „Bezpieczny Ursus – uzupełniamy dziury w sieci dróg rowerowych”, „Chodnik bez barier wzdłuż ul. Tadeusza Kościuszki” (wszystkie po 486 850 zł), „Lepszy chodnik na Regulskiej” (483 tys zł), „Letnie koncerty i potańcówki międzypokoleniowe w Ursusie” oraz „Bezpieczne boiska przy SP2” (oba po 480 tys. zł). Sporo w tym roku inicjatyw aktywizujących mieszkańców w różnych warsztatach, także zdrowotnych (podobnie, jak na Bemowie, ale nie aż w takiej dużej liczbie) – to łącznie 11 pomysłów, a wśród nich np. „Otwórz się na psychiatrę!”, „BUDUJ, ĆWICZ PAMIĘĆ I TRENUJ CIERPLIWOŚĆ – WARSZTATY Z LEGO”, „Zajęcia z papierowej wikliny dla Szkół Podstawowych w Ursusie”, „Szkoła przedsiębiorczości w Ursusie”, „Poznaj swoje prawa. Szkolenia dla uczniów szkół ponadpodstawowych w Ursusie z prawa pracy i działalności związków zawodowych”. Tyle samo inicjatyw ma zmienić Ursus w bardziej zielony i ukwiecony. 10 projektów to te mające na celu poprawę infrastruktury i bezpieczeństwa drogowego. Cieszą i wyróżniają Ursus pomysły wymyślone z troską o osoby z niepełnosprawnościami: „Akcja profilaktyczno-edukacyjna „Dobrze mówię, bo dobrze słyszę”, „Chodnik bez barier wzdłuż ul. Tadeusza Kościuszki”, „Schodołaz dla niepełnosprawnych w Domu Kultury „Portiernia”, „Pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących w placówkach kultury”, „Pętla indukcyjna w Bibliotece”, „Rodzinne warsztaty języka migowego”. 4 projekty dotyczą remontów albo budowy placów zabaw i 4 – remontów, doposażenia boisk, a nawet utworzenia nowych, np. „Oświetlenie w alejce przy boisku OSiR”, „BOISKO DO GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ PRZY UL. DZIECI WARSZAWY 24”, „Bezpieczne boiska przy SP2”. Oczywiście, nie brakuje inicjatyw wzbogacających ofertę kulturalną, jak np. „Nowości wydawnicze w Bibliotece”, „Multimedialny dywan – nauka i zabawa poprzez ruch”, „PLENEROWE WIECZORY MUZYCZNE W URSUSIE”, „Potańcówki… ale z klasą”, „Czas dla młodych (duchem) – Eko Festiwal Tańca i Sportu 2023”. Cieszą inicjatywy pielęgnujące lokalną historię: „Remont zabytkowej bramy do Zakładów Mechanicznych Ursus”, „Traktory w dożynkowym korowodzie” czyli kontynuacja zlotów, „SIEDEM MISIÓW URSUSKICH” i bardzo podobny pomysł „URSUSIAKI – rzeźby niedźwiadków w Ursusie”, a także „URSUS DLA GOŚCI I TURYSTÓW – PRZEWODNIK PO DZIELNICY I PAMIĄTKI”.

Liczba projektów jeszcze może ulec zmianie

Obecnie trwa ocena formalna zgłoszonych propozycji. W pierwszej kolejności urzędnicy sprawdzą, czy projekt został przyporządkowany do odpowiedniego poziomu – dzielnicowego albo ogólnomiejskiego. Liczba projektów jeszcze może ulec zmianie. Pracownicy urzędów sprawdzą, czy projekt został prawidłowo zgłoszony np. czy formularz zgłoszeniowy zawiera wszystkie niezbędne informacje, czy została dołączona prawidłowa lista poparcia itp. Następnie projekty przejdą ocenę merytoryczną a po niej nastąpi najbardziej wyczekiwany etap – głosowanie, które odbędzie się w dniach 15–30 czerwca br.

Agnieszka Gorzkowska

MS 1/2023, 23 lutego 2023