Reklama

Choroba zwyrodnieniowa stawów – epidemia naszych czasów

Choroba zwyrodnieniowa stawów – artroza – to najczęstsza choroba stawów na świecie. Stanowi obecnie jeden z wiodących problemów zdrowotnych w społeczeństwie i jest główną przyczyną dolegliwości bólowych w narządzie ruchu u ludzi w krajach rozwiniętych. Prowadzi do ograniczenia ruchomości człowieka, zaburza normalne życie oraz nie leczona prowadzi do trwałego kalectwa.

Wraz ze wzrostem długości życia w populacji artroza przybrała miano choroby społecznej i należy do grupy 10 chorób powodujących ciężkie kalectwo. W Polsce problem choroby zwyrodnieniowej stawów dotyczy blisko 2 milionów osób, z czego największą grupę stanowią chorzy po 65 roku życia. W grupie wiekowej 45–64 lata choroba dotyka około 30% osób, zwłaszcza z nadmierną masą ciała i prowadzących bierny tryb życia.

Choroba zwyrodnieniowa zajmuje przede wszystkim duże stawy – biodrowy i kolanowy – poddawane największym obciążeniom. W populacji osób starszych najczęstszą postacią choroby jest koksartroza, która zajmuje stawy biodrowe, oraz gonartroza, która dotyczy kolan.

Choroba zwyrodnieniowa polega na powolnym niszczeniu chrząstki stawowej oraz innych elementów stawu, przez co pojawia się ból oraz ograniczenie jego ruchomości. Skutkiem tego jest utrata sprawności, możliwości poruszania się i wykonywania codziennych czynności, z inwalidztwem włącznie.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów powinno obejmować kilka aspektów, a w rezultacie poprawić komfort choremu i zmniejszyć lub wyeliminować ból. Z jednej strony należy dbać o utrzymanie ruchomości stawu (fizjoterapia, ćwiczenia), dbanie o właściwą masę ciała (walka z nadwagą i otyłością), z drugiej zaś leczenie środkami farmakologicznymi:

  • leki przeciwbólowe i przeciw­zapalne
  • leki miejscowe w postaci maści i żelów
  • blokady sterydowe
  • leki odżywiające chrząstkę (chondroityna, glukozamina)
  • zastrzyki dostawowe poprawiające jakość mazi stawowej – kwas hialuronowy, kolagen
  • terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP), fibryną bogatopłytkową (IPRF) czy komórkami macierzystymi.

Nieleczona lub zaawansowana choroba zwyrodnieniowa prowadzi w konsekwencji do zniszczenia stawu i wówczas jedyną formą terapii pozostaje wszczepienie endoprotezy.

Leczeniem artrozy zajmują się lekarze ortopedzi, którzy wykonują właściwą diagnostykę oraz wdrożą odpowiednie leczenie.

W Centrum Medycznym U Lekarzy przy ul. Bolkowskiej 2c w Warszawie
grono fachowców dokładnie zdiagnozuje problem z chorym stawem
i wdroży właściwe leczenie.

W Sklepie medycznym ASMED
otrzymacie Państwo pomoc w doborze sprzętu rehabilitacyjnego,
właściwe ortezy i wkładki do obuwia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *