PIASTÓWSOLIDARNI Z UKRAINĄ

Zbiórka książek w języku ukraińskim

W wielu lokalnych społecznościach dzięki ludziom dobrej woli organizowane są zbiórki dla rodzin z Ukrainy, które musiały uciekać przed koszmarem wojny. Wiemy, że w takiej chwili najważniejszy jest dach nad głową, ale po chwili wytchnienia równie ważna wydaje się nam możliwość obcowania z własną kulturą.

Wielu Ukraińców i Ukrainek od dawna mieszka w Polsce, ich dzieci uczą się języka polskiego, warto jednak zapewnić im kontakt z ich językiem ojczystym, nie tylko za pośrednictwem telewizji czy Internetu, ale również słowa pisanego. Dobra książka pozwala odzyskać spokój i może stanowić pretekst do wielu ważnych rozmów. Dla rozwoju dzieci ogromną wagę ma czytanie książek razem z rodzicem.

Widząc jak wiele kobiet z dziećmi z Ukrainy pojawiło się w naszym mieście, chcemy pomóc im utrzymać kontaktu z literaturą.

Prosimy Was więc o:

  • przynoszenie do biblioteki książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych w języku ukraińskim lub rosyjskim – prosimy jednak, by to były książki wydawane niedawno, na pewno nie takie wydane przed kilkoma dekadami. Chodzi o to, by to było atrakcyjne;
  • jeżeli macie u siebie rodziny z dziećmi z Ukrainy i szukacie książek np. dla maluchów, z obrazkami, przyjdźcie i na pewno coś będziecie mogli zabrać, zupełnie gratis!

Na profilu Półek do Spółki (https://www.facebook.com/polkidospolki) są dostępne przydatne linki, które mogą przydać się rodzinom, które przyjęły gości. Podawajcie je dalej, pomagajcie nam je zbierać, podsyłajcie dobre pomysły na rozszerzenie tej inicjatywy.

Podejmiemy też działania celem zdobycia słowników i rozmówek polsko-ukraińskich, damy znać jak już będą dostępne w Bibliotece.

Biblioteka Publiczna w Piastowie

MS 4/2022, 24 marca 2022