NASZE STRONYURSUS

Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Michał Olszewski wizytuje kompleks sportowy i plac zabaw „Hasanka”

W 2016 roku mieszkańcy, architekci i przedstawiciele Urzędu Dzielnicy w trakcie konsultacji społecznych i warsztatów wypracowali koncepcję rewitalizacji Centrum Lokalnego „Niedźwiadek” – obszaru obejmującego park Hassów, pływalnię „Albatros”, targowisko „Centrum Handlowe – Spółka Kupców Ursus”, plac zabaw „Hasanka” oraz terenu wzdłuż torów PKP. Wprowadzone zmiany mają sprawić, że serce Niedźwiadka stanie się nowoczesną, przyjazną przestrzenią, gdzie skupia się codzienna aktywność mieszkańców.


Ursus został wybrany do realizacji pilotażowego programu Warszawskich Centrów Lokalnych, spośród 500 nadesłanych propozycji, jako jedna z 10 lokalizacji. Dzielnica otrzymała z budżetu m.st. Warszawy środki na realizację całego zadania na kwotę ponad 12 mln zł. W pierwszym etapie modernizacji został poddany plac zabaw „Hasanka”. Drugi etap objął budowę strefy sportu z kompleksem boisk, zapleczem sanitarnym i parkingiem wzdłuż ul. Orląt Lwowskich.

Wiceprezydent w Ursusie

Teren kompleksu 1 marca 2021 r. odwiedził Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. Po obiekcie oprowadzał go burmistrz Bogdan Olesiński wraz z zastępcami Wiesławem Krzemieniem i Kazimierzem Sternikiem, oraz pracownikami i naczelnikami wydziałów infrastruktury i ochrony środowiska.

Michał Olszewski w trakcie konferencji prasowej na terenie kompleksu powiedział, że: – Powierzanie zadań do realizacji Dzielnicy Ursus to wielka przyjemność. Władze dzielnicy zawsze dbają, żeby to były projekty wysokojakościowe, czego dowodem jest Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy, jaką w ostatniej edycji konkursu dostały władze dzielnicy (W konkursie „Najlepsze inwestycje i wydarzenia z 2019 roku” – Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy za pierwsze miejsce w kategorii „Najlepsza przestrzeń publiczna” oraz nagrodę specjalną za rozwiązania proekologiczne i za dostępność przyznano EKOparkowi w Ursusie przy ul. Kazimierza Gierdziejewskiego – przyp. red.). Tak też jest z Centrum Lokalnym Ursus Niedźwiadek. Ideą centrów lokalnych jest to, żeby były to tereny, które służą mieszkańcom oraz pozwalają na spędzenie czasu i wzajemną integrację. Warszawa jest tworem policentrycznym i posiada wiele lokalnych skupisk, miejsc – magnesów, które są na terenie całego naszego miasta. W każdym z tych miejsc zawsze jest coś do poprawienia, do uzupełnienia. To miejsce długo czekało na zmianę. W przypadku Centrum Lokalnego Ursus Niedźwiadek mieliśmy od razu zdiagnozowaną konieczność doposażenia tego całego kompleksu, centrum, które już się lekko wykształtowało istniejącą infrastrukturą rekreacyjną – i dzisiaj mamy II etap – kompleks boisk z infrastrukturą sportową i położoną obok częścią parkową.

– Wspólnie z dzielnicą będziemy realizować kolejne etapy, żeby poprawić jakość życia mieszkańców Niedźwiadka – dodał na koniec.

Burmistrz Ursusa Bogdan Olesiński podziękował wiceprezydentowi Olszewskiemu, który pilotował cały program powstawania centrów lokalnych. Podziękował również pracownikom Wydziału Infrastruktury i Wydziału Ochrony Środowiska, bo dzięki ich zaangażowaniu powstały te 2 etapy i będą powstawały kolejne inwestycje na terenie dzielnicy. Wymienił też firmy zaangażowane w budowę oraz wyraził zadowolenie i wdzięczność za efekt ich pracy: – Cieszymy się, że zrealizowaliśmy założenia projektu Centrum Lokalne „Niedźwiadek” – mimo trudności wywołanych pandemią. Osiedle zyskało funkcjonalną przestrzeń codziennej aktywności mieszkańców, miejsce spotkań, a także nową przestrzeń sportowo-rekreacyjną, co jest ważne dla naszego zdrowia po długim okresie przymusowej bezczynności.

Wiceburmistrz Krzemień po podziękowaniach dla wiceprezydenta dodał: – Do końca kadencji zostało jeszcze 2,5 roku i wiele w tym czasie można zrobić. Planów, dotyczących zarówno Ekoparku jak i Centrum mamy wiele. Prosimy o wsparcie w uzyskaniu środków, a na pewno postaramy się, żeby Pan Prezydent dalej był z nas dumny i zadowolony.

W podobnym tonie wypowiedział się wiceburmistrz Sternik.

Na sportowo

Agnieszka Wall, rzecznik prasowy dzielnicy, zaproponowała, żeby na pamiątkę otwarcia Centrum Lokalnego Pan Prezydent podpisał wraz z Zarządem Dzielnicy pamiątkową piłkę. Ta piłka zostanie przekazana na aukcję charytatywną, prawdopodobnie na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Następnie wiceprezydent i burmistrzowie z zapałem przystąpili do testowania boiska do piłki nożnej, a Michał Olszewski nawet stanął na bramce. Wiceprezydent wykazał się najlepszą formą fizyczną, a burmistrzowie – celnością strzałów. Ich kondycja byłaby bardziej zauważalna, gdyby nie ubranie, dostosowane raczej do zimowej aury.

Janek – rzecznikiem młodzieży

Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem całego terenu sportowego i placu zabaw Hasanka, z którego atrakcji, m.in. ze skate parku, w tym czasie korzystały dzieci i młodzież. W pewnym momencie do grupy zwiedzających podjechał na hulajnodze chłopiec, jak się później okazało, Janek ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Ursusie. Janek zadał kilka pytań wiceburmistrzowi Sternikowi oraz przedstawił swoje i kolegów postulaty i uwagi. Zapytał m.in., czy na obiektach będzie oświetlenie po zmroku i zwrócił uwagę na niedoskonałości wygładzenia. Upewniał się, czy Pan burmistrz na pewno zajmie się tymi sprawami. Otrzymał zapewnienie, że jego uwagi zostały zapisane i odpowiednie służby się tym zajmą. W sprawie oświetlenia dowiedział się, że w przeciągu 1,5 miesiąca o godz. 20.00, a nawet później – będzie jeszcze widno. Wystąpienie Janka początkowo zaskoczyło zebranych, jednak jego zdecydowanie i śmiałość zyskały aprobatę wszystkich obecnych, włącznie z wiceprezydentem. Być może w przyszłości stanie się działaczem samorządowym, a może nawet burmistrzem Ursusa, kto wie?

Wizyta Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy Michała Olszewskiego odbyła się w miłej, sportowej atmosferze, jak na obiekt sportowo-rekreacyjny przystało.

Kompleks boisk działa 7 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku od godz. 15.00 do 22.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 22.00. W tych godzinach gospodarz obiektu będzie wypożyczał sprzęt sportowy – piłki do gry (piłka nożna, koszykówka, siatkówka), pachołki, znaczniki, rakiety do badmintona, itp. Obiekt jest wyposażony w apteczkę i stanowisko do dezynfekcji rąk. Wypożyczany sprzęt sportowy będzie dezynfekowany po każdym użyciu. Na terenie kompleksu dostępne są szatnie z zamykanymi szafkami, toalety (w tym toaleta dla osób z niepełnosprawnościami) oraz prysznice. Przypominamy, że od 15 do 28 marca obowiązują nowe obostrzenia, związane z epidemią i obiekty sportowe i kulturalne są nieczynne.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 04/2021, 18 marca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *