BŁONIEWydarzenia

XXIV Dni Błonia

Chociaż program tegorocznych Dni Błonia zapowiadał imprezy sobotnio-niedzielne, to tak naprawdę Dni Błonia rozpoczęły się już w piątek. 7 czerwca 2024 r. Błoński Rynek ożył dzięki kolorowej paradzie KOPERNIKALIA zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 1 w Błoniu. Jak co roku uczniowie pod wodzą dyrektor Magdaleny Rak rozpoczęli świętowanie Dni Błonia. Po hucznym otwarciu burmistrz Zenon Reszka wraz z sekretarzem gminy Przemysławem Kubickim i naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urszulą Tkacz udali się do błońskiego skateparku, by zobaczyć jak powstają murale w ramach zadania pn. „Historia na ściany – Patriotyczne Graffiti”, realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Błońskiej. Wydarzenie to wspierało Muzeum Ziemi Błońskiej.

W dniach 8–9 czerwca centrum wydarzeń stała się scena amfiteatru przy Centrum Kultury w Błoniu. Wystąpili: Piotr Cugowski, zespół Pectus, zespół ExMaanam, Nowator (właść. Paweł Lipski, raper, piosenkarz, muzyk, kompozytor, autor tekstów), Alicja Janosz oraz Big Band Błonie. Taneczne umiejętności zaprezentowało studio Ladies Twist. Jerzy Kryszak, aktor, artysta kabaretowy, satyryk, od blisko pół wieku zachwycający nas w teatrach, kinach i telewizji wprawiał widzów w dobry humor. Całą imprezę profesjonalnie i z humorem poprowadził Tomasz Jachimek.

Poza sceną też sporo się działo, zwłaszcza w Parku Bajka. Tu powstała Wioska Rozmaitości, która była atrakcją dla najmłodszych. Można było poskakać na dmuchańcach, a potem zjeść różne pyszności. Była również strefa rekreacyjna w parku, karuzela, lody, wata cukrowa, chleb, wyroby rzemieślnicze, zaplatanie włosów.

Sobotnie wieczorne koncerty

W sobotę o 18:00 scenę opanowali muzycy z zespołu ExMaanam w składzie: Karolina Leszko – wokal, Ryszard „Placho” Olesiński – gitara prowadząca, Paweł Markowski – perkusja (ci dwaj muzycy grali wiele lat w zespole Maanam i Złoty Maanam) oraz Waldemar Dąże – druga gitara prowadząca. Obecna wokalistka Karolina Leszko (38 lat. Autorka tekstów i muzyki, absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zauważył ją krótko przed śmiercią w 2013 r. Marek Jackowski, założyciel Maanamu – w programie Szansa na sukces) przypomniała widzom o przypadających właśnie 8 czerwca urodzinach Kory, która odeszła od nas sześć lat temu.

Kora to tak naprawdę Olga Sipowicz, z domu Ostrowska, primo voto Jackowska. Polska piosenkarka rockowa i autorka tekstów jest uważana za jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej. Z zespołem Maanam wydała 11 albumów studyjnych, ale ma na koncie także bardzo udaną karierę solową. Wokalistka zrobiła rewolucję na polskiej scenie muzycznej i pozostawiła utwory, które zapisały się w historii polskiej muzyki, a ich słowa zna na pamięć wielu Polaków.

28 lipca 2018 r. Kamil Sipowicz, mąż Kory (byli małżeństwem od grudnia 2013 r.), napisał w mediach społecznościowych: Z ogromnym żalem i rozpaczą informujemy, że dziś o 5:30 na swoim ukochanym Roztoczu w otoczeniu najbliższych osób, ukochanych zwierząt i wspaniałej przyrody zmarła Kora. Wielka artystka, piosenkarka, poetka, malarka. (…) Od pięciu lat walczyła mężnie z chorobą nowotworową. Ostatni miesiąc był bardzo trudny.

Jak mówią o swojej aktualnej pracy członkowie ExMaanamu, przypominając słowa Marka Jackowskiego: „To wszystko dla potęgi i chwały rock and rolla”. I na ich fascynującym występie w Błoniu, kiedy zabrzmiały największe przeboje Maanamu, nierozerwalnie kojarzące się z Korą Jackowską (niektóre nawet sprzed ponad czterdziestu lat) zebrany tłum widzów rzeczywiście odczuł potęgę rock and rolla. To świadczy o klasie Karoliny Leszko, która odważyła się zająć miejsce Kory, śpiewając te same przeboje z tymi samymi muzykami, którzy od początku grali z Jackowskim i Korą. Chwilami, zamknąwszy oczy, pamiętający Korę ze sceny, mogli odnieść wrażenie przeniesienia w czasie.

Nie dziwiły owacje po koncercie i usilne prośby o bisy.

Oficjalne otwarcie obchodów

Po tych emocjach Burmistrz Zenon Reszka oficjalnie otworzył XXIV Dni Błonia. Wraz z nim pojawili się: Przewodniczący Rady Gminy Błonie – Tomasz Wiśniewski, Sekretarz Gminy Przemysław Kubicki i Wicestarosta – Wiesław Pszczółkowski, który zabrał głos, mówiąc m. in.:

– Przybywam tu w imieniu Starosty. Czy wiecie, kto nim jest? Nie wiecie. A ja po to przyjechałem, żeby wam powiedzieć – Romuald Reszka. Witam Was w Waszej pięknej gminie, gratuluję wspaniałego burmistrza, wspaniałej pogody i życzę wszystkiego dobrego oraz miłej zabawy.

Pani Edyta Jabłońska, Dyrektor Centrum Kultury w Błoniu zapowiedziała występ gwiazdy: – Najciekawszy męski głos Polski – Piotr Cugowski z zespołem. I na scenie pojawił się ON. Wokalista przedstawił muzyków, towarzyszących mu na scenie, a byli to: Jarek Chilkiewicz – gitara, Wojtek Karel – gitara basowa, Borys Sawaszkiewicz – instrumenty klawiszowe i wokal, Tomek Nawrocki – perkusja oraz zapowiedział „Ciszę przed burzą” – utwór promujący nowy, drugi już album. Pojawienie się wokalisty zostało przyjęte burzą oklasków i wyrażających entuzjazm pisków od żeńskiej części publiczności, co powtarzało się wielokrotnie w takcie koncertu.

Sobotnie atrakcje zakończyło niezwykłe widowisko pirotechniczne z użyciem cichych fajerwerków.

Warto wspomnieć, że równolegle w Centrum Sportu w Błoniu miały miejsce głównie sportowe atrakcje, takie jak: Ogólnopolski Festiwal Tańca Holiday Dance Festival, Błonie Plaża’24 – Turniej o Puchar Burmistrza Błonia, Amatorskie Zawody Pływackie o Puchar Burmistrza Błonia dla dzieci z roczników 2009–2016 oraz IV Bieg im. Zygmunta Karlickiego, w którym wzięło udział 159 zawodniczek i zawodników.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 7/2024, 29 sierpnia 2024

Piotr Cugowski

ExMaanam