BŁONIEWydarzenia

XXII Dni Błonia i włoscy przyjaciele

W tym roku, w czerwcu, równo 20 lat od zawarcia porozumienia o współpracy między gminą Błonie a włoską gminą Coreno Ausonio – zorganizowano Dni Błonia 2022. Przez trzy dni – od piątku do poniedziałku 10–13 czerwca miasto gościło liczną delegację partnerskiej gminy z burmistrzem Simone Costanzo oraz byłym burmistrzem – Domenico Corte. Te wyjątkowe dni, połączone z dwudziestą rocznicą nawiązania współpracy odbywały się pod znakiem przyjaźni polsko-włoskiej.

20 lat temu, w czerwcu 2002 roku, burmistrzowie – Janusz Adamski – w imieniu gminy Błonie i Antonio Gargano – w imieniu gminy Coreno Ausonio – podpisali porozumienie o współpracy między obydwoma gminami. Tę jakże owocną współpracę, zwaną później zbliźniaczeniem, kontynuowali burmistrzowie Zbigniew Stępień, Zenon Reszka, Domenico Corte i Simone Costanzo.

Na przestrzeni 20 lat przedstawiciele włoskiej i polskiej społeczności wielokrotnie odwiedzali się mniejszymi i większymi grupami, a – zgodnie z umową – kontakty obejmowały praktycznie wszystkie dziedziny życia: kulturę, sztukę, naukę, sport, turystykę, technikę, gospodarkę. Mieszkańcy obu gmin czerpali z tych kontaktów wiele korzyści.

Coreno Ausonio to miasteczko położone ok. 15 km od opactwa Monte Cassino, 120 km od Rzymu i 80 km od Neapolu. W 1950 roku odkryto tutaj złoża marmuru.

Na rynku w Błoniu znajduje się fontanna z marmuru „Perlato Royal Coreno” od przyjaciół z Coreno Ausonio. Z tego samego marmuru są też ołtarz i pulpit w kościele Narodzenia Pańskiego oraz postument zegara słonecznego i poręcze reprezentacyjnych schodów w Parku Włoskim. Natomiast darem od Związku Kamieniarzy jest posadzka w kościele.


Pełną galerię zdjęć znajdziesz tutaj: Dni Błonia – fotorelacja


Kopernikalia, dzień sportowy i rodzinny piknik

Pierwszego dnia obchodów, w piątek, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika zorganizowała Kopernikalia. Odbył się wesoły przemarsz na błoński Rynek i spotkanie z włoskimi przyjaciółmi.

W sobotę królował sport. W Centrum Sportu walczyły ze sobą zespoły koszykarskie 3 × 3 i równolegle odbywały się III Ogólnopolskie Szaradziarskie Mistrzostwa Błonia. Na kortach przy ul. Lesznowolskiej toczył się turniej tenisa ziemnego dla dzieci, a przy Alei Norwida – turniej siatkówki plażowej i turniej teqwoly.

W samo południe na stadionie w parku „Bajka” wystartował II Bieg im. Zygmunta Karlickiego na dystansie 5 km. W kategorii OPEN mężczyzn zwyciężył Tomasz Mikulski z czasem 16,32 min. przed Danielem Michałowskim i Olafem Łozowskim. Wśród kobiet najszybsza była Agnieszka Kowalczyk przed Oliwią Rylską i Agnieszką Kowalską-Waliś. W kategorii młodzieżowej dziewcząt triumfowała Oliwia Rylska przed Oliwią Siwicką i Leną Twardowską. Najszybszym wśród chłopców okazał się Piotr Kleczewski przed Wiktorem Gąsińskim i Janem Gąsińskim.

Również w sobotę na błońskim Rynku odbył się dwugodzinny Piknik Rodzinny Viva Italia, na którym pojawiła się m.in. grupa atrakcyjnych jeźdźców z klubu GROT Grodzisk Mazowiecki na swoich wspaniałych motocyklach.


Pełną galerię zdjęć znajdziesz tutaj: Dni Błonia – fotorelacja


Umacniamy 20-letnią przyjaźń

W sobotnie południe w hali sportowej Olimp przy ul. Lesznowskiej miały miejsce główne uroczystości jubileuszowe z udziałem przemiłych Włochów z Coreno Ausonio i zaproszonych gości. Na sali przygotowano wystawę zdjęć dokumentujących istotne wydarzenia z wieloletnich bliskich kontaktów obu gmin. Głównym punktem spotkania było podpisanie przez burmistrzów Zenona Reszkę i Simone Costanzo dokumentu potwierdzającego kontynuację braterskiej współpracy i upamiętniającego porozumienie zawarte 20 lat temu.

Gośćmi, a zarazem uczestnikami wydarzenia byli m.in.: Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Jan Żychliński, posłanka na Sejm RP Kinga Gajewska, byli burmistrzowie Błonia Janusz Adamski i Zbigniew Stępień, Maria-Laura Gargano – córka zmarłego w 2016 r. burmistrza Coreno Ausonio, Elżbieta Bauer – jedna z głównych inicjatorów (wraz z mężem Giuseppe Bellinim) nawiązania bliskich relacji między polskimi i włoskimi samorządami, Przewodniczący Rady Miejskiej w Błoniu Tomasz Wiśniewski, dziennikarka Magdalena Wolińska-Riedi, gminni i powiatowi radni (byli i aktualni), Dyrektor Centrum Kultury w Błoniu Edyta Jabłońska, Dyrektor Centrum Sportu Włodzimierz Leduchowski, włodarze i przedstawiciele okolicznych gmin, księża, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Błonie.

Po przemówieniach burmistrzów partnerskich gmin, jeszcze kilkanaście osób skorzystało z możliwości zabrania głosu. Wybrzmiały zapewnienia dalszej bliskiej współpracy, byli burmistrzowie przywoływali wspomnienia, składano gratulacje i życzenia dla obu gmin. Mądre, ciepłe i wzruszające słowa padły z ust Marii-Laury Gargano. Mówiła o miłości, przyjaźni, duchu partnerstwa i polityce wspólnego dobra. Całe spotkanie zdecydowanie odbiegało charakterem od oficjalnych konferencji i spotkań politycznych. To było spotkanie przyjaciół, którzy naprawdę zamierzają być w takich relacjach jak najdłużej.

Na zakończenie Sekretarz Gminy Błonie, radny powiatowy Przemysław Kubicki wprowadził wspaniały, roziskrzony zimnymi ogniami jubileuszowy tort i rozpoczęły się rozmowy oraz wspólne zdjęcia przy lampce szampana, pysznym torcie, kawie i herbacie. Mimo licznych próśb o dokładkę – tortu nie zabrakło.


Małe Fiaty i Mustangi

W południe, na Rynku przed Ratuszem odbyły się pokazy zabytkowej motoryzacji, koncert zespołu Rakus Brass Band i parada zabytkowych pojazdów ulicami miasta.


Polka w Watykanie

Niewątpliwą atrakcją tego dnia była możliwość zakupienia książki i uzyskania autografu od Magdaleny Wolińskiej-Riedi, znanej dziennikarki, autorki bardzo interesujących książek: „Kobieta w Watykanie”, „Zdarzyło się w Watykanie”, „Z Watykanu w świat”. Autorka, będąc żoną szwajcarskiego gwardzisty, mieszkała w Watykanie 16 lat, jako jedna z kilkudziesięciu obywatelek tego, najmniejszego na świecie, pełnego tajemnic kościelnego państwa.


Gwiazdy w amfiteatrze, a na niebie lasery

Po południu w amfiteatrze Centrum Kultury wystąpili z koncertami kolejno: mieszkający i tworzący od 25 lat w Polsce Marco Bocchino, zespół Krawiec Band z koncertem „Mój przyjacielu”, składającym się z największych przebojów Krzysztofa Krawczyka, a na zakończenie tegoroczna gwiazda – Piotr Kupicha z zespołem Feel. Koncerty poprowadził, jak zawsze przebojowo, Irek Bielennik. Plac przed sceną zapełnił się wielopokoleniowym tłumem mieszkańców.

Po 22.00 niebo nad Błoniem rozświetliły zielone, niebieskie i czerwone światła laserowe, podkreślone umiejętnym dozowaniem dymów.

Przez cały dzień – a pogoda dopisała – dzieci i dorośli korzystali z pięknych i doskonale zagospodarowanych terenów rekreacyjnych w parku „Bajka”.


Via Coreno Ausonio

W poniedziałek 13 czerwca na specjalnej XLVIII Sesji Rady Miejskiej w Błoniu, w obecności kilkudziesięciorga włoskich przyjaciół z zaprzyjaźnionej bliźniaczej Gminy – Coreno Ausonio z Burmistrzami Simone Costanzo i Domenico Corte, została podjęta uchwała w sprawie nadania jednej z urokliwych błońskich ulic nazwy Via Coreno Ausonio, czym symbolicznie przypieczętowano 20-letnią przyjaźń.

Po sesji uczestnicy przeszli przez park „Bajka” w kierunku ulicy Grodziskiej, gdzie burmistrzowie Zenon Reszka i Simone Costanzo, starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Jan Żychliński i Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Wiśniewski uroczyście odsłonili tabliczkę z nazwą nowej ulicy.


Pełną galerię zdjęć znajdziesz tutaj: Dni Błonia – fotorelacja

 Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 13-14/2022, 18 sierpnia 2022