XVIII Festiwal Pieśni Chrześcijańskiej „Zaufaj Panu” w Ośrodku Kultury „ARSUS”
Cofnijmy się do czerwca 2024 roku, żeby przypomnieć ostatnie z wielkich wydarzeń, jakich kilka tysięcy przez ostatnie 70 lat odbyło się w Ośrodku Kultury „Arsus”. 9 czerwca 2024 r. miał tam miejsce finał XVIII Festiwalu Pieśni Chrześcijańskiej „Zaufaj Panu”.
Festiwal przez 19 lat był organizowany przez Szkołę Podstawową nr 11 w Ursusie, Parafię Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przy ul. Wojciechowskiego oraz Dom Kultury „Miś” i Ośrodek Kultury „Arsus”. Dobrym duchem, „Matką”, koordynatorem festiwalu jest Pani Anna Kałużna, instruktor wokalny w DK „Miś” i OK „Arsus”. Do tegorocznego konkursu zgłosiło się 92 solistów i 32 zespoły w czterech kategoriach wiekowych: I kategoria – do 10 lat, II kategoria – od 11 do 14 lat, III kategoria – od 15 do 18 lat, IV kategoria – od 19 lat.
Komisja kwalifikacyjna wytypowała do przesłuchań finałowych 69 podmiotów wykonawczych. Przesłuchania finałowe odbywały się w Domu Kultury „Miś”. Oceniało jury w składzie: Mariola Strukowska – muzyk, pedagog, animator i menedżer kultury, Zuzanna Gołąb – muzyk, wokalistka, Artur Stachowski – muzyk, pedagog.
Koncert Laureatów
Mieszcząca 500 osób sala widowiskowa „Arsusa” okazała się za mała dla rzeszy widzów, pragnących obejrzeć Koncert Laureatów 18 edycji festiwalu. Niektórzy zdecydowali się na zajęcie pozycji stojącej, inni usiedli na schodach, chociaż gospodarze starali się być bezwzględni – z uwagi na bezpieczeństwo. I rzeczywiście, warto było!
Scena „Arsusa” w ciągu 70 lat pracy Ośrodka Kultury gościła tak ogromną liczbę wybitnych artystów polskich i zagranicznych, a także ich młodych i bardzo młodych następców, jak żaden tego typu obiekt. Czuć było w atmosferę sztuki i minionych lat.
Uroczystość prowadziła Anna Kałużna z Edytą Wernicką, nauczycielką języka angielskiego w SP nr 11. Na scenie zaprezentowało się wielu małych, ale i dorosłych artystów. Niektórzy pierwszy raz na profesjonalnej scenie przed tak ogromną publicznością początkowo zaczynali niepewnie, ale ostatecznie pasja, talent, miłość, pewnie nie tylko do śpiewania, zwyciężały.
Byli soliści, duety, zespoły i chóry. Było klimatycznie, wzruszająco, ale i wesoło. Czasem zasłuchana publiczność zamierała i dopiero po upływie kilku sekund rozlegała się burza braw.
Ogromne emocje czuć było przed ogłoszeniem wyników festiwalu, a jeszcze na laureatów czekało wręczenie dyplomów i nagród na scenie.
Wśród gości widzieliśmy tego dnia m.in.: ks. proboszcza parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Ryszarda Laskowskiego, wiceburmistrz dzielnicy Ursus Annę Lewandowską, dyrektora OK „Arsus” Bogusława Łopuszyńskiego, kierownika DK „Miś” Pawła Wyrzykiewicza, byłą radną rady dzielnicy Ursus – Wandę Kopcińską, dzieci z rodzicami, młodzież, osoby starsze, po prostu wielka liczba mieszkańców dzielnicy i widzów spoza niej.
W zabytkowym gmachu od 1 lipca 2024 r. OK „Arsus” już nie ma swojej siedziby, chociaż są jeszcze osoby, w których tli się nadzieja, że przy dobrej woli jakichś decydentów: samorządowych, państwowych, europejskich, prywatnych – powrót ich „Arsusa” (chociażby tylko jako zabytku) jest realny. Słyszałem nawet czyjąś wypowiedź – „a może jakimś cudem…”. Przypuszczalnie razem z 4. tysiącami metrów kwadratowych terenu jest możliwość odkupienia zabytku od prywatnego właściciela za milion, może 2 miliony zł.
Anna Kałużna zapytana, jak widzi kolejną edycję festiwalu za rok, stwierdziła, że ona wie, że musi się odbyć – jak nie w Parku Czechowickim lub Hassów to w kościele.
Serdecznie dziękujemy wspaniałym wykonawcom, wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym, i tym, którzy wzięli udział w przesłuchaniach za wasze zaangażowanie i talent, którym dzielicie się z nami, oraz za przekazywanie wartości chrześcijańskich.
Dziękujemy instruktorom, dyrygentom, nauczycielom i rodzicom, to dzięki wam koncert był nie tylko pełen inspirującej muzyki i przesłań, ale również spełnił swoją rolę ewangelizacyjną.
Dziękujemy nauczycielom SP11 i pracownikom Ośrodka Kultury „Arsus” zaangażowanym w organizację wydarzenia, panu dyrektorowi Bogusławowi Łopuszyńskiemu za możliwość zorganizowania koncertu w pięknej sali widowiskowej, a także panom Krzysztofowi Brychowi i Pawłowi Pruszkowskiemu za profesjonalną realizację dźwięku i piękne światła.
Pragniemy też gorąco podziękować pani Agnieszce Kołaczek, która ufundowała karty podarunkowe do empiku dla nagrodzonych uczestników.
Dziękujemy księdzu proboszczowi parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Ryszardowi Laskowskiemu i Pani Dyrektor Sp11 Beacie Olszewskiej, którzy są organizatorami festiwalu od 2005 roku.
Dziękujemy panu kierownikowi Domu Kultury „Miś” Pawłowi Wyrzykiewiczowi i wszystkim pracownikom za pomoc w organizacji przesłuchań.
Dziękujemy za obecność na koncercie laureatów zastępcy burmistrza dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Pani Annie Lewandowskiej oraz wspaniałej publiczności.
Patronat medialny nad festiwalem objęło czasopismo regionalne „Mocne Strony”, a także gazeta „Ursus”. Serdecznie dziękujemy.
Do zobaczenia za rok!
Tekst i zdjęcia: Jacek Sulewski
MS 9/2024, 31 października 2024