KulturaURSUS

XIX edycja konkursu piosenkarskiego Tulipanada

GALA LAUREATÓW

5 listopada 2021 roku w Ośrodku Kultury „Arsus” w Dzielnicy Warszawa Ursus odbyła się Gala Laureatów XIX edycji Konkursu Piosenkarskiego „Tulipanada”.

Tulipanada to prestiżowy konkurs, w którym mogą brać udział uczestnicy z całego Mazowsza. Narodził się 19 lat temu w Domu Kultury „Kolorowa”. Na pomysł tego wydarzenia wpadł Janusz Łukaszewicz, pracownik domu kultury, a nazwę wymyśliła ówczesna Naczelnik Wydziału Kultury Dzielnicy Ursus, Aleksandra Magierecka. Pan Janusz do czasu odejścia na emeryturę organizował, a w ostatnich latach również prowadził „Tulipanadę”. Z biegiem lat zasięg corocznej imprezy rozciągnął się na dużą część Mazowsza i stał się jedną z wizytówek dzielnicy.

Uczestnicy

Do tegorocznego konkursu zgłosiło się 132 uczestników, którzy zostali podzieleni na kategorie wiekowe i muzyczne. Wyłoniono 37 laureatów i wyróżnionych. Niestety, prawdopodobnie po raz pierwszy w historii konkursu, nie zgłosił się nikt z mieszkańców Ursusa (!). Być może wpłynęła na to pandemia, ale na udział dzieci i młodzieży duży wpływ mają nauczyciele muzyki ze szkół oraz prowadzący zespoły i chóry.

Jury i organizatorzy

W dwuetapowych eliminacjach, uczestników, którzy przeszli do drugiego etapu przesłuchało i oceniło profesjonalne jury, w którego składzie znaleźli się wykładowcy warszawskich szkół muzycznych: dr Małgorzata Kustosz-Piątosa – przewodnicząca, dr Krzysztof Matuszak i Wojciech Zieliński. Już nie pierwszy raz podjęli się oni bardzo trudnego zadania wyłonienia zwycięzców tegorocznej Tulipanady. Wśród kryteriów oceny były m.in.: precyzja intonacji, dykcja i interpretacja, wrażenia artystyczno-estetyczne oraz dobór repertuaru z uwzględnieniem wieku wykonawcy.

Organizatorem przeglądu był Dom Kultury „Kolorowa” Ośrodka Kultury „Arsus”; koordynatorem konkursu – Anna Zgutka, instruktor DK „Kolorowa”.GALA

Galę poprowadzili profesjonalnie i z wdziękiem Kinga Strzelecka z DK „Kolorowa” oraz aktor i reżyser Bartosz Pietrzyk.


I część – Nagrody dla najlepszych

Na ten wyjątkowy wieczór przybyli m.in.: Wiesław Krzemień – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus i Katarzyna Świtalska – Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Dzielnicy, którzy razem z Bogusławem Łopuszyńskim – Dyrektorem Ośrodka Kultury „Arsus” i Elżbietą Zdanowską-Cozac – Kierownikiem Domu
Kultury „Kolorowa” wręczali nagrody laureatom. Mimo ograniczeń sanitarnych, ogromna widownia zapełniła się aż do dozwolonej granicy.

Ten piątkowy wieczór rozpoczęło odczytanie listy laureatów oraz wręczenie dyplomów i pięknych statuetek tulipana, w zależności od zajętego miejsca – złotych, srebrnych lub brązowych.

Grand Prix Burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy za piękną interpretację głosową i ruchową zdobyła Nina Kwapisiewicz. Zaśpiewała utwór „W czasie deszczu dzieci się nudzą” Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.

■ W kategorii wiekowej 6–7 lat

Kategoria soliści – wokaliści

I miejsce zajęła Julia Kędzierska, II miejsce Daniel Bogdan – oboje z Mruczankowego Przedszkola z Warszawy, a III miejsce Marcelina Duda z Vocalmania Studium Wokalne Marceliny Woźnej z Otwocka.

Kategoria zespoły

III miejsce – Zespół Mruczankowego Przedszkola.

■ W kategorii wiekowej 8–10 lat

Kategoria soliści – wokaliści

I miejsce – Amelia Nondenburg, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury Otwock

■ W kategorii wiekowej 11–14 lat

Kategoria soliści – wokaliści

I miejsce – Marta Lewandowska, Gminny Ośrodek Kultury Zakroczym

Kategoria muzyczne zespoły wokalne

I miejsce – Zespół wokalny Meloman, DK Włochy

■ W kategorii wiekowej 15–17 lat

Kategoria soliści – wokaliści

I miejsce – Aleksandra Sędzielewska, Ognisko Pracy Pozaszkolnej „70”, Warszawa

Kategoria muzyczna zespoły wokalne

I miejsce – Zespół Sounds Good, Dom Kultury Włochy

Kategoria muzyczna chóralna

II miejsce – Grodziski Chór Bogorya

■ W kategorii wiekowej od 18 lat

Kategoria soliści – wokaliści

I miejsce – Basia Majewska, zgłoszenie indywidualne


Podaliśmy jedynie 1 miejsca w kategorii wiekowej od 8 lat i wyżej. Wszystkich zainteresowanych dalszymi miejscami z wszystkich kategorii odsyłamy na stronę WWW DK „Kolorowa”:

https://www.kolorowa.arsus.pl/konkursy/15486


II część – Występy laureatów

W drugiej części wieczoru występowali laureaci. Widać i słychać było ogromne emocje zarówno uczestników jak i zebranej publiczności. Niektóre występy były na poziomie ogólnopolskich festiwali i naprawdę wzbudzały zachwyt.

Zakres wiekowy artystów zaczynał się od przedszkola, a kończył na kategorii 18+. Miejmy nadzieję, że za rok zaczniemy zapominać o pandemii i jubileuszowy konkurs zgromadzi o wiele więcej uczestników.


Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 20/2021, 25 listopada 2021