URSUSZwierzęta

Wszystko o kleszczach

Trwa sezon aktywności kleszczy. Deszczowa pogoda utrzymująca się od kilku dni sprzyja żerowaniu tych pajęczaków. 

Pamiętajmy o profilaktyce czyli o prawidłowym zabezpieczeniu psa czy kota skutecznymi preparatami. To da nam ogromną przewagę w walce z konsekwencjami ugryzień przez te pajęczaki.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje preparatów. W naszej ocenie najskuteczniejsze są:
● w kropelkach lub aerozolu (Fiprex, Frontline albo Advantix) 
● w tabletkach (Bravecto, Nex Gard albo Simparica)
● obroże (Foresto albo Kiltix)  

W doborze odpowiedniego dla waszego zwierzaka preparatu, pomoże lekarz weterynarii. Koniecznie zapoznajcie się z ulotką załączoną do produktu. Zawiera szczegółowe informacje odnośnie zastosowania i działania leku. 

Kleszcze nie lubią suszy i słońca. Najłatwiej jest je spotkać w miejscach wilgotnych i zacienionych. Chętnie przebywają na wysokich trawach, krzewach  oraz w miejscach, w których wcześniej stała woda. Niestety, bardzo głodne kleszcze nawet podczas suszy potrafią opuścić komfortowe stanowiska i udać się na polowanie. 


Co zrobić, kiedy jednak odkryjemy kleszcza na skórze naszego pupila?

Badania dowodzą, że jeśli usuniemy intruza w ciągu 24 godzin od ugryzienia, ryzyko zakażenia przenoszonymi przez niego chorobami jest stosunkowo niewielkie. Eksperci uczulają, by wbitego w skórę pajęczaka nie smarować żadnym tłuszczem, sokiem z cebuli ani czymkolwiek innym. Jeżeli zdecydujecie się na samodzielne usunięcie kleszcza, pamiętajcie aby chwycić go tuż przy skórze i zdecydowanym ruchem wyciągnąć w kierunku prostopadłym do miejsca wbicia. Trzeba też uważać, by nie nacisnąć na jego opity odwłok – może to spowodować, że pajęczak zwróci zawartość treści pokarmowej a to właśnie tam przebywają przenoszące choroby drobnoustroje. 

Na rynku są dostępne łatwe w obsłudze przyrządy – szczypce, lasso, pompka czy kleszczołapki. Dla osób niemających doświadczenia w usuwaniu kleszczy najlepsze będzie urządzenie do wymrażania z dołączonymi narzędziami do usunięcia pajęczaka. Zamrażanie jest dobrą alternatywą, ponieważ natychmiastowo blokowane jest zwrócenie treści pokarmowej wraz ze śliną kleszcza. Za pomocą takich narzędzi łatwo wyciągnąć zarówno postać dorosłą, jak i larwę czy nimfę.

Jeśli macie taką możliwość możecie poprosić o pomoc lekarza weterynarii. 


Co zrobić z wyjętym kleszczem? 

Wystarczy tu najzwyczajniejszy alkohol 40%, w którym zanurzamy kleszcza od razu po wyjęciu. Po około 40 sekundach będzie martwy. Samo zgniecenie kleszcza może być tylko pozornym jego unicestwieniem.

Jeżeli regularnie zabezpieczacie wasze zwierzęta przed tymi pasożytami ryzyko zakażenia groźną babesziozą czy boreliozą jest niewielkie. 

Nawet jeśli znajdziemy wgryzionego w skórę pajęczaka będzie on z pewnością martwy. Wszystkie skuteczne preparaty przeciwkleszczowe mają podobne działanie – utrzymują w skórze zwierzęcia aktywną substancję, która po ugryzieniu przez kleszcza – zabija go. 


Lek. wet. Rafał Skwarski

MS 07 /2021, 13 maja 2021



Przychodnia Weterynaryjna DLA PSA I KOTA

02-495 Warszawa-Ursus, ul. Rynkowa 5

TEL.: 22 245 31 07 | 604 157 775

Godziny otwarcia: pon.–pt. 11.00–19.00 sobota 10.00–14.00

Na wizytę należy umówić się telefonicznie lub bez­pośrednio na naszej stronie www.ursusweterynarz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *