MICHAŁOWICE

Wiedza prosto z NASA – wykład Davida Lehmana w komorowskiej szkole

5 czerwca br., młodzież z michałowickich szkół odbyła całkowicie nieszablonową lekcję o kosmosie, którą poprowadził wyjątkowy gość – były Szef Programów Kosmicznych w NASA, David Lehman*. Atrakcyjności temu wydarzeniu dodała także Monique Chmielewska-Lehman polska artystka, malarka, wykładowczyni, twórczyni znanych na całym świecie gobelinów, żona Davida Lehmana i córka Papcia Chmiela – polskiego rysownika i publicysty, autora serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”.

Ten niecodzienny wykład zatytułowany „Mars. Podbój i próby kolonizacji”, możliwy był do zrealizowania dzięki współpracy wójt gminy Michałowice, Małgorzaty Pacheckiej z Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej oraz dyrekcją i nauczycielami ze szkoły w Komorowie.

Wydarzenie było dla michałowickiej młodzieży okazją do zdobycia niesamowitej i praktycznej wiedzy o kosmosie i tajnikach NASA. Wiedza, doświadczenie i inspirująca postawa Davida Lehmana zaowocowały twórczym, pełnym dialogu spotkaniem, które uczniowie przyjęli z dużym entuzjazmem. Nie brakowało żartów, zagadek, a na zakończenie każdy mógł osobiście porozmawiać z gośćmi i poprosić o autograf.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że gościliśmy Monique i David Lehman na spotkaniu z młodzieżą ze szkół z naszej gminy, a także gości z liceum z Milanówka.

W 45 minut trudno szczegółowo opowiedzieć o Marsie i próbach podboju i kolonizacji Czerwonej Planety, także dlatego, że ta misja dopiero się zaczęła. Dzisiejszy wykład sprawił, że uwierzyliśmy, że zamierzenia człowieka, jakkolwiek ambitne, są osiągalnym celem.

John F. Kennedy powiedział w czasie swojego wystąpienia na Rice University „We choose to go to the Moon”. I to się stało. Mission completed.

Teraz nasze zamierzenia są jeszcze większe. Chcemy dotrzeć na Marsa i być może nauczyć się tam żyć. To wielkie marzenie.

Ale mamy też marzenia mniejszego formatu. Jakkolwiek wielkie czy małe one są, dzisiejszy wykład dał naszym dzieciom pewność, że marzenia i wiarę w siebie trzeba mieć – zamieściła po spotkaniu na swoim Facebook’u wójt gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka.

UG Michałowice

MS 6/2024, 13 czerwca 2024

* Kapitan David Lehman – były Szef Programów Kosmicznych w NASA – National Aeronautics and Space Administration – Dyrektor techniczny ds. rozwoju podsystemu zarządzania informacją na Marsie w ramach misji Deep Space One, Dyrektor misji Gravity Recovery and Interior Laboratory (GRAIL), dyrektor MISJI MARS ODYSSEY.

David Lehman w swojej karierze zajmował się ponad 40 projektami, które pomogły w poznaniu MARSA i KSIĘŻYCA. W NASA pracował 40 lat, aż do przejścia na emeryturę w 2021 r.