Warto przeczytać
„Irlandia wstaje z kolan”
Marta Abramowicz
Obszerny objętościowo reportaż na temat społecznej rewolucji w ortodoksyjnie katolickiej Irlandii, dokonanej pod wpływem ogromnej traumy jaką stanowiło powszechne zjawisko molestowania seksualnego dzieci przez przedstawicieli Kościoła katolickiego. Autorka gorliwie ukazuje podwójną moralność nie tylko księży, lecz także całej społeczności katolickiej, która w imię fanatycznej wręcz religii poświęca dobro i bezpieczeństwo najsłabszych i najbezbronniejszych – dzieci. Stopniowe odkrywanie nadużyć seksualnych spowodowało rewolucyjny zwrot społeczny w kierunku laicyzacji życia społecznego, a także odcięcia się od przedstawicieli Kościoła katolickiego jako odgórnie przyjętego autorytetu w dziedzinie etyki postępowania i wychowywania dzieci. Kościół, z pieniędzy podatników, zobowiązany był do wypłaty ogromnych, masowych odszkodowań swym ofiarom. Nic jednak nie jest w stanie przywrócić molestowanym przez księży dzieciom ich dawnego życia. Marta Abramowicz relacjonuje, na przykładzie Irlandii, do czego prowadzi ślepa, bezkrytyczna wiara w instytucję Kościoła, nie unikając przy tym wielu analogii między Republiką Irlandii lat sześćdziesiątych a współczesną Polską.
„Czas starego Boga”
Sebastian Barry
Irlandzka powieść niewielkiej objętości o utraconym życiu głównego bohatera i jego bliskich. Tom Kettle jest emerytowanym policjantem, którego niespodziewanie odwiedza dwóch młodszych kolegów po fachu. Nieśmiało poruszają temat śledztwa sprzed lat, wywołując u starszego mężczyzny niechciane wspomnienia. Sebastian Barry stopniowo odkrywa przed czytelnikiem kolejne karty dramatycznego życia swojego hiobowego bohatera. Czasami podczas lektury trudno znieść opisy ludzkiego dramatu, jednak autor potrafi stworzyć niezwykłą atmosferę, dzięki czemu nie chcemy porzucić polubionego przez nas osamotnionego policjanta. Niepokój i napięcie towarzyszą nam niemal przez całą lekturę. Może właśnie dlatego nie umiemy się od niej oderwać. Nie chcemy tam być, a jednocześnie coś nie pozwala nam zostawić w tym wszystkim Toma Kettle’a samego. Jego wyobraźnia przeplata się niekiedy z rzeczywistością pozostawiając nas w niepewności. Stopniowo jednak zbliżamy się do prawdy, tak jakby środki uśmierzające ból przestawały działać. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa ArtRage, w przekładzie Agi Zano. Polecam.
„Bebechy”
Adam Mirek
Książka autora „Glutologii” wypełniona kolorowymi, zabawnymi ilustracjami autorstwa Katarzyny Cerazy kolejny raz podbija serca najmłodszych czytelników. Ludzki organizm przedstawiony jest tu jako wielka maszyna, o której wciąż niewiele wiemy. Co można zrobić, by sprawnie działała? Jak o nią dbać? Książka Adama Mirka zdobyła wiele nagród w kategorii literatury dziecięcej. Liczne informacje o ciele człowieka zostały przekazane tu w sposób ciekawy, przyjazny i bardzo przystępny. Autor nie unika tematu zdrowia, analizując ciało człowieka zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz organizmu. Dzięki trafnym spostrzeżeniom i wiedzy medycznej, potrafi łatwo objaśnić wszelkie objawy, którymi nasze ciało komunikuje się z nami. Odrzucenie tabu dotyczącego zdrowia i cielesności pomaga dzieciom oswoić się z kwestiami problemów zdrowotnych, a także innych objawów, które mogą towarzyszyć np. dojrzewaniu.
Poleca Lucyna Dąbrowska
MS 11/2024, 19 grudnia 2024