Warto przeczytać

Warto przeczytać


„Szczęka Alfreda”

Jon i Tucker Nichols

Ta kolorowa książeczka w twardej oprawie ukazała się nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry i jest to kolejna lekka lektura z wartościowym przekazem. Nie ma tu dydaktyzmu, raczej wspólnie z rodziną możemy się pośmiać ze zwykłej ludzkiej słabości, jaką jest bałaganiarstwo. Wesoło nie znaczy jednak bezrefleksyjnie – małoletni czytelnik stopniowo uświadamia sobie jakie problemy mogą się pojawić w wyniku niekontrolowanego chaosu.

Jon i Tucker Nichols to autorzy tekstu i ilustracji do książki o panu Alfredzie, który nie może znaleźć swojej sztucznej szczęki. Podczas lektury nietuzinkowego debiutu literackiego dwóch braci z Kalifornii towarzyszymy głównemu bohaterowi w poszukiwaniach jego zguby, przeglądamy wraz z nim mnóstwo rzeczy, które przybliżają nam jego zabawną, nieszablonową postać. Sprawdźcie czy razem z Alfredem uda wam się znaleźć sztuczną szczękę.


„Oko Horusa”

Jola Czemiel

Według egipskiej mitologii, oczy Horusa, boga nieba, miały symbolizować Słońce i Księżyc. Tytułowe Oko Horusa, wokół którego osnuta jest cała opowieść Joli Czemiel, pełniło funkcję ochronną, noszone jako amulet odbijać miało wszelkie nieszczęścia od swojego posiadacza. Staroegipski talizman stanowi główną oś akcji, bowiem trafia w ręce powieściowego byłego najemnika, Benedicta Rutherforda i od tego momentu rozpoczyna się jego przygoda i wyścig z czasem, tajemniczy medalion okazuje się bowiem przedmiotem pożądania wielu osób i przyczynkiem ogromnych kłopotów. Międzynarodowa intryga i zagadka nieśmiertelności to główne motywy książki, którą polecam fanom powieści przygodowych, sensacji i kryminałów. „Oko Horusa”, wydana w 2020 roku przez Novae Res, to druga część cyklu o przygodach właściciela biura detektywistycznego Benedicta Rutherforda, pierwsza nosi tytuł „Protektor” i została wydana rok wcześniej.


„Troska”

Eve Ainsworth

Powieść obyczajowa dla młodzieży w wieku 12-14 lat, która ukazała się w 2018 roku nakładem wydawnictwa Sowa. To historia Marty i Daisy, którzy wypierają swoje przykre doświadczenia rodzinne. Marty udaje, że z jego mamą wszystko jest w porządku, tymczasem traci ona kontakt z rzeczywistością. Daisy przymyka oko na tytaniczne poświęcenie się rodziców dla jej ciężko chorego brata. O tym jak długo można udawać, że czegoś nie ma oraz jak bolesna jest konfrontacja, z tym co tak długo wypieraliśmy, dowiecie się z książki. To mocna lektura dla nastolatków, która uczy odpowiedzialności i ukazuje skutki uchylania się przed nią. Eve Ainsworth, w swoim życiu zawodowym, zajmuje się pracą z młodzieżą szkolną. Jej twórczość pomaga wchodzić w dorosłość, bowiem autorka porusza w niej najważniejsze tematy tj. strata, troska, pierwsza miłość, krzywda. Jej książki zawierają dość prosty i przystępny dla każdego przekaz, nie są też wolne od morału, ale pomagają niejednemu zagubionemu nastolatkowi znaleźć pocieszenie i poczuć się mniej samotnym w otaczającej go rzeczywistości.


Poleca Lucyna Dąbrowska

MS 8/2022, 26 maja 2022