Warto przeczytać

Warto przeczytać

„Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze”

Łukasz Lamża

Przyznam, że gdyby nie pandemia COVID-19, to chyba nigdy nie sięgnęłabym po tę książkę, bowiem temat absurdalnych teorii spiskowych wydawał mi się wcześniej bardzo odległy i nie znałam nikogo, kto wierzyłby w coś niezgodnego z nauką. Po raz pierwszy zetknęłam się bezpośrednio z postawą antyszczepionkowców, tzw. „foliarzy” i płaskoziemców dopiero podczas epidemii koronawirusa. Reportaż Łukasza Lamży to przegląd najbardziej popularnych i absurdalnych teorii spiskowych, które znalazły swoich licznych zwolenników na całym świecie. Trochę to śmieszne, ale i trochę straszne, bo okazuje się, że raz rozpowszechniony „fake”, choćby był wielokrotnie zakwestionowany przez naukę i racjonalne myślenie, zawsze znajdzie swoich zwolenników, którzy po prostu wyprą się podstaw nauki, byle tylko utrzymać się w przekonaniu o słuszności zasłyszanej tezy. Wśród entuzjastów irydologii, homeopatii, wróżbiarstwa czy innego pseudoleczenia znajdują się cyniczni naciągacze, żyjący z naiwności, braku krytycznego myślenia oraz nierzadko – w przypadku pacjentów – po prostu desperacji, która skłania wiele osób do szukania wyjścia poza sferą racjonalności. Autor nie dokonał tu zbyt głębokiej analizy problemu, ale przybliżył nam jego skalę i przedstawił to, o czym wolelibyśmy nie wiedzieć, ale z czym możemy się spotkać w codziennym życiu. Zwłaszcza w trakcie pandemii COVID-19.

„Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci”

Małgorzata Ruszkowska

Już w maju premierę będzie miała piękna nowa książeczka Wydawnictwa Dwie Siostry, z ilustracjami Klaudii Kozińskiej. Czytelnicy, dzięki tej lekturze, mogą się przekonać do zwiedzania Polski i nauczyć w jaki sposób pozytywnie zaprezentować ją innym. Lektura pomaga przekuć negatywne bodźce w coś dobrego, wydobyć piękno z czegoś brzydkiego czy zwyczajnego. Okazuje się, że nie ma rzeczy niemożliwych – wszystko zależy od nastawienia. Nie trzeba jechać za granicę, by zobaczyć większość legendarnych miejsc czy dzikich zwierząt. W Polsce można przeżyć prawdziwą przygodę i miło spędzić czas z całą paletą wrażeń. Mocną stroną tekstu jest też fakt, że autorka jest bardzo przekonana do walorów swojego kraju, a jak wiadomo takie przekonania często są „zaraźliwe”. Książka skierowana jest do dzieci powyżej ósmego roku życia. Znajdą w niej one nie tylko zachętę do podróży po Polsce, lecz także praktyczne informacje krajoznawcze. Dzięki atmosferze tajemnicy, zaskakującym ciekawostkom i zwrotom akcji nawet niewyrobieni czytelnicy nie będą mogli oderwać się od tej lektury.

„Trochę się zgubiłam”

Chris Haughton

Ta niewielka książeczka dla czytelników od pierwszego roku życia wzwyż, to światowy bestseller z serii Chris Haughton dla najmłodszych. W Polsce pozycja ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry, a znajdujące się w niej ilustracje są dziełem samego autora tekstu. Fabuła jest urzekająco prosta, opowiada o małej sówce, która wypadła z gniazda i szuka swojej mamy. Po drodze ma oczywiście różne przygody, ale takie na miarę niewiele ponad rocznego czytelnika, który najbardziej lubi oglądać obrazki. W tej wydanej w twardej oprawie książeczce to właśnie ilustracje, obok tekstu, odgrywają najważniejszą rolę. Książka była wielokrotnie nagradzana, m.in. w Holandii i we Francji, została przetłumaczona na 27 języków. Jej uniwersalny wymiar, prosta fabuła i przemawiająca forma przyjęła się wśród dzieci z wielu krajów na całym świecie.


Poleca Lucyna Dąbrowska

MS 6/2022, 28 kwietnia 2022