Warto przeczytać

Warto przeczytać

„Badania terenowe nad ukraińskim seksem”

Oksana Zabużko

Książka ta wydana była w Polsce już kilkakrotnie, ale w tym roku ukazało się kolejne wznowienie, nakładem Wydawnictwa Agora. Autorka w latach dziewięćdziesiątych uznawana była za kontrowersyjną, trochę jak u nas Manuela Gretkowska w tamtych czasach. Wynikało to z tego, że jej książki są bardzo realistyczne i odzierają Ukrainę z mitów, które narosły wokół niej. Dziś, kiedy feminizm stał się czymś oczywistym dla każdego inteligentnego człowieka, autorka nie budzi już takich emocji, jednak jej zmysł obserwacji, odwaga i wprawne pióro nadal są godne podziwu. „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” to feministyczna wiwisekcja postkomunistycznej Ukrainy, psychoanaliza narodowego odrodzenia. Ukraińskie społeczeństwo musi poradzić sobie z odnalezieniem się w nowej sytuacji, przezwyciężyć psychologiczną spuściznę systemu totalitarnego, który odcisnął się nawet na ich intymnych relacjach. Książka jest trudna w odbiorze, ale boleśnie prawdziwa. Warto ją przeczytać, bo opowiada o kształtowaniu się ukraińskiej tożsamości, w obronie której stanęło obecnie wiele Ukrainek i Ukraińców.

✻ ✻ ✻

„Pali się!”

Jan Brzechwa

Bogato ilustrowana książeczka Wydawnictwa „Dwie Siostry” to wznowienie klasycznego utworu dla dzieci. Wartość publikacji tkwi zarówno w znakomitym tekście Jana Brzechwy, będącego ikoną literatury dziecięcej, jak i w przykuwających uwagę ilustracjach znanego grafika, Bohdana Butenki.

Dorośli czytelnicy z przyjemnością przypomną sobie dobrze im znany w dzieciństwie wiersz o lokalnej mobilizacji wobec pożaru, w którego gaszenie zaangażowani są wszyscy mieszkańcy – strażak, lekarz, sędzia z sędziną, nawet „milicjant”, co pokazuje wiekowość tekstu. Opisana w rymowanym utworze solidarność wobec losowego wydarzenia, jakim jest pożar, może stać się dobrym przyczynkiem do rozmowy z dzieckiem o wartości niesienia sobie wzajemnej pomocy w sytuacjach kryzysowych.

✻ ✻ ✻

„Przyjaciele z Krainy Uważności. Komunikacja”

Agnieszka Pawłowska

Kolejna książeczka Wydawnictwa Poznańskiego z serii „Kraina uważności”, tym razem dotyczy ważnej umiejętności, jaką jest komunikacja między ludźmi. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem życia jest umiejętność dobrego komunikowania się. Wśród dorosłych sztuka ta bywa niekiedy lekceważona na rzecz praktycznych umiejętności, które według nich bardziej się przydają. Nic bardziej mylnego! Dobra komunikacja pomaga tworzyć sprawną współpracę, budować więzi społeczne, podejmować skuteczne działania, a także unikać konfliktów, lub zażegnywać te, które są. Świat byłby o wiele piękniejszy, gdybyśmy tę umiejętność posiedli będąc w wieku dzieci, do których skierowana jest ta książka. Autorka zwraca w niej uwagę, jak istotna jest uważność na drugiego człowieka. W zabawny i uroczy sposób pokazuje też jakie błędy popełniamy najczęściej w rozmowie z drugim człowiekiem. Tak mądra lektura przeczytana we wczesnych latach życia pozwala uniknąć wielu złych decyzji i daje narzędzie do współpracy oraz nawiązywania i utrzymywania kontaktów z ludźmi.

Poleca Lucyna Dąbrowska