Warto przeczytać

Warto przeczytać

„Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz”
Filip Springer

Najnowsza książka polskiego reportażysty tym razem opowiada o Skandynawii, a dokładniej o „prawie Jante”, spisanym przez duńsko-norweskiego pisarza Aksela Sandemosego w jego powieści z 1933 roku pt. „Uciekinier przecina swój ślad”.

Prawo to określa życiową postawę tradycyjnego człowieka Północy. Springer podąża śladem głównego bohatera powieści, Arnakkego, który prowadzi go do duńskiego miasteczka będącego pierwowzorem fikcyjnego Jante – Nyk∅bing Mors. Na miejscu prawie nikt nie chce z nim rozmawiać, a już na pewno nie o kontrowersyjnej książce niedoszłego Noblisty. Springer zagląda do miejscowej biblioteki, snuje się po mieście, zaczepia przypadkowych ludzi i zaczyna mieć fiksację na punkcie Olego, o którym słyszał, że jest zafascynowany „Uciekinierem…”. Niestety nikt, kto mógłby być istotny dla jego reportażu, nie chce się z nim spotkać. Kolejne strony odsłaniają więc frustrację autora, który przebył szmat drogi, a rzeczywistość okazała się nie spełniać jego oczekiwań. W efekcie nie pozostaje mu więc nic innego jak tylko dopowiedzieć sobie pewne rzeczy, których nie udało mu się usłyszeć od miejscowych. Swój nieudany projekt przeplata opisem skandynawskich mostów. Na pewno warto zobaczyć je na żywo, wtedy nieco inaczej podeszlibyśmy do ich historii.

Dzięki Filipowi Springerowi i jego zainteresowaniu twórczością Sandemosego powieść „Uciekinier przecina swój ślad” wydano po raz pierwszy w polskim tłumaczeniu nakładem Wydawnictwa Czarne. Warto wspomnieć, że w Polsce Skandynawia ukazywana była zawsze raczej w pozytywnym świetle, jako miejsce mlekiem i miodem płynące, a dzięki przywołaniu „prawa Jante”, będącego przeciwieństwem „hygge”, poznajemy ją od tej drugiej strony. Szkoda tylko, że w książce było więcej o samym autorze i jego prywatnych przemyśleniach niż o kulturze i życiu społecznym krajów skandynawskich.


„Ostatni Szwajcar na Ziemi”
Lambert Król

To druga książka czterdziestoletniego autora, absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lambert Król opisuje w niej Szwajcarię od nieco nietypowej strony, wcześniej chyba nieznanej czytelnikowi. Ten przewrotny zbiór trzydziestu trzech opowiadań spodoba się nie tylko miłośnikom czekolady Lindt i szwajcarskich zegarków. Zwariowane historie o podróżach w czasie, kulinarnych mafiach, bankructwie szwajcarskich linii lotniczych przeznaczone są dla każdego, kto lubi dobrą literaturę.

Zbiór Lamberta Króla ukazuje nam Szwajcarię jako kraj niejednolity językowo, społecznie i kulturowo, wieloznaczny i zaskakujący. Autor mieszka wraz z rodziną w Szwajcarii od 2009 roku.


„Banzai. Japonia dla dociekliwych”
Zofia Fabjanowska-Micyk

Jeśli chcemy wychować dziecko na ciekawe świata i otwarte na inne kultury, to warto sięgnąć po literaturę dla najmłodszych oferowaną przez Wydawnictwo Dwie Siostry. Jedną z takich pozycji jest właśnie „Banzai. Japonia dla dociekliwych” z pięknymi ilustracjami Joanny Grochockiej. Dzieciaki dowiedzą się z niej m.in. jak jeść sushi i skąd wzięło się japońskie pismo. Poznają także różnice między ninją a samurajem. Z tych i wielu innych niezwykłych ciekawostek opisanych przystępnym językiem skorzystają zarówno dzieci jak i dorośli.

Poleca Lucyna Dąbrowska

MS 02/2021, 18 lutego 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *