NASZE STRONY

W naszym gabinecie seniorzy czują się wyjątkowo

Rozmowa z Panią Agnieszką Kołaczek – specjalistką protetyki słuchu w Gabinecie Modelowania Słuchu, laureatką Konkursu Miejsce Przyjazne Seniorom 2023.

Przede wszystkim gratuluję zdobycia nagrody „Miejsce Przyjazne Seniorom 2023“. Co według Pani jest kluczem do sukcesu w pracy z Seniorami?

– Myślę, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim indywidualne traktowanie każdej osoby oraz okazywanie należytego szacunku. Osoby starsze potrzebują uwagi i czuć się potrzebni. Niestety, często są zapominani przez własne rodziny, a przecież każdy z nas kiedyś będzie Seniorem.

To bardzo trafna uwaga. Jak udaje się Pani utrzymać tak osobisty kontakt z Pacjentami?

– Staram się pamiętać każdego Pacjenta z imienia lub nazwiska, albo z jakiegoś wydarzenia. Gdy Pacjent wchodzi do gabinetu, witam go od progu, np. „Dzień dobry, Pani Jadziu” albo „Dzień dobry, Panie Krzysiu”. Często też pytam o sprawy, które są dla nich ważne, na przykład „Jak córka po operacji?”. Wielokrotnie słyszę wtedy „Jejku, dziękuję, że Pani pamięta”. To sprawia, że czują się zauważeni i ważni.

To naprawdę piękne podejście. Czy uważa Pani, że takie indywidualne podejście jest standardem w protetyce słuchu?

– Powinno być. Każdy protetyk słuchu powinien pamiętać, że każdą osobę trzeba traktować indywidualnie i poświęcić jej tyle czasu, ile potrzebuje. Czasem komuś potrzeba tylko pięciu minut, a czasem dwóch godzin rozmowy. Wywiad z Pacjentem jest najistotniejszy w naszej pracy. Dowiadujemy się wtedy o jego potrzebach i oczekiwaniach, ale też o jego obawach i nadziejach.

Jakie jeszcze aspekty są ważne w pracy z Pacjentem niedosłyszącym?

– Aparaty słuchowe są skuteczną metodą kompensacji niedosłuchu. Widzę po moich Pacjentach, że ci, którzy systematycznie noszą aparaty przynajmniej 8 godzin dziennie, lepiej funkcjonują w swoim otoczeniu. Regularne noszenie aparatów słuchowych to klucz do poprawy jakości słyszenia i życia.

To bardzo ważna informacja. Na koniec – jakie rady mogłaby Pani dać rodzinom Seniorów?

– Najważniejsze to wspierać swoich bliskich. Seniorzy potrzebują opieki, miłości i naszego zainteresowania. Trzeba być cierpliwym i okazywać im szacunek. Każdy z nas kiedyś będzie Seniorem i będzie potrzebował tego samego.

Dziękuję za rozmowę i jeszcze raz gratuluję nagrody. Pani postawa jest naprawdę inspirująca.

– Mam nadzieję, że takie podejście stanie się standardem w opiece nad niedosłyszącymi Seniorami. Zapraszam do mojego gabinetu Modelowania Słuchu przy ul. Kolorowej 19 w Warszawie.

Uroczyste wręczenie certyfikatów odbyło się 27 maja 2024 r. o godz. 14.30 w Teatrze Syrena przy ul. Litewskiej 3 w Warszawie. Organizatorami dorocznego konkursu „Miejsce Przyjazne Seniorom“  są:  Warszawska Rada Seniorów, dzielnicowe rady seniorów oraz Miasto Stołeczne Warszawa.

MS 6/2024, 13 czerwca 2024