Uroczyste otwarcie nowej siedziby szkoły dla niezwykłych dzieci i wystawa fotograficzna w C.H. NOWA STACJA w Pruszkowie
Szkoła „Przylądek” w powiecie pruszkowskim powstała ponad 10 lat temu, dzięki zaangażowaniu rodziców dzieci z autyzmem, którzy w całości sfinansowali jej budowę. Była odpowiedzią na potrzebę zapewnienia bardzo dobrej oferty edukacyjnej, terapeutycznej i opiekuńczej dla dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju. W latach 2018–2021 na terenie powiatu pruszkowskiego zdiagnozowano 990 przypadków ze spektrum autyzmu. Obecnie w Przylądku uczy się 37 dzieci w 16 oddziałach. Od kwietnia 2021 r. placówka działa w nowej siedzibie, jednak ze względu na pandemię uroczyste otwarcie szkoły zostało przełożone na wrzesień i połączone z obchodami 10-lecia.
Wicewojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera poseł na Sejm RP, Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski, Paweł Makuch Prezydent Pruszkowa, Dariusz Zwoliński Wójt Gminy Nadarzyn, Krzysztof Biskupski Przewodniczący Rady Miasta Pruszkowa, Jerzy Wysocki Wiceburmistrz Brwinowa, Maksym Gołoś były Starosta Pruszkowski, Beata Bogdanowicz CKiS, Właściciel Nowej Stacji – Maciej Krzewiński, Agnieszka Szot-Jaworska Naczelnik Wydziału WKD oraz założyciel Przylądka Bogusław Cieślak, bez którego nie byłoby tego miejsca – przybyli na wyjątkowo uroczyste otwarcie nowej siedziby szkoły w Parzniewie przy ul. Radości 2.
Nowa siedziba w Parzniewie
Dyrektor placówki Joanna Wodarska-Nikolska: – Nasza szkoła jest specjalną placówką niepubliczną realizującą program rehabilitacji dla dzieci ze spektrum autyzmu. Atutami naszej szkoły są niespotykane w tradycyjnych szkołach: max. 4 osobowe klasy oraz program zajęć ściśle dostosowany do możliwości każdego dziecka. Dzięki takiej organizacji pracy każde dziecko odnajdzie tutaj oazę spokoju i bezpieczeństwa, a jego rodzice miejsce, w którym można liczyć na profesjonalną pomoc w przygotowaniu dzieci do samodzielnego życia.”
Wystawa w Nowej Stacji w Pruszkowie
Tego samego dnia, ale w godzinach wieczornych odbyło się otwarcie wystawy poświęconej wyjątkowym ludziom związanym z Przylądkiem, której autorem jest Maciej Bochnowski.
Najpierw aktor Paweł Burczyk w humorystycznym stylu opowiedział historię powstania szkoły.
Głos zabrała też dyrektor szkoły. Podziękowała Prezydentowi Pruszkowa Pawłowi Makuchowi, m.in. za coroczne „niebieskie spacery”. Ze szczególnymi podziękowaniami zwróciła się do Właściciela Nowej Stacji: – Mamy kolejnego bohatera w Pruszkowie, szefa tego miejsca, Macieja Krzewińskiego. Dziękujemy za chęć dostosowania w pełni tej Galerii Handlowej do potrzeb osób z autyzmem.
Maciej Krzewiński: – Współpracujemy już od pewnego czasu. Wprowadziliśmy specjalne oznakowania, informujące, co w poszczególnych miejscach Centrum można otrzymać. Tworzymy dla dzieci z autyzmem „pokój wyciszenia”. Szczegóły dostosowania naszej galerii do potrzeb osób z autyzmem ustalamy również z naszymi najemcami.
Autor – krótko o wystawie
Maciej Bochnowski: – Pomysł zrodził się na 10-lecie szkoły. Spotkałem się z osobami związanymi ze szkołą i dyrektorką Przylądka. Na płocie szkoły jest już ekspozycja 23 zdjęć, tutaj (w Nowej Stacji) z uwagi na ograniczone miejsce – 17.
– Jestem kucharzem i fotografem. Zajmuje się różnymi dziedzinami fotografii, ale przede wszystkim portretem. Najfajniejsze dla mnie, to mieć kontakt tylko z jedną osobą.
I dlatego może wszystkie zdjęcia są tak bardzo wyjątkowe, jak każda z portretowanych osób.
Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski
MS 16/2021, 30 września 2021