KulturaURSUS

Szczególny dzień w Ośrodku Kultury „Arsus”

Na scenie Ośrodka Kultury Arsus jednego dnia – 17 grudnia 2021 r., odbyły się dwa ważne – chociaż o różnym charakterze – wydarzenia kulturalne.

Medal dla artysty

17 grudnia 2021 r. w sali widowiskowej OK „Arsus” znany ursuski artysta Leszek Nadstawny otrzymał z rąk zastępcy burmistrza Dzielnicy Ursus Kazimierza Sternika i dyrektora ośrodka kultury Bogusława Łopuszyńskiego medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To wyjątkowe odznaczenie zostało przyznane na wniosek dyrektora Łopuszyńskiego z uwagi na ogrom zasług artysty na przestrzeni przeszło pół wieku dla kultury materialnej i pamięci o naszej historii, ale również na przypadającą w 2021 roku 80. rocznicę urodzin artysty i 60-lecie jego pracy artystycznej.

Bardzo miłym gestem było połączenie uroczystości z przedświątecznym koncertem.

Leszek Nadstawny urodził się w 1941 r. w Cyganówce k/Wilgi. Wychował się i młodzieńcze lata spędził w Pruszkowie.

W 1976 r. zamieszkał w Ursusie, gdzie założył i do dziś prowadzi autorską pracownię plastyczną. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. T. Zana w Pruszkowie, następnie studium nauczycielskie na kierunku plastyka. Pracował kolejno w kilku szkołach podstawowych i liceach w Pruszkowie i Ursusie. W 1976 r. uzyskał dyplom magistra na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego.

Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku zainteresował się i zajął intensywnie malarstwem, próbując różnych technik malarskich i graficznych. Przez całe życie nieustająco rozwija swój warsztat malarski, nie stroniąc od innych dziedzin sztuk wizualnych – grafika, rzeźba, tkactwo i inne.

Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Warszawie, Katowicach, Lublinie, Sokołowie, Płocku, Gnieźnie, Kamieniu Pomorskim, Szczecinie.

Aktywnie uczestniczył w plenerach malarskich i działaniach plastycznych, m.in. projekt i realizacja mozaik i polichromii w Lublinie na Osiedlu Hansena podczas Lubelskich Spotkań Plastycznych (wysoka ocena jury w 1977 r.)

W 1979 r. rozpoczął współpracę z architektami z Pracowni Architektonicznej przy ZM „Ursus”. Owocem tej współpracy są m. in.: pomnik „Czerwiec 1976” (współautor z arch. T. Grzywaczem), Projekty tablic upamiętniających historyczne wydarzenia na terenie ZM „Ursus” i Ursusa – m.in. tablica pamięci filii obozu przejściowego Dulag 121 przy ul. Traktorzystów, projekt rzeźb plenerowych do fontanny, liczne projekty elewacji budynków, m. in. renowacja kapliczki z XVIII w. przy ul. Dzieci Warszawy w Ursusie i renowacja Pałacyku króla St. Poniatowskiego przy ul. Żelaznej w Warszawie.

W latach 70. i 80. XX w. projektuje i realizuje liczne projekty przestrzenne i wystawiennicze, m.in. dla Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Pruszkowie.

W latach 1980–1981 wiele projektów dla „Solidarności” – plakaty, ulotki. Plakat „Czerwiec 1979” (obecnie w zbiorach Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku).

Od połowy lat dziewięćdziesiątych skupił się tyko na malarstwie (cztery indywidualne wystawy w Warszawie).

„Szukam stajenki” – koncert pieśni i pastorałek Jacka Kaczmarskiego

W piątkowy wieczór po uroczystości odznaczenia Leszka Nadstawnego, odbył się piękny koncert „Szukam stajenki” w wykonaniu Zuzy Wiśniewskiej i Jakuba Zuckermana, którzy uzupełnili swój klimatyczny występ komentarzami i ciekawymi informacjami dla widzów. Artystom przy fortepianie towarzyszył Kuba Mędrzycki. Na program złożyły się pieśni i pastorałki, do których teksty napisał Jacek Kaczmarski, a Zbigniew Łapiński skomponował muzykę. W utworach tych twórcy wykorzystali nie tylko polskie motywy, ale również ukraińskie, żydowskie, węgierskie, a nawet arabskie. Teksty niektórych utworów były długie i ciężkie, wymagające myślenia, ale ze sceny zabrzmiały również słowa proste i od razu chwytające za serce. Jak powiedzieli wykonawcy koncertu to nie do końca jest program o narodzeniu Jezusa. Najistotniejszym przesłaniem, które płynie z tych pieśni i pastorałek jest przesłanie miłości.

Koncert, świetnie przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność, zorganizowała Alina Małachowska, która w 2018 r. również otrzymała medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 1/2022, 3 lutego 2022