URSUS

Szachy: Turniej FIDE w Ursusie O Puchar Burmistrza Bogdana Olesińskiego

Kiedy w październiku 2020 r. w serwisie streamingowym Netflix pojawił się serial „Gambit królowej” w Polsce zaczynał się kolejny lockdown, następował powrót do pracy i nauki zdalne. Pandemia ponownie zdezorganizowała nasze życie, w tym kulturalne i sportowe. Zamknięcie kin spowodowało wzrost zainteresowania serwisami streamingowymi. Dzięki temu sporo osób obejrzało „Gambit królowej”, którego bohaterką jest dziewczynka odkrywająca w sobie niezwykły talent do szachów. Serial ten spowodował wzrost zainteresowania tą dyscyplina sportu, co przełożyło się na znaczne zwiększenie sprzedaży szachów. Andrzej Kądziołka, trener UKS Czternastka, potwierdza bardzo duże zainteresowanie „królewską grą” wśród dzieci, ale nie jako sportu wyczynowego, tylko po to, żeby się nauczyć grać.

Czy szachy to sport?

O tym, że szachy to nie tylko gra planszowa, ale jedna z dyscyplin sportowych świadczą turnieje, podczas których zawodnicy rywalizują, muszą wykazać się intensywną aktywnością umysłową, co jest wysiłkiem, a ten wiąże się ze zmęczeniem. Zawodnikom nie są obce presja i napięcie, zwycięstwa i porażki. Wynik partii zależy od umiejętności poszczególnych graczy. A żeby się rozwijać, trzeba trenować i grać – bez tego nie ma osiągnięć.

Turniej FIDE o Puchar Burmistrza Ursusa

Jednym z turniejów jest, odbywający się cyklicznie, Turniej FIDE o Puchar Burmistrza Ursusa. Ostatni odbył się w ostatni weekend lutego. W sobotę i niedzielę w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 14 nad planszami pochylało się 100 zawodników w przedziale wiekowym 8–80 lat. Turnieje organizowane w Ursusie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród szachistów nie tylko z Mazowsza, ale z całej Polski, a nawet z zagranicy. Przed turniejem lutowym zapisy musiały zostać zamknięte 10 dni przed czasem z powodu nadmiarowej liczby uczestników. Większość stanowiła młodzież, ale pamiętajmy, że szachy są dla każdego, bez względu na wiek. Klub UKS Czternastka Warszawa Ursus, który w ostatnich latach może poszczycić się największymi osiągnięciami w szachach juniorskich na Mazowszu reprezentowało ponad 40 zawodników.

Uroczyste otwarcie

Otwarcie turnieju odbyło się w sobotę, 26 lutego o godz. 10.00. Osobiście pojawił się fundator Pucharu, burmistrz Ursusa – Bogdan Olesiński. Obecny był prezes EBEJOTu – Jarosław Jaczewski, którego firma od lat wspiera finansowo klub UKS 14. Prestiżu zawodom dodała wizyta, po raz pierwszy w historii, prezesa Polskiego Związku Szachowego – Radosława Jedynaka (arcymistrza, człowieka bardzo oddanego dla szachów, jak mówi o nim trener Kądziołka). Warto też odnotować obecność, gościnną, marszałka Sejmu – Marka Borowskiego (także szachisty), który przyjechał na turniej z wnukiem. Prezes PZSzach – Radosław Jedynak podkreślił zasługi trenera Andrzeja Kądziołki, który „od ponad 30 lat zajmuje się szkoleniem warszawskiej młodzieży. Klub UKS 14 wychował przez ten czas 3 arcymistrzów, a na wielkie osiągnięcia czekają kolejni, młodzi, zdolni. Ojcem tych sukcesów bezsprzecznie jest pan Andrzej Kądziołka”.

Burmistrz Bogdan Olesiński podziękował wszystkim osobom, które angażują się w działania klubu, a młodym zawodnikom życzył sukcesów – Proszę, nie przerażajcie się niepowodzeniami, bo to jest zawsze składnik ciężkiej pracy, a każde niepowodzenie składa się na przyszły sukces. Dzisiaj trzymam kciuki za was wszystkich, życzę wam powodzenia.

Zawodnicy byli dobrani wg rankingu – na grupę A (3 grupy p 6 osób) i grupę B (82 zawodników). Sędzia zawodów – Andrzej Żochowski przypomniał, że „gramy systemem szwajcarskim, w grupie A – 5 rund, dzisiaj 3 rundy, jutro 2. Gramy tempem – godzina na całą partię + 30 sekund za każde wykonane posunięcie. W grupie B dziś gramy 4 rundy, jutro 3 – razem 7, pół godziny na partię + 30 sekund za każde wykonane posuniecie. Jest obowiązek zapisu partii od początku do końca, do ostatniego posunięcia. Drugie nieprawidłowe posunięcie, zareklamowane, przegrywa partię”. Należało mieć wyłączone telefony komórkowe. Jeśliby komuś zadzwonił, nawet na wibracji, z miejsca przegrywał partię. Wyniki należało zgłaszać do sędziego.

Wyniki

grupa A7grupa A8grupa A9grupa B3
1. Janeczko Jakub – UKS Czternastka Warszawa Ursus
2. Padalka Artem – Ukraina
3. Dalkowski Rafał – UKS Czternastka Warszawa Ursus
1. Jędrusik Adam – UKS Czternastka Warszawa Ursus
2. Maciejewski Kamil – UKS Pałac Nieborów
3. Celiński Kamil – Warszawa
1. Smętek Michał – UKS Czternastka Warszawa Ursus
2. Stępiński Piotr – UKS Jedynka Bełchatów
3. Więckowski Michał – UKS Czternastka Warszawa Ursus
1. Kwieciński Mariusz – Opacz
2. Borowicz Joachim – Warszawa
3. Ładoń Tymoteusz – UKS Czternastka Warszawa Ursus

Turniej był doskonałym sprawdzianem przed Mistrzostwami Polski Juniorów. Na zakończenie czołowi zawodnicy otrzymali puchary i nagrody, a wszyscy zawodnicy do lat 12 – nagrody rzeczowe. Organizatorami byli: Urząd Dzielnicy Warszawa Ursus, Fundacja Wspierania Szachów w Ursusie, Dom Kultury Kolorowa i UKS Czternastka.

Młodsi i starsi

Andrzej Kądziołka: – Oprócz popularyzacji szachów w Ursusie, założeniem takiego turnieju jest, żeby uczestniczyli w nim starsi i młodsi. Żeby dzieci się nie bały i zobaczyły, że można ograć starszego, a starsi mają chwile pokory, kiedy przegrają z takim małym.

Rok 2021

A jak klub „przeżył” rok 2021? – zapytałem trenera. – Pomimo panującej pandemii zawodnicy UKS 14 byli bardzo aktywni na arenie ogólnopolskiej. Pandemia namieszała głównie ze względu na ilość imprez, części nie robiono – bano się. Z uwagi na zmieniające się terminy imprez szachistom ciężko było przygotować formę. I tak Warszawska Olimpiada Młodzieży (WOM), zamiast jak co roku odbyć się w kwietniu – tym razem była w czerwcu. Nasi zawodnicy zdeklasowali pozostałe zespoły. (1. UKS Czternastka – 466 pkt. 2. Polonia Warszawa – 206 pkt. 3. Caissa Warszawa – 164 pkt. Dorobek indywidualny to 9 złotych, 9 srebrnych i 11 brązowych medali. W Ekstralidze juniorów klub zajął 5 miejsce na 10 zespołów, w zawodach II ligi 16 miejsce na 37 drużyn, a w I lidze seniorów – 22 miejsce na 26 drużyn. Indywidualnie w Mistrzostwach Polski Juniorów Maria Malicka zwyciężyła w kategorii MP-20, trzecie miejsca zdobyli Jonasz Baum – MP-18 i Cyprian Mulawa – MP-12. Ten ostatni zwyciężył w MP-12 w szachach szybkich. Do tego I i II miejsce drużynowo w zawodach trzeciej ligi i szereg medali w Mistrzostwach Mazowsza). – Mamy zdolną młodzież, już dzieci 5–6 letnie grają bardzo dobrze. Bardzo duży wkład w rozwój zawodników ma Dzielnica Ursus, dodatkowo próbuje nam pomagać burmistrz. Wspomaga nas firma EBEJOT oraz Miasto Stołeczne Warszawa, którym bardzo dziękujemy za wsparcie. Prosimy jednocześnie inne podmioty o pomoc finansową, bez której ciężko jest o rozwój zawodników najlepszego klubu juniorskiego na Mazowszu. Mamy obecnie 25 klasowych szachistów. Bez wsparcia odejdą do innych klubów.

Osoby chcące wesprzeć młodych szachistów z Ursusa mogą przekazać 1% podatku na Fundację Wspierania Szachów w Ursusie, z którą klub współpracuje: KRS 0000 319982.

Kolejny turniej FIDE planowany jest na 18–19 czerwca.

Tekst i zdjęcia Wojciech Grzesik

MS 5/2022, 7 kwietnia 2022