POWIAT PRUSZKOWSKI

Przekazanie Flagi Mazowsza

Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej niebawem będą obchodzić Dzień Flagi. To doskonała okazja, aby obok flagi biało-czerwonej powiesić również flagę Mazowsza, jako wyraz regionalnego patriotyzmu i poczucia tożsamości z województwem mazowieckim. Z tego założenia wyszedł Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego i Ludwik Rakowski Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego przekazując lokalnym samorządom oraz mieszkańcom Mazowsza Flagę Województwa Mazowieckiego.

Dzisiaj, tj. 29 kwietnia br., w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pruszkowie odbyło się uroczyste przekazanie Flagi Województwa Mazowieckiego. Poseł na Sejm RP Bożena Żelazowska, na ręce Zarządu Powiatu Pruszkowskiego w osobach: Krzysztofa Rymuzy Starosty Pruszkowskiego oraz Członków Zarządu: Agnieszki Kuźmińskiej i Grzegorza Kamińskiego przekazała wspomnianą flagę. W spotkaniu uczestniczył również Michał Landowski Sekretarz Powiatu Pruszkowskiego. Flagi zostaną przekazane jednostkom organizacyjnym prowadzonym przez Powiat Pruszkowski.

Poseł na Sejm RP Bożena Żelazowska podkreśliła, ze to zaszczyt móc przekazać Powiatowi Pruszkowskiemu flagę Mazowsza, która nawiązuje do integracji naszego regionu. Podkreśliła, że Dzień Flagi jest wyjątkowy, ponieważ Polacy gromadzą się nie tylko pod flagą Polski, ale również pod flagami regionalnymi, w tym pod flagą Mazowsza z historycznym orłem.

Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego w swoim piśmie podkreślił, że zgodnie z podjętą przez Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwałą, flaga województwa może towarzyszyć mieszkańcom już nie tylko podczas oficjalnych uroczystości, ale także na co dzień, np. przed domem, czy w miejscu pracy. Od teraz może ona zagościć na stałe w przestrzeni publicznej Mazowsza. Podkreślił również, że jest to doskonała forma symbolicznego wyrażania swojej dumy z przynależności do mazowieckiej wspólnoty.

Symbolika flagi nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich z dynastii Piastów, którego dzieje sięgają XIII wieku. Wywodząca się z kontekstu historycznego sylwetka orła została zaprojektowana przez warszawskiego grafika Andrzeja Heidricha. Ostateczne zatwierdzenie flagi herbowej województwa mazowieckiego nastąpiło w 2006 roku, a dokonała tego działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Komisja Heraldyczna.

Źródło: http://www.powiat.pruszkow.pl/informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *