Zdrowie

Pomoc psychologiczna po COVID-19 – bez leków

Rzeczywistość wielkich i małych miast, dużych i małych firm jest wyczerpująca i bardzo wymagająca. Aby uciec od problemów, z którymi przestajemy sobie radzić – uciekamy w świat wirtualny, surfujemy po Internecie, oglądamy telewizję. Nawet jeśli wszystko w życiu zawodowym świetnie się układa i osiągamy sukcesy – cena, jaką za nie płacimy jest ogromna, bo niemal zawsze kosztem są osobiste relacje z bliskimi i dziećmi.

Do tego doszła pandemia COVID-19, która ograniczyła do minimum kontakty. Z rodziną, najbliższymi, ze współpracownikami (praca zdalna). Media zalewały nas informacjami, filmami, przerażającymi zdjęciami ze świata – udzielał nam się lęk, panika przed zachorowaniem. Internet przestał być antidotum na zawodowy stres. Wszędzie pojawiały się statystyki zachorowań, informacje o liczbie zmarłych tu, u nas, w Polsce. Nigdy wcześniej tego nie doświadczaliśmy.

Pomimo szczepień, albo z powodu ich braku niejeden z nas stał się jednak ofiarą koronawirusa. Ciało w miarę wyzdrowiało, ale zły stan psychiczny pozostał. Lęk pozostał. Relacje z ludźmi się rozluźniły, nadal szukamy wymówki, żeby raczej się nie spotykać. Przestaliśmy się przytulać. Na ulicy witamy się z obawą. Ale – nie jesteśmy przecież robotami, potrzebujemy bliskości, spotkań, relacji. Aby zmniejszyć cierpienie duszy – zaczynamy sięgać po różnego rodzaju „leki na problemy”. Drodzy Czytelnicy – nie róbcie tego!

Poruszane problemy są obecnie powszechne, dotknęły nie tylko Was.

Jeśli nie możecie sami sobie z nimi poradzić – zachęcamy do kontaktu z doświadczonym psychologiem – mgr Anną Bzdak. Służy ona pomocą w ośrodku NATURMED w Gołąbkach. Od ponad 27 lat pomaga w sprawach rodzinnych, zawodowych, part­nerskich, małżeńskich, sąsiedzkich, problemach nastolatków i przy podejmowaniu ważnych decyzji życiowych.

Obecnie – najczęściej – w likwidowaniu depresji po przej­ściu COVID-19.

Wypowiedzi pacjentów:

„Po żadnej chorobie nie czułem się tak podle, jak po COVID. Świat się zawalił, brak sił, brak chęci do czegokolwiek. Pani Ania – psycholog – postawiła mnie na nogi” – Janusz, lat 51

„To nie było już życie, tylko dziwny sen – bałam się każdej sytuacji, nawet wychodzenia z domu. Leki otumaniały jeszcze bardziej. Dopiero ta pomoc u psychologa wyprostowała mi drogi” – Barbara Z., lat 42

„Po wyjściu ze szpitala COVID nie odpuszczał! Żadna rehabilitacja nie dawała prawdziwego efektu zdrowia. Ratunek znalazłam u psychologa! To cud!” – Agnieszka, lat 64

Podobnych wpisów w przychodni NATURMED w Gołąbkach jest bardzo dużo. Takie wypowiedzi to nadzieja dla ogromnej liczby ludzi cierpiących po przechorowaniu COVID-19.

Jeśli potrzebujesz pomocy doświadczonego psychologa – zadzwoń i umów się na spotkanie z psycholog AnnĄ Bzdak

604 092 007 lub 22 662 49 07 w godz. od 9.00 do 17.00

Ośrodek NATURMED | Warszawa-Ursus, osiedle Gołąbki | ul. Koronacyjna 15

mgr Anna BZDAK
psycholog

MS 4/2022, 24 marca 2022