NASZE STRONYPolicja

Policja ostrzega starsze osoby

Policjanci po raz kolejny przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta” lub „na wnuczka”.

W ostatnim czasie na terenie Ochoty (a może to się zdarzyć w każdym innym miejscu) doszło do dwóch takich zdarzeń.


76-latka uwierzyła oszustom i straciła oszczędności całego życia

Na numer stacjonarny starszej pani zadzwonił mężczyzna, który podawał się za policjanta. Oszust wmówił pokrzywdzonej, że jej wnuczka ma poważne kłopoty i potrzebuje pieniędzy. 76-latka chcąc jej pomóc przygotowała 150 000 złotych oraz 2 300 dolarów. Zgodnie z poleceniami oszusta, pokrzywdzona przekazała pieniądze mężczyźnie, który przyszedł do jej mieszkania i podawał się za prokuratora.


70-latka uwierzyła oszustom i straciła 76 000 złotych, złoto i dzieła sztuki

Na numer stacjonarny innej pani zadzwonił mężczyzna, który podawał się za jej wnuczka. Oszust wmówił pokrzywdzonej, że ma bardzo poważne problemy i natychmiast potrzebuje dużą kwotę pieniędzy. 70-latka uwierzyła i chcąc pomóc wnuczkowi przygotowała 76 000 złotych, złotą biżuterię oraz szkice autorstwa znanego malarza Wojciecha Kossaka. Zgodnie z poleceniami oszusta, pokrzywdzona przekazała kosztowności mężczyźnie, który przyszedł do jej mieszkania.

Aktualnie prowadzone są czynności w celu zatrzymania i ukarania sprawców tych przestępstw. Jednocześnie funkcjonariusze sprawdzają, czy na terenie dzielnicy nie doszło do innych prób oszustw tą metodą.

Niestety wciąż jesteśmy informowani o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia.


Policjanci z KRP III Warszawa-Ochota po raz kolejny przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani właśnie dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Dlatego też prosimy o informowanie funkcjonariuszy o wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy w podobny sposób.

Prosimy dzwonić pod nr tel.: 112 lub 997 lub 47 723 93 50 lub 47 723 93 51

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawna niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

  • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚP”.

Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę

MS 07/2021, 13 maja 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *