Piknik CZERWIEC’76 – 20 czerwca w Ursusie w Parku Czechowickim

Piknikowa impreza rozpocznie się 20 czerwca o 14:00. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w grze miejskiej przygotowanej przez rekonstruktorów, porozmawiać z autentycznymi uczestnikami Czerwca ’76, uczestniczyć w warsztatach, wsiąść do pojazdów produkowanych w ZM „Ursus”. Wieczorem zapraszamy na koncert zespołów: „Lemon” i „Strachy na Lachy”. 

Szczegółowy program pikniku:
  • 14:00 – rozpoczęcie

– rekonstrukcje historyczne PRL,
– wystawa sprzętu woskowego produkowanego w ZM „Ursus”,
– gra miejska,
– stoiska z warsztatami,
– spotkania z uczestnikami strajku,
– premiera komiksu „Zbuntowani. Ursus ‘76”,

  • 18:30 – koncert zespołu „Lemon”,
  • 20:00 – koncert zespołu „Strachy na Lachy”.

Pamiętny 25 czerwca 1976 roku

Wydarzenia w Ursusie odcisnęły piętno na życiorysach wielu z mieszkańców dzielnicy i odbiły echem w całym kraju. 45 lat temu w Zakładach Mechanicznych „Ursus” wybuchł strajk związany z nagłą podwyżką cen żywności, który wraz z wydarzeniami w Radomiu i Płocku, stał się zarzewiem powstania Komitetu Obrony Robotników. Później w 1980 roku właśnie w  warszawskim Ursusie, ze względu na historię miejsca zawiązał się Region Mazowsze NSZZ „Solidarność”.

W czasie pikniku świętujemy zwycięski protest, ale tworzymy też na kilka godzin przestrzeń, w której powracają dziwactwa i uroki Polski Ludowej. W tym dniu starsi mieszkańcy mogą pozwolić sobie na nostalgię za wszystkim, co w tamtym okresie było dobre albo komiczne. Młodsi z kolei poznawać klimat epoki i wydarzenia z Ursusa, które wpłynęły na losy całego kraju.  A wszyscy na pewno dobrze się bawić.    

Komiks o strajku robotniczym

W tym roku przygotowaliśmy szczególną niespodziankę upamiętniającą rocznicę. W specjalnie przygotowanym  namiocie, odbędzie się prezentacja komiksowej opowieści o historii robotniczego zrywu w Ursusie. Mamy nadzieję, że nietypowa forma przekazu będzie atrakcyjna dla młodszego pokolenia, ale zainteresuje również naocznych świadków wydarzeń. Tym samym przyczyni się do pogłębienia wiedzy zarówno o tamtym okresie, jak i historii naszej dzielnicy.


MS, czerwiec 2021

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *