Patriotyczne spotkanie w kościele na Gołąbkach
W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada o godz. 19.00 w Kościele św. Jana Apostoła na ursuskim osiedlu „Gołąbki”, odbył się wspaniały koncert patriotyczny.
Niewielki, ale uroczy kościół nieomalże pękał tego dnia w szwach. Na II Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych wraz z okazjonalnym chórem dzieci, młodzieży i dorosłych, zorganizowanym przez nieocenioną, zawsze uśmiechniętą, ale niezwykle skromną siostrę Dorotę oraz Orkiestrą Powiatu Wołomińskiego pod batutą Łukasza Wojakowskiego, przybyło ponad 300 osób, nie tylko parafian, ale również z innych rejonów dzielnicy. Byli wśród nich m.in.: zastępca burmistrza dzielnicy Ursus Aneta Wachnicka, Dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus” Bogusław Łopuszyński, radna Rady Warszawy Joanna Krzemień, radni Rady dzielnicy Ursus Krzysztof Daukszewicz i Paweł Smereczyński.
Koncert rozpoczęło wspólne odśpiewanie czterech zwrotek hymnu polskiego, następnie zabrzmiała „Szara piechota”.
Piosenki były przeplatane recytowanymi przez dzieci wierszami. Łukasz Wojakowski prowadził koncert nie stroniąc od humoru i ubarwił go krótkimi opowieściami o pochodzeniu niektórych utworów. Tylko nieliczne osóby wiedziały, że melodia „Pierwszej Brygady” przybyła ze wschodu z wraz z legionami Piłsudskiego i niewiele brakowało, żeby stała się polskim hymnem.
Później chórmistrz poprowadził jeszcze piosenki: „Wojenko, wojenko”, „Płynie Wisła, płynie” oraz dwukrotnie, nagrodzone długotrwałymi brawami, „Serce w plecaku”. Słuchacze dowiedzieli się, że ta popularna i lubiana piosenka ma więcej zwrotek, ale niektóre, trochę niecenzuralne, nie zostały tym razem wykonane.
Wyświetlane teksty pieśni ułatwiały przybyłym śpiewanie wraz z chórem. Celny okazał się zamysł siostry Doroty, aby chór nie śpiewał do mikrofonów. Były chwile, kiedy profesjonalne brzmienie chórzystów i zaangażowany śpiew widowni, przenikały się na równi z dźwiękami melodii granej przez orkiestrę zacierając granice biegłości z amatorstwem. Miało się wrażenie, że ten wspólny śpiew staje się misterium jednoczącym wszystkich obecnych.
Krótki, ale wzruszający okazał się występ Mikołaja, który w przejmujących słowach uświadomił wszystkim, czym jest prawdziwa wolność: – Wolność to świat bez wojny, to świat bez przemocy, to świat bez konieczności zabijania. Wolność to możliwość wyboru. Wolność to bycie z ukochanym człowiekiem, bez strachu o jego życie, o to czy wróci… Wolność to szczęśliwe powroty. Wolność to dom pełen ukochanych ludzi. Nie ma nic cenniejszego nad wolność. Wolność bycia czowiekiem.
Słowno-muzyczne, patriotyczne spotkanie zakończyła piękna, religijna pieśń „Boże coś Polskę”.
Proboszcz, ks. kanonik Dariusz Kuczyński, od 2 lat dziekan dekanatu ursuskiego, podziękował wszystkim za obecność i udział w koncercie oraz zaprosił na kolejne spotkanie za rok, w 107. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Specjalne podziękowania skierował do siostry Doroty, która zintegrowała przeszło sześćdziesięcioosobową grupę chórzystów i zajmowała się przygotowaniem koncertu.
Ponieważ atmosfera zrobiła się poważna, proboszcz przypomniał, że jest wigilia Narodowego Święta Niepodległości i wszyscy powinniśmy się cieszyć.
Siostra Dorota pozyskała tak imponujący (liczący ok. 70 osób) chór dając ogłoszenie w Szkole Podstawowej nr 2 przy Orląt Lwowskich, w której jest katechetką. Było nadspodziewanie wielu chętnych. Zgłaszały się dzieci razem z rodzicami. Najmłodsi byli trzecioklasiści, potem starsi uczniowie szkoły podstawowej, licealiści, a nawet studenci. Ćwiczono cały październik, próby odbywały się w każdą środę. Na sam koniec dołączyli jeszcze chórzyści parafialni.
Wielkie uznanie dla siostry Doroty ze Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła!
Warto wspomnieć, że udział Orkiestry Powiatu Wołomińskiego w II wspólnym śpiewaniu Pieśni Patriotycznych został sfinansowany przez Urząd Dzielnicy Ursus.
Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski
MS 10/2024, 28 listopada 2024