Odliczony koszt mebli w kuchni i łazience
Rok temu kupiłam mieszkanie. Teraz postanowiłam je sprzedać i kupić mniejsze. Wiem, że mam do wyboru: albo zapłacę podatek dochodowy od tej transakcji, albo pieniądze ze sprzedaży przeznaczę na nabycie nowego lokalu. Kłopot w tym, że to nowe jest tańsze od starego. Ale słyszałam, że mogę odliczyć nie tylko to, co wydałam na zakup mieszkania, ale też wydatki na jego wyposażenie.
To prawda. Podatnik sprzedający dom, mieszkanie albo działkę przed upływem 5 lat od jego nabycia powinien zapłacić podatek dochodowy. Może go uniknąć, jeśli w ciągu 3 lat od sprzedaży otrzymane pieniądze przeznaczy na własne cele mieszkaniowe. O ile nie ma wątpliwości, że pod pojęciem „własne cele mieszkaniowe” mieści się zakup nowego mieszkania (a tak ma zamiar zrobić nasza Czytelniczka), o tyle do niedawna nie było pewności, czy w tej kategorii mieszczą się także wydatki związane z wyposażeniem nowo nabytego mieszkania.
Najnowsza interpretacja ogólna Ministra Finansów potwierdza, że własny cel mieszkaniowy oznacza wydatki, dzięki którym lokal nadawać się będzie do zamieszkania. A to oznacza, że podatnik może odliczyć koszty jego wykończenia, w tym także te dotyczące nabycia podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego. Minister Finansów zaliczył do nich kuchenkę gazową, elektryczną albo gazowo-elektryczną, płyty indukcyjne lub ceramiczne, piekarnik, zmywarkę, pralkę, lodówkę i okap kuchenny.
Równocześnie fiskus uznał, że nie wolno odliczać kosztów zakupu drobnego sprzętu AGD typu kuchenka mikrofalowa czy ekspres do kawy.
Dla podatników istotne jest to, że w końcu uznano za wydatki do odliczenia, te związane z indywidulanym zamówieniem szaf wnękowych, pawlaczy, zabudowy kuchennej i łazienkowej oraz garderobę. Tak samo traktuje się zabudowę kuchenną i łazienkową wolnostojącą. A to oznacza, że np. wolnostojąca szafka, na której zainstalowano umywalkę, będzie mogła być odliczona.
Dla osób, które chcą skorzystać z tego rozwiązania jest zapis w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiący, że odliczane wydatki muszą być udokumentowane. Nie ma wątpliwości, że dowodem potwierdzającym wysokość wydatków będzie faktura z nazwiskiem podatnika dokonującego odliczeń. Dlatego zawierając umowę, np. na zabudowę kuchni, warto upewnić się, czy otrzymamy fakturę.
MS 18/2021, 28 października 2021