Odeszła Pierwsza Dama Wolnej Polski
Wspomnienie
21 sierpnia w wieku 90 lat zmarła w Anglii Karolina Kaczorowska, żona ostatniego prezydenta II RP, Ryszarda Kaczorowskiego. Zostanie pochowana u boku swojego męża w Panteonie Wielkich Polaków w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej.
Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się 26 września 1930 roku w Stanisławowie. Po zajęciu przez wojska sowieckie wschodnich terenów II RP, została w roku 1940 wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Związek Sowiecki opuściła wraz z Armią Andersa, której żołnierzami byli jej ojciec, brat i przyszły mąż Ryszard Kaczorowski.
Podobnie jak wiele polskich dzieci poprzez Persję trafiła do Ugandy, do obozu dla polskich uchodźców w osadzie Koja, gdzie uczęszczała do prowadzonej tam polskiej szkoły. Pozostała tam do końca lat czterdziestych. Po przybyciu do Wielkiej Brytanii ukończyła studia na Uniwersytecie w Londynie. Pracowała następnie jako nauczycielka, poświęciła się również działalności w harcerstwie polskim na uchodźstwie i przy tej okazji poznała przyszłego męża, za którego wyszła w roku 1952. Mieli dwie córki – Alicję i Jadwigę Jagodę oraz pięcioro wnuków.
Karolina Kaczorowska wraz z mężem aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym polskiej emigracji, działając charytatywnie w Zjednoczeniu Polek w Wielkiej Brytanii. Po nagłej śmierci Kazimierza Sabbata 19 lipca 1989 r., Ryszard Kaczorowski na mocy Konstytucji kwietniowej objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie. Karolina Kaczorowska została Pierwszą Damą. Misja ostatniego Prezydenta II RP dobiegła końca niespełna półtora roku później, gdy 22 grudnia 1990 r. Ryszard Kaczorowski na Zamku Królewskim w Warszawie przekazał insygnia prezydenckie wybranemu w pierwszych demokratycznych wyborach na ten urząd Lechowi Wałęsie. Karolina Kaczorowska brała udział w ceremonii przekazania insygniów. Oboje wraz z mężem przybyli wówczas do Polski po raz pierwszy od 50 lat. Od tej pory regularnie odwiedzali Ojczyznę przebywając zarówno w Warszawie, gdzie znajdowało się biuro Pana Prezydenta, jak i odwiedzając wiele innych polskich miast. Wszędzie spotykali się z szacunkiem i ciepłym przyjęciem.
10 kwietnia 2010 razem z mężem Pani Prezydentowa miała wziąć udział w obchodach 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, jednak z powodu choroby musiała zrezygnować z uczestnictwa w uroczystościach. Jej mąż udał się więc w podróż sam i jak wszyscy pasażerowie prezydenckiego Tupolewa zginął w katastrofie smoleńskiej.
Wdowa po ostatnim Prezydencie II RP w roku 2012 została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Karolina Kaczorowska w Piastowie
Rok po katastrofie smoleńskiej Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska odwiedziła nasze miasto, którego Jej zmarły mąż był Honorowym Obywatelem. Wizyta miała miejsce w niedzielę, 17 kwietnia 2011 roku. Po mszy św. odprawionej w kościele św. Michała Archanioła sprawowanej pod przewodnictwem księdza proboszcza Jana Lubszczyka w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej Pani Karolina Kaczorowska złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową. Następnie spotkała się z harcerzami piastowskiego hufca ZHP im. A. Kamińskiego.
Odwiedziła też miejsca związane z Prezydentem Ryszardem Kaczorowskim – rondo Jego imienia oraz aleję dębów Honorowych Obywateli Miasta Piastowa nieopodal pomnika gen. Leopolda Okulickiego. Dąb rosnący najbliżej pomnika został posadzony osobiście przez Pana Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego 14 maja 2000 roku podczas uroczystości wręczenia medali pamiątkowych Honorowych Obywateli Miasta Piastowa dwóm wybitnym Polakom – Ryszardowi Kaczorowskiemu i księdzu prałatowi Zdzisławowi Peszkowskiemu, Kapelanowi Rodzin Katyńskich. Dąb posadzony tego samego dnia przez ks. Z. Peszkowskiego rośnie w najbliższym sąsiedztwie dębu Pana Prezydenta.
Pani Karolina Kaczorowska jeszcze dwukrotnie odwiedziła nasze miasto zawsze interesując się jego rozwojem i życiem mieszkańców. Każda wizyta kończyła się przekazaniem im serdecznego pozdrowienia i życzeń wszelkiego dobra.
Dziękujemy Pani Prezydentowo.
MS 15/2021, 9 września 2021