Nowy gazociąg na granicy Ursusa, Piastowa i Ożarowa Mazowieckiego
9 września 2024 r. w Domu Kultury „Miś” przy ul. Zagłoby w Ursusie odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców, dotyczące przygotowywanej przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. przebudowy istniejącego gazociągu na odcinku Mory – Reguły. Projektowana inwestycja wchodzi w skład tzw. Nowej Koncepcji Zasilania Warszawy (NKZW) mającej na celu budowę nowych odcinków gazociągów zasilających obecny tzw. pierścień warszawski oraz wykonanie prac modernizacyjnych na „starym” pierścieniu.
Inwestycja będzie zlokalizowana na terenie Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, gminy Ożarów Mazowiecki i miasta Piastów. Długość tego odcinka gazociągu wysokiego ciśnienia wyniesie ok. 5,2 km, średnica nowych, stalowych rur 400 mm (stare rury miały średnicę 300 mm), a ciśnienie robocze 8,4 MPa. Aktualnie trwa etap projektowania.
Korzyści dla mieszkańców
Ta bardzo poważna inwestycja ma na celu poprawę jakości powietrza w stolicy i gminach ościennych, ograniczenie emisji CO2, tlenków siarki i azotu, pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Przedsiębiorstwo, które dostarcza gaz ziemny na terenie całej Polski, chce zapewnić wszystkim odbiorcom bezawaryjny dopływ gazu jako paliwa na drodze ku gospodarce niskoemisyjnej.
Do budżetów gminnych corocznie wpływa podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu położonego na terenie gminy.
Duże zainteresowanie właścicieli
Przybyli na spotkanie byli zadowoleni, że zostali poinformowani o budowie z dużym wyprzedzeniem. W trakcie spotkania padło wiele szczegółowych pytań, na które prowadzący udzielali wyczerpujących odpowiedzi.
Zebrani dowiedzieli się m.in., że do początku 2026 roku będą załatwiane sprawy papierowe, decyzje administracyjne. Po wyłonieniu wykonawcy robót budowlanych będzie zorganizowane spotkanie, gdzie zostanie przedstawiony harmonogram, jak ta inwestycja będzie przebiegała w terenie. Zazwyczaj prace są prowadzone potokowo, nie na wszystkich nieruchomościach naraz, tylko stopniowo. Prace przygotowawcze ruszą w 2026 r., a zakończenie inwestycji to 2028 rok. W pierwszym etapie w przetargu został wyłoniony projektant. W wielu miejscach projektanci nie byli w stanie dotrzeć do dokładnych planów przebiegu starego gazociągu, budowanego pół wieku temu. W takich miejscach będą konieczne odkrywki.
Budowa jest bardzo skomplikowana. Gazociąg będzie bowiem przebiegał przez gęstą zabudowę blokową, musi omijać kanalizację, studzienki telekomunikacyjne, po drodze znajduje się parking wielopoziomowy, dwa razy będzie musiał przekroczyć trasę S2. Trzeba będzie również znaleźć miejsce na składowanie dużych ilości wykopanej ziemi.
Wiele pytań dotyczyło rekompensat za szkody i uciążliwość.
Realizacja inwestycji w oparciu o specustawę gazową gwarantuje właścicielom terenów, przez które przebiega gazociąg, wypłatę odszkodowania, która następuje po zakończeniu budowy gazociągu. Proces wypłaty odszkodowań odbywa się w trybie administracyjnym, przeprowadzanym przez wojewodę. Na jego zlecenie niezależny rzeczoznawca wykonuje operat szacunkowy, który jest podstawą do ustalenia wysokości odszkodowania. Wojewoda wydaje decyzję administracyjną określającą kwotę odszkodowania. Wcześniej należy kontaktować się z wykonawcą robót, bo to on będzie przygotowywał protokoły zerowe i końcowe do każdej nieruchomości. W ramach postępowania odszkodowawczego Gaz-System całą dokumentację będzie przekazywać wojewodzie.
Odszkodowania przysługują m.in. za: zajęcie nieruchomości na okres budowy, szkody powstałe w trakcie prac, utratę pożytków, np. zniszczone plony, wycięte drzewa, ograniczone dopłaty UE, zmniejszenie wartości nieruchomości, ograniczenia w sposobie korzystania z nieruchomości w pasie kontrolnym o szerokości 8 m wzdłuż gazociągu – po 4 metry na każdą stronę.
Właściciele czy użytkownicy wieczyści są stroną i na każdym etapie mogą uczestniczyć w tym postępowaniu.
Może nie być dostępu do działek
Przedstawiciele Gaz-Systemu poinformowali, że przez 4 miesiące (prawdopodobnie wiosenno–letnie 2027 r.) w trakcie budowy dostęp na niektóre działki może być bardzo utrudniony, ale konkretny czas może być znacznie krótszy, gdyż zależy to od wykonawcy, który wcześniej będzie się oczywiście kontaktował. Ze względów bezpieczeństwa nie może dojść do sytuacji, że wykonawca będzie jeździł ciężkim sprzętem po działce z głębokim wykopem, a właściciele będą mieli do niej swobodny dostęp.
Na zakończenie prowadzący poinformował o możliwości kontaktu z firmą:
– Gdybyście Państwo mieli jakiekolwiek pytania, nawet jeżeli pojawią się w trakcie rozpoczęcia zasadniczych prac budowlanych, to podaję kontakt. Poza tym my jesteśmy – w każdym przypadku, jeśli Państwo będziecie potrzebować jakiegoś dodatkowego wyjaśnienia – do Państwa dyspozycji. Będziemy też pewne informacje o postępie prac zamieszczać na naszej stronie internetowej.
Tekst i zdjęcia: Jacek Sulewski
Na zdjęciu delegacja prowadząca spotkanie informacyjne: przedstawiciel Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. i kierownik projektu – Dariusz Araźny oraz przedstawiciele Górniczego Biura Projektów „PANGAZ” Sp. z o.o. – Piotr Boruta, Kamil Kałużny, Magdalena Maciołek-Ciosek.