URSUS

Nowoczesne przedszkole na terenach pofabrycznych Ursusa otwarte!

Zakończyła się budowa nowoczesnego przedszkola dla 150 dzieci w ramach kompleksu szkolno-przedszkolnego na terenach pofabrycznych Ursusa, zlokalizowanego w rejonie ulic Silnikowej i T. Hennela. Placówka, zaprojektowana z myślą o najwyższych standardach ekologicznych i nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, została oddana do użytku 1 września br.

Symbolicznego otwarcia placówki dokonały same przedszkolaki w towarzystwie dyrektorki przedszkola Justyny Szczerbakow-Wojtali, władz dzielnicy i przedstawicieli miasta. Dzieciom towarzyszyli: burmistrz Ursusa Bogdan Olesiński, zastępczynie burmistrza Anna Lewandowska oraz Aneta Wachnicka, przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta Warszawy Beata Michalec, radna m.st. Warszawy Joanna Krzemień oraz zastępczyni dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy Katarzyna Pieńkowska.

W uroczystości wzięli udział radni dzielnicy Ursus – Adam Chmielewski, Krzysztof Daukszewicz, Wiesław Krzemień, Karolina Sowińska, Aleksandra Więckowska, i Paweł Smerczyński oraz przedstawiciele firmy realizującej budowę – członek zarządu Kamil Kowalczyk oraz Kierownik kontraktu Kamil Mogielski.

– Przedszkole stanowi ważny element rozwoju infrastruktury edukacyjnej na terenach pofabrycznych Ursusa, tak potrzebnej ze względu na rosnące potrzeby mieszkańców tej dynamicznie rozwijającej się części Warszawy. Aby je zaspokoić, w przyszłym roku oddamy do użytku mieszkańców nowoczesną szkołę podstawową wraz z biblioteką publiczną. Ponadto planujemy na tym terenie budowę kolejnych placówek: żłobka, przedszkola, szkoły podstawowej i liceum – zapowiedział burmistrz dzielnicy Ursus Bogdan Olesiński.

Budynek przedszkola przy ul. Silnikowej 8 oddany 1 września br. do użytku, wykonany jest w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Wyróżnia się doskonałą izolacyjnością akustyczną i cieplną. Jest to innowacyjna technologia, która wykorzystuje naturalne materiały, takie jak drewno, gips oraz wełna mineralna. Sprawia to, że budynek jest nie tylko komfortowy pod względem odpowiedniego mikroklimatu, ale również przyjazny dla środowiska.

Placówka została wyposażona w panele fotowoltaiczne, które w dużym stopniu pokrywają zapotrzebowanie na energię elektryczną, znacznie ograniczając zużycie prądu z zewnętrznych źródeł. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, ociepleniu ścian zewnętrznych oraz południowej ekspozycji okien, budynek charakteryzuje się niskoemisyjnością.

Przedszkole dysponuje nowoczesną kuchnią z pełnym zapleczem, co pozwala na przygotowanie zdrowych posiłków na miejscu. Dla dzieci zaprojektowano również przestronną strefę rekreacyjną po stronie południowo-zachodniej budynku, gdzie powstały trzy niezależne place zabaw dostosowane do różnych grup wiekowych. Dodatkowo na terenie zewnętrznym stworzono ogrody deszczowe zbierające wodę opadową z dachu, co stanowi kolejny element proekologicznego podejścia do budowy i eksploatacji obiektu.

Projekt przedszkola został opracowany przez architekta Oskara Amiri z biura projektowego „AMIRI architekci“, natomiast wykonawcą jest firma Unihouse S.A. Prace budowlane rozpoczęły się w grudniu 2022 roku, a koszt całej inwestycji wyniósł 14,87 mln zł.

UD Ursus

MS 8/2024, 26 września 2024