Nowe żłobki w Ursusie i Włochach

W Warszawie powstają nowe żłobki. Placówki zapewniają całodniową, bezpłatną opiekę i wyżywienie dla dzieci w wieku od 12 miesięcy do 3 lat. Brak opłat za pobyt i wyżywienie dzieci w żłobku to inicjatywa prezydenta Warszawy.

W dzielnicy Ursus aktualnie są już cztery publiczne żłobki, które oferują łącznie 419 miejsc. Na ukończeniu jest budowa piątego żłobka, zaplanowanego na 175 miejsc, przy ul. Dzieci Warszawy 24.

Najnowszy warszawski żłobek

W Ursusie gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na miejsca w placówkach opiekuńczych (żłobki) i edukacyjnych, ponieważ kilkunastu deweloperów buduje tutaj w ogromnym tempie nowe osiedla mieszkaniowe w każdym możliwym do wykupienia miejscu. Przyczynił się do tego przede wszystkim upadek ogromnej fabryki traktorów ze 125-letnim rodowodem – ZM Ursus, po której zostało ok. 160 hektarów powierzchni, obecnie w przeważającej części wykupionej przez deweloperów. W przeciągu najbliższych lat wprowadzi się tutaj co najmniej 30 tysięcy nowych mieszkańców, w dużym stopniu „rozwojowych” par, które mają lub będą miały dzieci.

Miasto i dzielnica nie są w stanie nadążyć z budową nowych placówek, więc braki wypełniane są przez wyrastające jak grzyby po deszczu żłobki i przedszkola niepubliczne (prywatne). Niestety, nie wszystkie rodziny stać na pokrycie wysokich kosztów pobytu malucha w prywatnej placówce. Prezydent Trzaskowski skupił się na szybkim uzupełnianiu oferty dla najmniejszych warszawiaków i, jak poinformował, w ciągu ostatnich dwóch lat stolica uruchomiła 10 nowych miejskich placówek, których łącznie jest już 72. We wszystkich 10-godzinny pobyt dzieci z pełnym wyżywieniem i fachową opieką jest bezpłatny. W sytuacji gdyby zabrakło dla dziecka miejsca w placówce publicznej, miasto zawiera umowy ze żłobkami prywatnymi i dziecko może bezpłatnie korzystać z takiego żłobka.

Budowa żłobka nie należy do zadań dzielnicy. Jest zlecana i finansowana przez Urząd Miasta, a do dzielnicy należy przygotowanie i realizacja inwestycji.

Konferencja Prasowa w Ursusie

25 stycznia do nowo wybudowanego żłobka przy ul. Henryka II Pobożnego 33 w Ursusie przybył Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski aby dokonać oficjalnego otwarcia placówki. Przy tej okazji odbyła się konferencja prasowa, w której oprócz prezydenta uczestniczyła wiceprezydentka m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra, burmistrz Dzielnicy Ursus Bogdan Olesiński i posłanka Aleksandra Gajewska. Obecni byli również wiceburmistrzowie dzielnicy Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik oraz dyrektorka Zespołu Żłobków m.st. W-wy Edyta Jóźwiak.

– Aktywność Polek na rynku pracy w porównaniu do aktywności kobiet z innych krajów jest zdecydowanie niższa. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest brak dostępnych programów opieki dla dzieci do lat trzech, dlatego kontynuujemy i rozwijamy program bezpłatnych żłobków. Przypomnę, że jedno miejsce w żłobku kosztuje miasto 1600 zł miesięcznie. Oprócz liczby miejsc w żłobkach bardzo dbamy też o ich jakość – powiedziała Machnowska-Góra.
– Wszystkie miejsca w publicznych żłobkach i wykupywane przez miasto stołeczne Warszawa są dla warszawskich rodzin bezpłatne. Ten żłobek który dzisiaj otwieramy realizuje projekt „Maluchy żłobkują, rodzice pracują” i właśnie ma na celu przez najbliższe lata wspierać powrót na rynek pracy kobiet i wspierać rodziny – dodała.

Dla 125 dzieci w pięciu oddziałach przygotowane są sale z wydzielonymi strefami do zabawy i odpoczynku oraz z własnymi łazienkami, leżakami i szatniami. W żłobku są też specjalne sale ruchowe dla maluchów, plac zabaw i ogród. Placówka jest czynna 5 dni w tygodniu w godz. od 7:00 do 17:30. Nowy obiekt kosztował ponad 7 milionów złotych.

Żłobek we Włochach przy ul. Astronautów przyjmie 150 dzieci

Prawie równolegle ze żłobkiem w Ursusie podobna placówka została otwarta przy ul. Astronautów 5 we Włochach – oficjalne otwarcie żłobka przez Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego odbyło się 18 stycznia. Inwestycja była realizowana przez Urząd Dzielnicy Włochy w formule zaprojektuj i zbuduj, a miasto przeznaczyło na jej realizację prawie 7,5 miliona złotych.

Placówka zapewnia maluchom opiekę pielęgniarki i psychologa, a także całodzienne wyżywienie przygotowane na miejscu, zgodnie z normami żywieniowymi dla dzieci w wieku do lat trzech. Budynek ma dwie kondygnacje. W skład oddziału żłobkowego wchodzi sala z wydzielonymi strefami do zabawy i odpoczynku oraz z dostosowanymi łazienkami i schowkiem na pościel i leżaki. Dzieci mogą także korzystać z części wspólnych, czyli z sali ruchowej wyposażonej w materace, poduchy i kącik zabaw. Do żłobka nr 71 od stycznia 2022 r. przyjmowanych jest 150 dzieci do 6 grup w ramach realizowanego projektu „Żłobek szansą na równy start”.

Rocznie Warszawa wydaje ponad 280 milionów złotych na utrzymanie żłobków, z czego w 2021 r. ponad 23 miliony przeznaczono na inwestycje w infrastrukturę. Dzięki temu w minionym roku udało się utworzyć prawie tysiąc nowych miejsc dla najmłodszych warszawianek i warszawiaków. Obecnie Warszawa oferuje około 15 tysięcy miejsc we wszystkich dzielnicach.

Stolica stale inwestuje także w rozwój kadry pedagogicznej. Pracownice i pracownicy żłobków uczestniczą w warsztatach i szkoleniach z zakresu inteligencji emocjonalnej czy ochrony dzieci przed przemocą.

Do 2023 roku planowana jest realizacja jeszcze kilkunastu inwestycji w warszawskie żłobki. Nowe oddziały powstaną m.in. na Białołęce, Ochocie i w Wawrze.


Jacek Sulewski

W tekście wykorzystano dane ze strony um.warszawa.pl

Zdjęcia przedszkoli:

  • z Ursusa – https://um.warszawa.pl
  • z Włoch – https://zlobki.waw.pl

MS 2/2022, 17 lutego 2022