Noc Muzeów już w najbliższą sobotę, 14 maja!

Już po raz osiemnasty miejsca prywatne jak i publiczne włączają się do słynnej ogólnowarszawskiej Nocy Muzeów. Tegoroczna edycja w Warszawie odbędzie się z 14 na 15 maja 2022 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać nie tylko muzea, ale i wiele innych instytucji. Podobnie jak rok temu, zwiedzanie opierać się będzie na trzech możliwościach: zwiedzaniu online, wydarzeniach na zewnątrz oraz odwiedzaniu wnętrz poszczególnych placówek.

Jak zwykle, sprawdzamy, które instytucje z naszego obszaru organizują ciekawy program.

WARSZAWA

Warszawa poinformowała, że program wydarzeń dostępny będzie w wersji polskiej i angielskiej od 10 maja 2022 r. – wyłącznie w formie elektronicznej na stronie kultura.um.warszawa.pl/nocmuzeow

URSUS

Noc Muzeów w Domu Kultury „Portiernia” z Izbą Tożsamości Ursusa, ul. Traktorzystów 14

Od godz. 17:30 odbędzie się „Spacer po historycznym osiedlu-ogrodzie Gołąbki”. Zbiórka przed Szkołą Podstawową Nr 2, ul. Orłów Piastowskich 47. Natomiast od godz. 18:00 organizatorzy zapraszają do Izby i „Portierni”, gdzie będzie można oglądać ekspozycję „Tysiące warszawskich syrenek” – niezwykłą kolekcję podarowaną przez znanego warszawskiego Kolekcjonera Pana Leszka Białkowskiego. Drugą ciekawą wystawą będzie „CANERA” – prace wykonane przez artystkę Ewę Milun-Walczak (znanej jako MILUNA) w technice solarigrafii. Ponadto w ramach akcji „Dzielnica bez tajemnic z Izbą Tożsamości Ursusa”, zwiedzanie wystawy stałej połączone zostanie z konkursem z nagrodami. Najmłodsi mogą włączyć się w artystyczne warsztaty „Nocne syreny” z użyciem m.in. luminescencyjnych farb. Kreatywna zabawa i upominki czekają!

Noc Muzeów w Muzeum Harcerstwa
Filia Ursus-Włochy (DK „Kolorowa”, ul. Generała Kazimierza Sosnkowskiego 16)

Przygotowano dwie wystawy: „Harcerskie zdobnictwo obozowe” oraz „Pisma i wydawnictwa harcerskie”. Organizatorzy zapraszają serdecznie w sobotę, 14 maja w godz. 16:00–24:00.

Dom Kultury „Kolorowa”, ul. Generała Kazimierza Sosnkowskiego 16

Od godz. 17.00. Wystawa lalek teatralnych oraz warsztaty lalkarskie dla dzieci. Impreza dla dzieci od 7 roku życia. Podczas warsztatów pociechy wraz ze swoimi opiekunami wykonają proste kukiełki. Będą przy tym świetnie się bawić i rozwijać kreatywność, sprawność manualną oraz wyobraźnię. Warsztaty poprowadzą artyści Teatru Lalek Igraszka. Na warsztaty obowiązują zapisy (dom.kultury.kolorowa@arsus.pl)


POWIAT PRUSZKOWSKI

PIASTÓW

Noc Muzeów w Piastowskim Archiwum Miejskim, ul. 11-go Listopada 8, Piastów

Organizatorzy zapraszają na NOC MUZEÓW w godzinach 17.00–23.00. Gwarantują niezwykłą atmosferę i niezapomniane wrażenia. W programie tegorocznej edycji m.in.: zwiedzanie ekspozycje stałych i czasowych, zapoznanie się z piastowskim przemysłem i rzemiosłem, możliwość zobaczenia celi z akumulatora ORP „Orzeł”, wystawa prac konkursowych „Moje ulubione miejsce w Piastowie”, bicie okolicznościowej monety.

Wyjątkową atrakcją będzie wystawa wykonanych ręcznie domków z drewna. Wśród nich niespodzianka – pokazany po raz pierwszy jeden z zabytków Piastowa.

PRUSZKÓW

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8A, 05-800 Pruszków

Muzeum będzie czynne od 17:00 do północy. Do wzięcia udziału w Nocy Muzeów pracownicy zapraszają też gości z Ukrainy. W programie oczywiście zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Dulag 121 i wystawy planszowej poświęconej historii cyklizmu i Towarzystwa Cyklistów w Pruszkowie. Treść obu wystaw będzie dostępna również w języku ukraińskim. Będzie można zobaczyć zabytkowe rowery dzięki Mobilnemu Muzeum Rowerów z Radomia. Dzieci z Ukrainy będą mogły liczyć na pomoc tłumacza. Na najmłodszych uczestników czeka specjalny kącik, w którym będzie można ułożyć retro rowerowe puzzle, pokolorować malowanki, narysować swój wymarzony rower, zrobić sobie retro zdjęcie, a także spróbować swoich sił w toczeniu obręczą i rzucie oponami do celu. Ponadto, animatorzy zaprezentują jazdę repliką bicykla z XIX wieku. A na odważnych czeka przejażdżka rowerem przeciwskrętnym („pijana żaba”). Dodatkowo w godz. 17:00 – 21:00 będzie działać bezpłatny serwis rowerowy. W godz. 18:00 – 22:00 odbędą się spotkania ze sportowcami i pasjonatami dwóch kółek a ogodz. 21:00 i 23:00 będzie można dołączyć do Nocnych spacerów po terenie dawnych Warsztatów Kolejowych z przewodnikiem pruszkowskim Szymonem Kucharskim.

Noc Muzeów 2022 w „Kamyku” (Miejski Ośrodek Kultury im. Aleksandra Kamińskiego „Kamyka”)

W godz. 18:00–19:00 odbędzie się Recital „Kilka słów o miłości” Aleksandry Dybowskiej i wystawa prac projektu „Kołysenne”. W godz. 18:00–23:00 będzie można podziwiać wystawę prac Anny Gasek „Zachwyty majowe” oraz wystawę prac pracowni artystycznych „Kamyka”. W Sali audytoryjnej będzie można dołączyć do zajęć artystycznych. W godz. 19:15–20:15 ruszą zajęcia teatralne Teatru Maska – prowadzą Jacek Janasik i Marzena Kozłowska. W godz. 20:15–22:00 wystąpią zespoły muzyczne i wokalne „Kamyk” oraz „Metafora”. W godz. 19:30–21:00 będzie można spróbować sił w tańcu w ramach „Taniec dla każdego” z Katarzyną Hoppe. W godz. 18:00–20:00 będzie można pograć w szachy, a w godz. 18:30–19:30 dołączyć do warsztatów ceramicznych.

Noc Muzeów w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie, ul. Jana Pawła II 2

W programie od godz. 17:00 do 23:00
gra terenowa Skarb Nawigatorów – czyli okazja do sprawdzenia swojej wiedzy o wikingach (oczywiście można korzystać ze ściągawek i internetu). Będą też zadania manualne, jak rozpalanie ogniska przy pomocy krzesiwa czy rzut oszczepem. W godz. 17:00-22:00 będzie można zwiedzić Wioskę wikingów i spotkać wikińskich wojowników, poznać ich modę, kuchnię, posłuchać opowieści Skalda. O godz. 20:00 zacznie się pokaz walk, o 20:30 w ramach akcji „Popłyń z wikingami” zaczną się warsztaty string-art. O 21:00 będzie można posłuchać sag wikińskich. Przez cały czas dostępna będzie wystawa stała „Przedświt”


POWIAT WARSZAWSKI ZACHODNI

BŁONIE

Noc muzeów 2022 w Muzeum Ziemi Błońskiej

Od godz. 17:00 muzealnicy zapraszają na pokaz kuchni średniowiecznej oraz prezentację wiedzy na temat zielarstwa i medycyny klasztornej (event odbędzie się przed muzeum). W ramach wydarzenia będzie można również zwiedzać wystawę czasową „Błonie moje miasto… na trakcie książąt mazowieckich”. Podczas tej Nocy Muzeów będzie można poczuć zapachy kuchni średniowiecznej: odbędą się pokazy gotowania i smażenia w glinianych garnkach i na patelniach potraw używanych w średniowieczu, np. zupy z pokrzyw, bobu z miętą, kaszy z grzybami i gwiazdnicą, placków z kwiatów bzu czarnego, pieczonych jabłek z miętą i miodem, podpłomyków. Poza degustacją potraw będzie można samodzielne wykonać i piec podpłomyki. Dla fanów zielarstwa i medycyny klasztornej będzie możliwość poznania zastosowania ziół w lecznictwie, ich przyrządzania według średniowiecznych przepisów. Jak dawniej leczono, jakie medykamenty stosowano, jakie przyrządzano potrawy i jakie obowiązywały zwyczaje kulinarne średniowiecznego klasztoru? Wiedza przekazana zostanie podczas Nocy w połączeniu z degustacją herbatki ziołowej. Możliwość zakupu maści i nalewek leczniczych własnoręcznie przygotowanych!

OŻARÓW MAZOWIECKI

Stowarzyszenie Historyczne Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki

Na Noc Muzeów 2022 WMOM zaprasza w godz. 20:00–22:00 do Centrum Inicjatyw Społecznych Przy Parku, Ożarów Maz., ul. Poznańska 292 (koło fontanny). W programie: gawęda o dworze Reicherów i pokaz zdjęć dworu od 1912 do 1970 roku, a także mini-quiz książkowy z nagrodami dla uczestników.

Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych organizowanych w ponad 120 miastach na Starym Kontynencie. Raz do roku muzea, galerie sztuki, domy kultury i wiele innych instytucji udostępniają swoje zbiory dla zwiedzających w godzinach nocnych, zupełnie za darmo lub za niewielką opłatą. Wszystko rozpoczęło się w Berlinie w 1997 roku. 

Do Polski Noc Muzeów przywędrowała w 2003 roku, a zorganizowało ją poznańskie Muzeum Narodowe. Rok później do wydarzenia dołączyły Kraków i Warszawa. Od tego czasu liczba miast, ale również placówek biorących udział w imprezie, stale rośnie. W 2020 roku Noc Muzeów na terenie całego kraju została odwołana z powodu pandemii koronawirusa. Muzea udostępniały wówczas swoje zbiory online, co zapoczątkowało modę na wirtualne zwiedzanie.

Zebrała Agnieszka Gorzkowska

MS 7/2022, 12 maja 2022